Gå til innhold
Hundesonen.no

En historie om en hund og en katt


Blackburn

Recommended Posts

Skrevet

Vi fikk for en stund siden en kattunge- som fort ble venn med hunden våres.

I det siste har den fått lov til å være ute, men idag fikk kattungen en annen katt mot seg. Hunden våres (Max) har en hundegård som han står i.

Kattungen våres ble jaget av den største gårdskatten i område- og fant tilflukt i hundegården som Max stod i. Og lille negergutten min beskytta katta! Er så stolt av han nå. Jeg har lenge vist at de var gode venner, men at de vår så nære kunne jeg bare drømt om... Den gårdskatten har lenge vanka her, men nå har hvertfall våres lille katt et trygt sted å være :D

De som sier at hunder og katter ikke går sammen er jeg nå skeptiske til... :D

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Så koselig!

Sånn er det her og. Hunden min forsvarer katta mot andre fremmede katter, men også mot hunden til onklen min som elsker å jage katter. Selv om hunden min og onklen min sin aldri er uvenner ellers stopper hun effektivt ett hvert forsøk på å angripe katta. Ble veldig overraska første gangen, men det har gjentatt seg ved flere anledninger. Til hverdags tror jeg egentlig hunden min ser på katta som et lite irritasjonsmoment, men ovenfor andre er han en del av flokken som må forsvares...

Guest Christine
Skrevet

Awww, så snill Max er :icon_redface:

Du får hilse godgutten og si at det var et tøft bilde av han i sist hund & fritid :icon_redface:

Ellers så har jeg hørt om katter som beskytter hunden :icon_redface:

Skrevet

Jeg har hatt katt så lenge jeg kan huske. Når jeg fikk Dina var jeg redd for at kattene skulle gå løs på henne og se på henne som en trussel. Heldigvis ble den minste katten veldig god venn med Dina. Det hender at Dina slikker på katten, og av og til inn i øret!

Den eldste katten jeg har er ikke venn med Dina, men angriper ikke. Hun liker å holde seg på avstand.

Nabokatten som er en diger hannkatt har angrepet Dina et par ganger. Nå er hun ikke så liten så han tørr ikke. :icon_redface:

Skrevet

Hehe..Lotte mor her var så søt når hun bodde sammen med gamle Sheila. De kom begge omplassert til meg fra det samme hjemmet og var oppvokst sammen. Lotte digget å være med Sheila på tur og når vi møtte på fremmede katter så kunne man tydelig se hvordan hun vokste 10cm på å ha med seg "hunden sin". Utrolig festlig syn..ingen turde yppe.. Jeg pleide forøvrig å slippe ut Sheila når jeg hørte det var katteslagsmål på utsiden av huset, Hun var nemlig ram på å jage alle andre katter enn Lotte og hun løp aldri ut av hagen uten min tillatelse.Lotte gjemte seg selvfølgelig bak "redningshunden" sin.

Jeg har alltid hatt hund og katt sammen og kommer alltid til å ha det. Synes de ofte får et spesiellt vennskap :icon_redface: Ser at pusekattene her er blitt vedlig knyttet til Loke og de løper alltid for å gni seg opp til han når han kommer hjem fra tur. Skjegghunden derimot er de mer avmålt mot enn så lenge*ler*

Skrevet
Awww, så snill Max er :icon_redface:

Du får hilse godgutten og si at det var et tøft bilde av han i sist hund & fritid :icon_redface:

Ellers så har jeg hørt om katter som beskytter hunden :wub:

Noe jeg ikke vet om? :unsure:

Konklusjonen er hvertfall: Katter og hunder er super søte sammen :icon_redface:

Men på en annen måte blir det no spesielt med katten som tilhører familien, andre katter er super morsomme å jage :wub:

Skrevet

Så søtt :icon_redface:

Katta til onkelen og tanta mi fødte åtte små kattunger i hundesengen.

Den gang hadde de en Shæfer og en Golden Retdriver.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...