Gå til innhold
Hundesonen.no

Alternativ til PhotoShop?


mowgli

Recommended Posts

Skrevet

Har lyst til å få laget meg et par bannere, et toppbanner og noen enkle kort/gaver men synes PhotoShop er steike dyrt for noe jeg kommer til å bruke 3-4 ganger i året, så derfor lurer jeg på om det finnes et annet og rimeligere program eller om det går an å få laget det på annet vis?

Helst noe som er enkelt og greit og behøver slettes ikke være "proft".

Skrevet
Gimp... ( The Gimp = The GNU Image Manipulation Program... )

Screenshot av standard gimp jobbing..

http://www.gimp.org/screenshots/windowsxp_screenshot2.png

Laste ned

http://www.gimp.org/windows/

100% gratis...

100% lovlig...

Er det lett å få til gjennomsiktig bakgrunn på den? Får ikke til det noen steder... <_<

Skrevet

Jeg blir sprø jeg altså! Får ikke til noe... <_< Har du noen forslag på program der man bare kan "viske" bort bakgrunnen, så blir den gjennomsiktig?

tror jeg har gjort noe rart med photoshop for nå funker plutselig ikke no...

Skrevet

Ja, slet lenge jeg også!

Teknisk spørsmål... Noen som vet hvordan man visker gjennomsiktig sånn at man kan lime inn (f.eks. en hund) fra ett bilde til et nytt (f.eks en annen bakgrunn)?

Skrevet
Jeg blir sprø jeg altså! Får ikke til noe... <_< Har du noen forslag på program der man bare kan "viske" bort bakgrunnen, så blir den gjennomsiktig?

tror jeg har gjort noe rart med photoshop for nå funker plutselig ikke no...

Du må dobbeltklikke på "layer" slik at bakgrunnen ikke blir låst, men bare et lag. Så kan du viske ut bakgrunnen.

Skrevet
Flotters! Denne skal jeg prøve men går det ann å legge f.eks. tekst opp på bildet?

GIMP har de aller fleste samme fungsjoner som PS..

Du kan jobbe med Layers i GIMP som i PS eller du kan bare skrive oppå bilde som i Paint å alle andre møkkaprogramer... :rolleyes:

Skrevet

Hmm! Nå har jeg lastet ned programmet og må ærlig innrømme at jeg ikke skjønner bæra! :P

Det er jo engelske benevnelser som jeg ikke har den minste snøring på hva er for noe, f.eks. layer. Og ikke fungerer hjelpefilen heller.

Kan noen komme med en minioppskrift på det grunnleggende for å komme i gang med prøve- & feilemetoden?

Skrevet

Ja, brukergrensesnittet er anderledes i GIMP en photoshop...

Jeg har ikke prøvd ut, så jeg kan ikke anbefale enda, men det finnes en versjon av GIMP som heter GIMPshop, som er GIMP som etterligner Photoshop i menyoppsettet, som gjør man kan bruke photoshop tutorials i Gimp og kjenner igjen brukergrensesnittet...

Jeg skal prøve det ut selv om jeg får lastet det ned, sitter på mobiltelefon just nu...

Info & nedlasting : http://en.wikipedia.org/wiki/Gimpshop

Printscreen fra mac og GIMPshop...

GIMPshop_screenshot.gif

Skrevet

Sukk! Skjønner overhode ingenting av dette så da gir jeg opp både banner, julekort og alt det der.

Teknologisk analfabet... :rolleyes:

Skrevet

Takk! Da får jeg prøve meg på den også .

fikk til å laste opp bakgrunn i GIMP men det stoppet seg der, kanskje jeg får det til med denne. ;)

Skrevet
PhotoFiltre is free for a private, non commercial or educational use (including non-profit organizations).

In this case, registration is not necessary.

Så ja, Gratis for privatpersoner. ^_^

Photofiltre er nok mye enklere å bruke en GIMP...

Jeg fikk Testet GimpShop også men det skuffet en del, da er PhotoFiltre bedre...

( Å så lite hele programmet er 1,6Mb hele greia!, men/og mange plug-inn's å rote med...)

Dog kan ingen av gratisversjonene erstatte PhotoShop enda, desverre...

Skrevet

Også kan man laste ned en forklaring på hvordan man bruker det på norsk, og det synes jeg er flott og gjør det hele my mer forståelig.

Greit nok at det ikke erstatter PhotoShop - skal bare lage meg et banner eller to og 2-3 "kort" i året. Det er vel greit nok til det vel?

Edit: Nå har jeg forsøkt og slik ble det første resultatet: Da gjenstår det bare litt trening...

post-1175-1166915162_thumb.jpg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette har funket i alle år for meg og mine hunder.  Det er spesielt viktig for røytefrie hunder, der pelsen er mye finere og glattere enn andre pelstyper.  Ørepulveret gjør at hårene i ørene blir "trå" så det blir lett å få tak i dem og alle mine (har og har hatt mange) godtar dette. Det er viktig å få tak i de innerste hårene ellers kan det bli klumpete og da er det vanskelig og tar tid å få ut. Det er aldri feil å bruke hjelpemidler som er helt ufarlig og gjør jobben lettere.  Mindre plagsomt for hunden.
    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...