Gå til innhold
Hundesonen.no

Julaften


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Hei!

Så god julestemning jeg har nå, så må jeg nesten spørre om hva dere bruker å gjøre på julaften? :P

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Min plan for i år:

Skal stå opp rundt klokken syv, ta på meg kjeledress og leke ute i snøen med Milo. Når klokken begynner å nærme seg 9, så skal jeg ta på meg pysjen og benke meg foran tv'n, med julestrømpa mi. Sitter å ser på julefilmer til rundt 1, da dusjer jeg osv.

Dagen går på filmer og å være ute med Milo.

Mot kvelden så spiser vi god mat og dessert, samt. åpner pakker ;)

Skrevet

På julaften i år skal mamma, jeg og fixfaxeriet på hytta, bare oss tre.. Skal sove til jeg våkner av meg selv (eh. av Felix mener jeg). Stå opp og ut i snøen sikkert.. Så se på TV, om den fungerer, eller kose meg med gode bøker. Også blir det god mat og gaver på kvelden.

Skrevet

Skal stå opp med Sofie og Atheo, gå oss tur. Dra hjem til mamma og spise julefrokost, dra i kirka, og spise hos mamma, så drar vi til svigers og åpner pakker! :P

Skrevet

Vi skal stå opp tidlig, ut på tur med hundene :P Så inn å se på Tv til vi ikke gidder mer..

Så reiser jeg og bikkjene til mamma, der er søstra mi, tanteungen min og typen. Jeg og Elena skal altså gå en kjempe lang tur med mine hunder og hennes hund Nikita også etter vi har gått lang tur skal vi slippe hundene på en fotballbane eller noe sånt.. Da regner vi med at bikkjene er sliten og klar til å sove eller slappe av litt ;) Så kommer bestemor, onkel .. Så starter vi å spise god julemat og deretter dessert og gaver :P:P

Skrevet

Starter vel med at jeg våkner (Surprise, surprise!), kler på meg og går en tur med hundene! Er det snø blir det vel litt leking og løping å! Eller det blir det vel uansett, men ekstra kos i snøen!

Så går jeg inn for å se på 3 nøtter til Askepott, Reisen til Julestjernen og Mikke mus kavalkaden! Det er tradisjon! Og da har jeg selfølgelig julstrømpa å kose meg med! (Jada! Det har jeg fått i alle år! :P )

Etter det går jeg i dusjen, går ut av dusjen, tørker meg, pynter meg, sminker meg! ;) Så drar vi til kirken! Der møter vi sannsynligvis alle gjestene! Etter kirken drar alle hjem og julefeiringa begynner! Deilig middag *sikle* pakker og kaker!

Ååh jeg gleder meg så masse! Elsker jula! :P

Innimellom programmet så blir det selvfølgelig også noen tisseturer med hundene! :P

Skrevet

Står opp, spiser frokost, utpå dagen kommer søsteren min og onkelen reisende og så snakker vi sammen før vi spiser middag. Etter middag er det rydding, så pakker. Etter pakkene er det kaffe og kake. Trivelig! Men savner samboer da. Har ikke feiret jul sammen med han før. :P

Skrevet

Står opp når jeg blir vekt av unga. Skal som hvert år, valse rundt i flanelspysjen min i noen timer ;) Tar morgenstellet av barna og slipper Eldar ut så han får tissa. Så lage masse ekstra god frokost til alle (vekker mannen til ferdig frokost). Så er det jo tv med alle julehistorier og tegnefilmer. Skal bort i år så da er det jo å pynte seg selv og barn og lasse bilen full av alt man trenger. Julegavene er kjørt til svigers på forhånd, ellers får jo ikke Eldar plass.

Da er det bare å fylle god mat i kattematskålene å dra.

Vi er 9stk til bords, får servert kalkun og tilbehør. Desserten er riskrem. Endelig ved matbordet er det bare å puste letta ut over at alle julegavene er kjøpt og levert, alt stresset er over :P

I år får alle 5hundene servert litt julemiddag før vi spiser. En ny taktikk. Di blir litt urolige og slevjer masse pga huset som lukter så mye julemat. Det tar jo lang tid å sitte ved matbordet også og det er lang tid for sultne hunder.

Så er det pakker, må jo ha nisse til barna, men han skal få slippe å bære alt. Så det er gaver under treet og nissen kommer innom med et par gaver til hver av oss. Må holde Karo i ro mens nissen er der, han er en nisse hater...

Så er det kaker og kaffe.

Deretter er det hjem å legge barn.

Skrevet

i år blir det uvant, istedenfor å være hjemme med mamma og resten av min familie og spise kalkun og kålrabbistappe og alt som hører med, med riskrem til dessert... så skal jeg til drammen til svigermor og typen hennes med lars, og bikkjene...

kan ikke si jeg gleder meg til ribbe istedenfor kalkun med mimmis kålrabbistappe...

og til at julaften skal være så forbaska stille...

vi blir færre folk der, enn hva vi er i min familie dvs mamma pappa og søsken...

dvs vi blir 6 pers... noe som er ekstremt lite når jeg er vant med å være minimum 12 - 13 pers med masse barn og nisse og alt som hører med...

måtte bare få ut litt frustrasjon, INGEN KALKUN på julaften = KRISE for ei som er vant med det...

hihi

Men jeg pleier jo å jobbe litt på julaften, så gå tur med bikkjene får lars fikse,

så skal jeg kose meg med 3 nøtter til askepott og alle jule filmene på 52 tommers tv på jobben ;)

Life is good :P

Skrevet

Først så står jeg opp (bombe) da er vel klokka ca 7-8. Så sjekker om nissen har vært med godis i julestrømpa mi :P

Etter frokost går jeg en lang tur med bikkjedyret, lar henne løpe fra seg og tusler hjem for å se på tv og spise pepperkaker :P ser på alt fra reisen til julestjernen til tre nøtter til Askepott.

Når klokka er 4-5 drar jeg og bestefar i kirka for å se på koret der jeg sang før ;) Da vi kommer hjem for vi champagne (brus :P ) og spiser julemiddag. Så er det åpning av gaver, den delen jeg liker best! :P

Skrevet

Jeg skal, som alltid, valse rundt i oysjen og spise godtestrømpe og se på TV den første delen av dagen. Skal også selvsagt spise masse god frokost, julefrokost..! mmmm..

Så skal jeg en tur til kirka med farmor og søsteren min, som jeg gjør hver julaften. Deretter spiser jeg risengrynsgrøt med mandel i, og kler på meg og slapper av litt, før jeg drar ned til pappa og åpner gaver og sånne ting. Julekvelden feires annenhvert år hos mamma og pappa fra nå av. Det blir litt trist å ikke feire med begge to samlet, men jaja.. Gleder meg i alle fall til julaften. Dagen derpå blir det juleselskap med familien, og det samme i de to påfølgende dagene.

Samme gamle hver år. :) Koselig.

Skrevet

Julaften i år skal feires hjemme hos mine foreldre. Jula skal feires sammen med min samboer, pappan hans, mine foreldre, søstern og hennes kjæreste. Og kjæresten hennes sin mamma og søster. Og lille yorkshire terrieren Oliver ;-) Som er vår elskede familie hund. Som triller alle rundt lille fingern, og får vel nesten mere gaver enn menneskere, som han aldri i verden klarer og spise opp. Posetivt for boxeren hehe..

Vi skal spise ribbe, pølse, medisterkake og resten av tilbehøre til det og mammas hjemmelagde riskrem.

Jeg prøvde og overtale henne til pinnekjøtt i tillegg noe vi har hatt de to siste åra. Men det tar vi heler første juledag.

Hundene blir luftet på den vanelige morgens turen. Og skal nok løpe litt bak i hagen tenker jeg :-)

Så blir det den faste tradisjonen, med julestrøpa som er full med godis, og parkere oss foran tv. Med julebrus, cola og godis!

Vi besøker alltid grava til bestefar og farmor, hvor vi tenner lys på grava. Det er veldig pent og se, får det er lys storetsett på alle graver på hele kirkegården.

Så kommer julematen, og alle spiser seg så mette, som de kun gjør engang i året, og det er jo julaften.

Restene som blir igjen får hundene, og det går jo ned på høykant!

Også blir det og pakke opp julegaver! Alltid like spennende :-)

Første dag jul, spiser vi forkost med ribbe ol, lefser, brød og div stort forkost bord. Og til middag blir det pinnekjøtt! Pinnekjøttet gleder jeg meg noe veldig til.

Jeg er som en liten unge på julaften, det er en kjempe viktig dag for meg!

Skrevet

I år blir det annerledes. Istedenfor å være maks 8 personer, skal vi være 12.. Vi skal nemlig opp til Løten der onkelen min og kjæresten hans har gård. Det blir mamma, pappa,bror, bestemor og bestefar, onkel, "tante", de to sønnene til "tante", kona til han ene og deres sønn på 1 år!

Så dagen blir vel omtrent slik:

Stå opp, hente julestrømpa, spise frokost, og se å tv, dra en tur til kirkegården og legge blomster på graven, dra til gården, spise grøt, og så gjøre et eller annet som jeg ikke vet ennå før vi spiser julemiddag, dessert og åpner gaver. Og så skal vi overnatte der til 1.juledag da..

Chica, og Vera, som er hunden på gården, skal selvfølgelig få flere turer i løpet av dette "programmet".

Gleder meg så utrolig mye! Jula er så koselig :)

Skrevet

Sove lenge i sengen min i Sogn, så stå opp, spise frokost, så sitte og se på Donald sammen med pusen mens jeg spiser julestrømpen min, og Mayhem prøver å ta den med seg... (og ja, jeg vet jeg er voksen nå! :) )

Så spiser vi lutefisk i femtiden ca... mmmm, er så godt! Men vi har ikke bacon til, det har vi aldri hatt. Har ertestuing, poteter, og melkesuppe (som er laget av semulegryn tror jeg, god er den isåfall).

Så ser jeg på tv mens pinnekjøtt-lukten torturerer meg kraftig, så dusjer jeg, pynter meg. Så spiser vi lenge :P

Deretter går vi i stuen med kaffe, kaker og riskrem, og spiser mens vi åpner pakker, og kattene går "bananas" over alt det gøye julepapiret på gulvet, deretter går vi inn i tv-stuen og ser Flåklypa eller noe mens vi drikker Baileys etter noe slikt :P

Oooh, ja, Boxie er i Bergen han, feirer aldri jul her jeg :P

Skrevet

Står opp når jeg våkner (skjønner meg ikke på dere som står opp kjempetidlig, på julaften :), neida )

Så vil jeg nok gå en tur med Sara (og det er helt sikkert ikke snø i år, mildt år=( ingen jul uten snø, sier jeg) Så skal jeg ta på meg pysjen igjen og tusle rundt og kanskje se på tv med strømpa mi. Så må jeg sose bort dagen mens jeg venter på at vi skal ha grøt og mandel, mmm. Og etter det, må jeg dusje, kle på meg og alt det der(eller før grøten da, spørs hva jeg gidder=P) Så går jeg en laaaaang tur med Sara (hm...) og når jeg kommer tilbake må jeg skifte til penklær(haha!), spise middag og dessert, og tilslutt dagens høydepunkt, GAVENE!! :P Julaften er den desidert beste dagen i året!<3

Skrevet

Først Drar jeg hjem til foreldrene mine på lille julaften også ligger over til julaften

På morgenen står brodern og jeg opp kjeeempetidlig(klokka 06.00!)Yaris,Kaiza og muligens en annen liten tert blir luftet på morgenen,før barnetv begynner.

Så er det inn,hoppe i pysjen igjen å benke seg foran tv med peppekaker,julebrus,godteri og deilige varme hunder på fanget :P Å der blir vi sittende til vi blir "tvunget opp for å spise litt frokost :rolleyes:

Så blir det dusjing,sminking og pynting og så blir det nok å dra oppover. Vi skal feire Julaften i hos tante og onkel med kusiner og sammen med mamma og pappa lilebror og en haug av bikkjer :P På veien oppover blir det å stikke inno di site med gaver også på kirkegården å tenne lys på graven der bestemor og bestefar ligger.

Så blir det vel å prate litt og drikke litt gløgg når vi kommer opp,bikkjene får hilse på hverandre før vi slipper dem løs å lar dem løpe litt ute åsså er det vel julemiddag.

Vi spiser ribbe, pølse, medisterkake og resten av tilbehør og forhåpentligvis riskrem med saus!

Hundene får rester å det er self digg!

Så blir det vel å slappe av litt etter all maten,sitte å prate å sånn,åsså er det pakker :P

Etter pakker og tjo og hei(og gjett forresten hvem som får flest pakker...hundene ja! I fjor fikk Yaris 15(!)pakker :) -fra alle småkusinenene,andre hundevenner,og mamsen da :P

Så er det å spise småkaker,og drikke brus eller gløgg,åsså er det hjem sånn utover natta! I tillegg skal jeg kjøre, siden jeg ikke drikker,så jeg skal vist kjøre både den og den hjem :P

Skrevet

I år blir det litt annerledes, for vi skal nemlig opp på bedriftshytta til faren min. Tinka må nok dessverre på kennel, siden det ikke er lov til å ha med hunder der.

Det blir vi fire i familien min, farmora mi og den ene onkelen min. Om morfaren min kommer seg på beina, kommer han og mormor oppover også.

Regner med jeg skal slappe av og se på TV hele formiddagen, også blir det mat og gaver på kvelden.

På lille julaften har vi forresten tradisjon med å spise god mat på kvelden, og det er nesten minst like hyggelig som selve julaften (men det er selvsagt hyggelig å få gaver, så det veier helt klart opp en del).

Skrevet

1. Stå opp, spise god frokost med familie(foreldre + to brødre, og hunden da selvsagt :P )

2. Se på disney-dvd med broren min(vi skaper vår egen tv-jul :P Har ikke tv, internett eller mobildekning på hytten, men laptop har vi!)

3. Spise grøt med masse mandler i!

4. Ta en tur ut i sneen :)

5. Spise god pinnekjøttmiddag :P med familien

6. Åpne gaver

7. Slappe av, spise litt mer, prate, kose oss og evt. spille noen spill :P

Vi er altså på hytten og feirer en helt utrolig avslappende jul, hehe! :P

Skrevet

2. Se på disney-dvd med broren min(vi skaper vår egen tv-jul :P Har ikke tv, internett eller mobildekning på hytten, men laptop har vi!)

Høres kjent ut! :)

Vi har forresten en strek dekning på mobilen om vi setter den et spesielt sted i vinduet, kanskje dere også har det :P

Jeg gidder ikke styre med det, men Erik står i vinduet og sender meldinger :rolleyes:

Vi skulle egentlig ha feiret nyttår på hytten i år, men det ble ikke noe av, så det blir å sette seg i en stol hos svigers med et glass champagne og se på fyrverkeri i år også. Men koselig det da! :P

Guest Dina-jenta
Skrevet

Hele julaften starter vell med at jeg står opp.. Så spiser jeg frokost foran TVen, sammen med noen julefilmer.. Tre nøtter til Askepott er min favoritt :) Ingen jul uten den filmen :P Så pynter jeg juletreet hjemme og drar ned til bestemor og bestefar og hjelper dem... Hjem igjen og leker litt ute i snøen :P Så er tiden kommet for en dusj, ta på stakken og sminke og ordne håret mitt.. Så kommer det gjester og vi sitter og spiser en god julemiddag som består av ribbe, julepølse, surkål, poteter og julebrus til drikke ^_^ Og så åpner vi gaver :P:P Det er vell egentlig høydepungtet :P

Jeg elsker julen!! Tiden for å være sammen med familie, venner og spise god mat :P:P:P

Skrevet

Står opp litt før 7, og går en times tur med Bella. Setter meg i stolen foran tv'en klokka 8 sammen med julesokken min. Spiser julefrokost, ser litt mer på tv fram til kl. 1-2. Da dusjer jeg, hjelper til med julematen, går gjerne å leverer siste rest av julepakker. I 4-5 tiden går jeg en ny tur med Bella, før jeg kommer inn igjen å spiser julemat. Ellers blir det åpning av pakker og ellers må jeg så klart se flåklypa grand prix :)

Skrevet

Håper på snø, om ikke går planene mine i vasken :P

Først skal Ask får seg en god langlline tur i skogen i all snøen som SKAL komme. Så er det julefrokost. Utover dagen er det mye fint på TV, og jeg og Ask skal muligens rusle/sparkerundt med de gavene jegikke har levert før da, eller stikke oppom kirkegården en tur. Så er det middag. NAM. Dermed masse venting, så er det GAVER :) Når vi er ferdige med det...fårvi se hva som skjer.

Men seriøst..uten snø blir det ingen skikkelig jul... :P

Skrevet

jeg skal for første gang feire jul med typen sin familie så det blir mer folk og "program opplegg" å gå etter så jeg vet rett og slett ikke! :P

meeen jeg skal hvertfall stå opp tilig ta morgen tur med Timon som vanlig.. forventer ikke snø denne julen heller :) så er det å ta strømpen og ligge på sofaen med dyne og snop... så finner jeg dusjen og sminker meg og kler meg.. så kommer typen hjem fra jobb så gjør han seg klar så finner vi nok veien ned og da aner jeg ikke hva som skjer :P

så 1 juledag er det til å ta ferja over og være hos mor frem til nyttår! Far er i Canada denne julen og nyttår så blir en fin fin gave når han kommer hjem til meg! :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette høres slitsomt ut for dere! som du sier, dette er ikke normalt, ikke for noen raser, jeg håper dere kan få hjelp. Bra du nevner at dere har vært til veterinær. Er han røntget? Jeg ville også fått besøk av en hundefysio som kan sjekke muskulaturen, de har ofte bedre kompetanse på muskulære problemer. Kan jeg spørre hvilke instruktører dere har hatt inne og hvilken kompetanse de har? Hvor i landet bor dere? Det er stort spenn i kompetanse og metoder. Jeg stoler på de fleste jeg kjenner til som er listet på https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund, men der er det også variasjon i kompetanse. Et annet spørsmål er om dere har hatt inn instruktører som hovedsaklig driver med hundetrening, eller om dere har hatt inn hundetrenere med fokus og kompetanse på adferd. For noen er det stor overlapp, mens andre er det skille. Er det standard eller jaktgolden? Har du snakket med oppdretter? Hvordan er mentalitet på foreldre og søsken? Erfaringsmessig er det uansett dumt å vente på at en hund skal "vokse av seg" noe som helst av problemer. En del adferd må man riktignok bare forebygge og "holde ut", men jo mer en hund får "øvd" seg på adferd, jo bedre sitter den. Ting jeg ville sjekket ut/prøvd. 1. Fysioterapeut. Rønting av hofter og albuer hvis dette ikke er gjort enda. 2. Nok og "riktig" aktivisering. Utelukke ballkasting og annen jaktlek som kan forhøyd stress. Mentale oppgaver som søk, trening av triks og lydighet i korte økter hver dag, og nok fysisk aktivitet. Minst 1-2 timer tur med snusing og varierende tempo daglig. 3. Lære inn å ha på munnkurv med positive metoder og bruke den på tur. Eventuelt også grime. 4. Snakk med oppdretter, om de kan være til hjelp og kan si noe mer om foreldre og søsken. 5. Finne riktig hundetrener. Det kan dessverre være en krevende oppgave. Men jeg har enda en del kontaktnettverk hvis du oppgir hvor i landet du bor.
    • Hei! Etter å ha kranglet med vår golden retriever hanhund nesten hver dag i ett år så oppdaget jeg dette forumet! Skal prøve å gjøre en lang historie kort. Vi har en golden gutt på 14 mnd som vi plages med. Han er en nydelig hund på alle mulige måter men siden vi fikk han har vi slitt med et og samme problem. Han klikker totalt på tur. Å ikke sånn "han biter i båndet å bjeffer på hunder osv" men ut av det blå så ser han totalt svart å flyr på oss i full kraft. Vi kan gå en kort tur, lang tur, sent eller tidlig, spiller ingen rolle. Ca 85% av turene våre ender i ganske heftige basketak. Vi har vært på valpekurs og grunnkurs og i tillegg hatt 3 ulike hundetrenere hjemme hos oss for å prøve å hjelpe oss. Ingen av de har klart det. Instruktørene på hundekursene fikk også sett noe av adferden hans å mente de kjente det igjen men at han ville vokse det av seg. Trenerne vi har hatt på hjemmebesøk har hatt forskjellige teorier om hvorfor og hvordan det kan løses men ikke noe som har løst problemet.  Vi har forsøkt en hver korrigering vi kan komme over. Vi har avledet, flyttet fokus, godbit søk, distrahere han med leker for å få han til å snappe ut av det. You name it, we've tried it. Vi har også forsøkt å "ta han" ved å fysisk sette han mellom beina våre å holde han fast, men han legger seg ned å biter oppover. Vi har tatt han i nakken, vi har nesten satt oss på han. Ikke for å skvise han men for å få kontroll på han. Vi ser at alle fysiske metoder gjør bare vondt verre. Han eskalerer å blir verre. Problemet er at vi ser ingen mønster i angrepene hans, vi kan gå på fine turer å tro at dette blir en vellykket tur men på 0,5 sekunder så snur han å flyr på oss. Han er 40kg å biter oss i armer, bein, hetten på jakken oppi nakken. Vi har prøvd å stå på båndet men til ingen nytte, han hugger tak i legger og ankler. Den eneste metoden som "funker" er å få bindt han i en lyktestolpe og skape avstand melllom oss å bli stående. Der kan vi bli stående lenge. Til vi tror han har roet seg, forsøker å gå videre å så begynner han igjen å vi binder han på nytt. Har vi ikke en stolpe tilgjengelig så har vi et større problem. Vi har tatt opp dette med flere og de fleste svarer at han vil vokse det av seg å vi må være tålmodige osv, og det kan jeg forstå og være enig i til en viss grad. Men ingen har egentlig sett hvor ille det er til tider. Kan forstå at mye av tullet en unghund gjør er pga alder og umodenhet, men dette er et ekstremt nivå. Å vi kan nesten ikke forstå at dette skal gå over med alderen da det ikke har blitt noe endring i oppførselen hans på ett år, det har bare blitt verre etterhvert som han har blitt eldre. Vi får nye blåmerker å skader på hud og klær hver dag å har ikke "tid" til å vente han ut mer - vi er desperate etter noe som funker kvikt. Det eneste "verktøyet" vi har som faktisk snapper han ut av anfallet er en kompostgrind som han fikk respekt for da han var liten, fordi den veltet. Så om han klikker inne så trengs ikke mer enn å ta i den før han snapper ut av det. Men kan naturligvis ikke gå rundt med den på tur..   Nå ble dette veldig langt, å jeg vet at det er mange ting og detaljer som kunne vært med, men da blir dette en liten novelle. Det vi lurer på er om noen har opplevd lignende å har råd å komme med? Eller eventuelle adferdskonsulenter å anbefale som har ordentlige metoder og erfaringer med denne typen oppførsel? Det er helt tydelig at positiv forsterkning ol. ikke har noen effekt i dette tilfellet. Her må det til en metode som trenger igjennom utbruddet hans.  Håper med dette at noen har kan dele erfaringer eller råd, eller bare en dialog. Å spørr gjerne om noen tenker at detaljer som ikke er med i teksten min er relevant 🙂 Som sagt kunne teksten vært x5 så lang, men frykter at folk ikke gidder å lese da   Legger til at han har vært til flere vetrinærtimer, både kontrolltimer og øvrig, ingenting å bemerke. Vi har begge vokst opp med Golden Retriever og ingen av oss (eller familiene våre) har vært borti den samme adferden. Ikke i denne graden i hvertfall. 
    • Ja, ingen av de du nevner er spesielt enkle å trene eller har lite lyd ihvertfall. Med unntak av whippet og basenji som ikke bjeffer mye, men basenji har ulingen sin. Spanieler luker nok mer hund, og de fleste hunder med underull vil lukte mer enn en puddel. Du kan jo se på de andre vannhundene? Lagotto har hatt mye dårlig gemytt, men portugisisk vannhund er en av mine favoritter som jeg så en del av da jeg drev aktivt med hundesport.
    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...