Gå til innhold
Hundesonen.no

Varmt og dårlig kondis


Ingvild

Recommended Posts

Skrevet

Tror det er en kombinasjon av begge deler. Vi gikk en times tur i stad, og Tinka la seg rett ned på fortauet tre ganger. Der lå hun og peste, og jeg fikk henne ikke med meg før jeg begynte å løpe. En time! Vi gikk i en time! Late dyret mitt som er utslått når det er 23 grader ute i skyggen. :roll:

Skrevet

desverre så holder det jo ike å bare gå tur på kvelden for de hundene da, de skal jo gjerne ut en to,tre, fire ganger om dagen... kanskje du må begynne å lufte henne sånn 06.00 på morgenen?

Skrevet
desverre så holder det jo ike å bare gå tur på kvelden for de hundene da, de skal jo gjerne ut en to,tre, fire ganger om dagen... kanskje du må begynne å lufte henne sånn 06.00 på morgenen?

det holder fint for min hund skal jeg si deg. Lang tur om kvelden, om dagen blir det bare tisseturer og lunting rundt i hagen.

Hvorfor skulle ikke det holde??

Skrevet
desverre så holder det jo ike å bare gå tur på kvelden for de hundene da, de skal jo gjerne ut en to,tre, fire ganger om dagen... kanskje du må begynne å lufte henne sånn 06.00 på morgenen?

Hva i all verden er det du mener? Varme = nedsatt aktivitet = mindre mattinntak = mindre energi.

Ergo hundene blir mer slappe, ikke alle, men de aller aller fleste. Så de trenger ikke å løpe rundt i to timer for å ha det bra i varmen.

Skrevet
desverre så holder det jo ike å bare gå tur på kvelden for de hundene da, de skal jo gjerne ut en to,tre, fire ganger om dagen... kanskje du må begynne å lufte henne sånn 06.00 på morgenen?

10 minutter tissetur på morgenen (øhøm) og en til to timer i åtte-nitida + en liten luftetur før eier går og legger seg holder i lange baner. Hundene er slappere på sommeren, og dessuten er de fleste fleksible nok til å få komme ut på langtur på kvelden.

Tinka er egentlig død hele dagen hun, når det er så varmt, men jeg måtte jo absolutt tvinge henne med på tur for å sjekke hvor mye hun orket å gå. Så skal vi ut en tur igjen om et par timer tenker jeg, når det har blitt litt "kaldere".

Skrevet

Diego er faktisk veldig aktiv i varmen..

Det har vært 25 grader i skyggen i dag.. (Tror jeg)

Og Diego har løpt som en tulling i hagen og etterpå

så gikk jeg tur med han.. (4 tiden *varmt*)

Gikk opp enn lang bakke.. Jeg holdt på å smelte vekk, mens

Diego traver opp bakken som ingenting..

Herregud tenker jeg.. Merkelig hund det der..

Han har jo den enorme pelsmengden, også blir han ikke påvirket av

det seriøst varme været.. Og når vi var oppe på

turområdet så sitter jeg og peser mens han løper rundt og kikker på ting og vil at vi skal gå videre..

Så går vi hjem igjen, han enda travende..

Ja,ja.. Vet jeg iallefall at han ikke er lat.. :D

Skrevet

Felix er ikke veldig aktiv kan man si :P Men han går da en tur på dagne på ca en 1/2-1 time (da orker han ikke mer:P)..Også får han en 20 min. kvelds tur ...+ maaaange tisseturer :D

Skrevet

LiLi er også litt lat i varmen :D I alle fall når vi har gått en stund, da legger hun seg gjerne ned, midt på karl john for eksempel :P Men hun er egentlig ikke så veldig påvirket. Hun har jo ikke akkurt så mye pels nå!

Skrevet
desverre så holder det jo ike å bare gå tur på kvelden for de hundene da, de skal jo gjerne ut en to,tre, fire ganger om dagen... kanskje du må begynne å lufte henne sånn 06.00 på morgenen?

får kommentere meg selv da, siden alle andre gjorde det :oops: :wink: Vel altså, tror ikke jeg leste helt eller noe sånt, fordi jeg forsto det sånn at du Bare tok hunden med ut på kvelden :oops: for regner liksom "tissetur" for tur å jeg da... så jeg trodde du mente at du Bare tok med hunden ut på tur En gang, og det var den tisseturturen den fikk... altså at den ikke ble tatt med på tisseturer ellers! var det jeg trodde du mente :oops: :oops: :oops: men sånn var det jo ikke!!! du tok den jo ut på tissetur en gang i blandt :wink:

Skrevet

ja, skjønner jo det nå, aner ike hva jeg tenkte jeg :oops: , kanskje jeg var trøtt eller kjempevarm bare :? vel vel... fikk forklart meg da i alle fall :wink:

Skrevet

Her blir det tur om morgenen og tisse turer når det er kjempe varmt, så får hun langturen om kvelden.

Jeg syntes direkte syndt på hun hvis jeg tar hun ut når det er så varmt, streiker med en gang.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...