Gå til innhold
Hundesonen.no

Julaften


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine

Hei!

Så god julestemning jeg har nå, så må jeg nesten spørre om hva dere bruker å gjøre på julaften? :P

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Min plan for i år:

Skal stå opp rundt klokken syv, ta på meg kjeledress og leke ute i snøen med Milo. Når klokken begynner å nærme seg 9, så skal jeg ta på meg pysjen og benke meg foran tv'n, med julestrømpa mi. Sitter å ser på julefilmer til rundt 1, da dusjer jeg osv.

Dagen går på filmer og å være ute med Milo.

Mot kvelden så spiser vi god mat og dessert, samt. åpner pakker ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På julaften i år skal mamma, jeg og fixfaxeriet på hytta, bare oss tre.. Skal sove til jeg våkner av meg selv (eh. av Felix mener jeg). Stå opp og ut i snøen sikkert.. Så se på TV, om den fungerer, eller kose meg med gode bøker. Også blir det god mat og gaver på kvelden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi skal stå opp tidlig, ut på tur med hundene :P Så inn å se på Tv til vi ikke gidder mer..

Så reiser jeg og bikkjene til mamma, der er søstra mi, tanteungen min og typen. Jeg og Elena skal altså gå en kjempe lang tur med mine hunder og hennes hund Nikita også etter vi har gått lang tur skal vi slippe hundene på en fotballbane eller noe sånt.. Da regner vi med at bikkjene er sliten og klar til å sove eller slappe av litt ;) Så kommer bestemor, onkel .. Så starter vi å spise god julemat og deretter dessert og gaver :P:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Starter vel med at jeg våkner (Surprise, surprise!), kler på meg og går en tur med hundene! Er det snø blir det vel litt leking og løping å! Eller det blir det vel uansett, men ekstra kos i snøen!

Så går jeg inn for å se på 3 nøtter til Askepott, Reisen til Julestjernen og Mikke mus kavalkaden! Det er tradisjon! Og da har jeg selfølgelig julstrømpa å kose meg med! (Jada! Det har jeg fått i alle år! :P )

Etter det går jeg i dusjen, går ut av dusjen, tørker meg, pynter meg, sminker meg! ;) Så drar vi til kirken! Der møter vi sannsynligvis alle gjestene! Etter kirken drar alle hjem og julefeiringa begynner! Deilig middag *sikle* pakker og kaker!

Ååh jeg gleder meg så masse! Elsker jula! :P

Innimellom programmet så blir det selvfølgelig også noen tisseturer med hundene! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Står opp når jeg blir vekt av unga. Skal som hvert år, valse rundt i flanelspysjen min i noen timer ;) Tar morgenstellet av barna og slipper Eldar ut så han får tissa. Så lage masse ekstra god frokost til alle (vekker mannen til ferdig frokost). Så er det jo tv med alle julehistorier og tegnefilmer. Skal bort i år så da er det jo å pynte seg selv og barn og lasse bilen full av alt man trenger. Julegavene er kjørt til svigers på forhånd, ellers får jo ikke Eldar plass.

Da er det bare å fylle god mat i kattematskålene å dra.

Vi er 9stk til bords, får servert kalkun og tilbehør. Desserten er riskrem. Endelig ved matbordet er det bare å puste letta ut over at alle julegavene er kjøpt og levert, alt stresset er over :P

I år får alle 5hundene servert litt julemiddag før vi spiser. En ny taktikk. Di blir litt urolige og slevjer masse pga huset som lukter så mye julemat. Det tar jo lang tid å sitte ved matbordet også og det er lang tid for sultne hunder.

Så er det pakker, må jo ha nisse til barna, men han skal få slippe å bære alt. Så det er gaver under treet og nissen kommer innom med et par gaver til hver av oss. Må holde Karo i ro mens nissen er der, han er en nisse hater...

Så er det kaker og kaffe.

Deretter er det hjem å legge barn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

i år blir det uvant, istedenfor å være hjemme med mamma og resten av min familie og spise kalkun og kålrabbistappe og alt som hører med, med riskrem til dessert... så skal jeg til drammen til svigermor og typen hennes med lars, og bikkjene...

kan ikke si jeg gleder meg til ribbe istedenfor kalkun med mimmis kålrabbistappe...

og til at julaften skal være så forbaska stille...

vi blir færre folk der, enn hva vi er i min familie dvs mamma pappa og søsken...

dvs vi blir 6 pers... noe som er ekstremt lite når jeg er vant med å være minimum 12 - 13 pers med masse barn og nisse og alt som hører med...

måtte bare få ut litt frustrasjon, INGEN KALKUN på julaften = KRISE for ei som er vant med det...

hihi

Men jeg pleier jo å jobbe litt på julaften, så gå tur med bikkjene får lars fikse,

så skal jeg kose meg med 3 nøtter til askepott og alle jule filmene på 52 tommers tv på jobben ;)

Life is good :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først så står jeg opp (bombe) da er vel klokka ca 7-8. Så sjekker om nissen har vært med godis i julestrømpa mi :P

Etter frokost går jeg en lang tur med bikkjedyret, lar henne løpe fra seg og tusler hjem for å se på tv og spise pepperkaker :P ser på alt fra reisen til julestjernen til tre nøtter til Askepott.

Når klokka er 4-5 drar jeg og bestefar i kirka for å se på koret der jeg sang før ;) Da vi kommer hjem for vi champagne (brus :P ) og spiser julemiddag. Så er det åpning av gaver, den delen jeg liker best! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal, som alltid, valse rundt i oysjen og spise godtestrømpe og se på TV den første delen av dagen. Skal også selvsagt spise masse god frokost, julefrokost..! mmmm..

Så skal jeg en tur til kirka med farmor og søsteren min, som jeg gjør hver julaften. Deretter spiser jeg risengrynsgrøt med mandel i, og kler på meg og slapper av litt, før jeg drar ned til pappa og åpner gaver og sånne ting. Julekvelden feires annenhvert år hos mamma og pappa fra nå av. Det blir litt trist å ikke feire med begge to samlet, men jaja.. Gleder meg i alle fall til julaften. Dagen derpå blir det juleselskap med familien, og det samme i de to påfølgende dagene.

Samme gamle hver år. :) Koselig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Julaften i år skal feires hjemme hos mine foreldre. Jula skal feires sammen med min samboer, pappan hans, mine foreldre, søstern og hennes kjæreste. Og kjæresten hennes sin mamma og søster. Og lille yorkshire terrieren Oliver ;-) Som er vår elskede familie hund. Som triller alle rundt lille fingern, og får vel nesten mere gaver enn menneskere, som han aldri i verden klarer og spise opp. Posetivt for boxeren hehe..

Vi skal spise ribbe, pølse, medisterkake og resten av tilbehøre til det og mammas hjemmelagde riskrem.

Jeg prøvde og overtale henne til pinnekjøtt i tillegg noe vi har hatt de to siste åra. Men det tar vi heler første juledag.

Hundene blir luftet på den vanelige morgens turen. Og skal nok løpe litt bak i hagen tenker jeg :-)

Så blir det den faste tradisjonen, med julestrøpa som er full med godis, og parkere oss foran tv. Med julebrus, cola og godis!

Vi besøker alltid grava til bestefar og farmor, hvor vi tenner lys på grava. Det er veldig pent og se, får det er lys storetsett på alle graver på hele kirkegården.

Så kommer julematen, og alle spiser seg så mette, som de kun gjør engang i året, og det er jo julaften.

Restene som blir igjen får hundene, og det går jo ned på høykant!

Også blir det og pakke opp julegaver! Alltid like spennende :-)

Første dag jul, spiser vi forkost med ribbe ol, lefser, brød og div stort forkost bord. Og til middag blir det pinnekjøtt! Pinnekjøttet gleder jeg meg noe veldig til.

Jeg er som en liten unge på julaften, det er en kjempe viktig dag for meg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I år blir det annerledes. Istedenfor å være maks 8 personer, skal vi være 12.. Vi skal nemlig opp til Løten der onkelen min og kjæresten hans har gård. Det blir mamma, pappa,bror, bestemor og bestefar, onkel, "tante", de to sønnene til "tante", kona til han ene og deres sønn på 1 år!

Så dagen blir vel omtrent slik:

Stå opp, hente julestrømpa, spise frokost, og se å tv, dra en tur til kirkegården og legge blomster på graven, dra til gården, spise grøt, og så gjøre et eller annet som jeg ikke vet ennå før vi spiser julemiddag, dessert og åpner gaver. Og så skal vi overnatte der til 1.juledag da..

Chica, og Vera, som er hunden på gården, skal selvfølgelig få flere turer i løpet av dette "programmet".

Gleder meg så utrolig mye! Jula er så koselig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sove lenge i sengen min i Sogn, så stå opp, spise frokost, så sitte og se på Donald sammen med pusen mens jeg spiser julestrømpen min, og Mayhem prøver å ta den med seg... (og ja, jeg vet jeg er voksen nå! :) )

Så spiser vi lutefisk i femtiden ca... mmmm, er så godt! Men vi har ikke bacon til, det har vi aldri hatt. Har ertestuing, poteter, og melkesuppe (som er laget av semulegryn tror jeg, god er den isåfall).

Så ser jeg på tv mens pinnekjøtt-lukten torturerer meg kraftig, så dusjer jeg, pynter meg. Så spiser vi lenge :P

Deretter går vi i stuen med kaffe, kaker og riskrem, og spiser mens vi åpner pakker, og kattene går "bananas" over alt det gøye julepapiret på gulvet, deretter går vi inn i tv-stuen og ser Flåklypa eller noe mens vi drikker Baileys etter noe slikt :P

Oooh, ja, Boxie er i Bergen han, feirer aldri jul her jeg :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Står opp når jeg våkner (skjønner meg ikke på dere som står opp kjempetidlig, på julaften :), neida )

Så vil jeg nok gå en tur med Sara (og det er helt sikkert ikke snø i år, mildt år=( ingen jul uten snø, sier jeg) Så skal jeg ta på meg pysjen igjen og tusle rundt og kanskje se på tv med strømpa mi. Så må jeg sose bort dagen mens jeg venter på at vi skal ha grøt og mandel, mmm. Og etter det, må jeg dusje, kle på meg og alt det der(eller før grøten da, spørs hva jeg gidder=P) Så går jeg en laaaaang tur med Sara (hm...) og når jeg kommer tilbake må jeg skifte til penklær(haha!), spise middag og dessert, og tilslutt dagens høydepunkt, GAVENE!! :P Julaften er den desidert beste dagen i året!<3

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Først Drar jeg hjem til foreldrene mine på lille julaften også ligger over til julaften

På morgenen står brodern og jeg opp kjeeempetidlig(klokka 06.00!)Yaris,Kaiza og muligens en annen liten tert blir luftet på morgenen,før barnetv begynner.

Så er det inn,hoppe i pysjen igjen å benke seg foran tv med peppekaker,julebrus,godteri og deilige varme hunder på fanget :P Å der blir vi sittende til vi blir "tvunget opp for å spise litt frokost :rolleyes:

Så blir det dusjing,sminking og pynting og så blir det nok å dra oppover. Vi skal feire Julaften i hos tante og onkel med kusiner og sammen med mamma og pappa lilebror og en haug av bikkjer :P På veien oppover blir det å stikke inno di site med gaver også på kirkegården å tenne lys på graven der bestemor og bestefar ligger.

Så blir det vel å prate litt og drikke litt gløgg når vi kommer opp,bikkjene får hilse på hverandre før vi slipper dem løs å lar dem løpe litt ute åsså er det vel julemiddag.

Vi spiser ribbe, pølse, medisterkake og resten av tilbehør og forhåpentligvis riskrem med saus!

Hundene får rester å det er self digg!

Så blir det vel å slappe av litt etter all maten,sitte å prate å sånn,åsså er det pakker :P

Etter pakker og tjo og hei(og gjett forresten hvem som får flest pakker...hundene ja! I fjor fikk Yaris 15(!)pakker :) -fra alle småkusinenene,andre hundevenner,og mamsen da :P

Så er det å spise småkaker,og drikke brus eller gløgg,åsså er det hjem sånn utover natta! I tillegg skal jeg kjøre, siden jeg ikke drikker,så jeg skal vist kjøre både den og den hjem :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I år blir det litt annerledes, for vi skal nemlig opp på bedriftshytta til faren min. Tinka må nok dessverre på kennel, siden det ikke er lov til å ha med hunder der.

Det blir vi fire i familien min, farmora mi og den ene onkelen min. Om morfaren min kommer seg på beina, kommer han og mormor oppover også.

Regner med jeg skal slappe av og se på TV hele formiddagen, også blir det mat og gaver på kvelden.

På lille julaften har vi forresten tradisjon med å spise god mat på kvelden, og det er nesten minst like hyggelig som selve julaften (men det er selvsagt hyggelig å få gaver, så det veier helt klart opp en del).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1. Stå opp, spise god frokost med familie(foreldre + to brødre, og hunden da selvsagt :P )

2. Se på disney-dvd med broren min(vi skaper vår egen tv-jul :P Har ikke tv, internett eller mobildekning på hytten, men laptop har vi!)

3. Spise grøt med masse mandler i!

4. Ta en tur ut i sneen :)

5. Spise god pinnekjøttmiddag :P med familien

6. Åpne gaver

7. Slappe av, spise litt mer, prate, kose oss og evt. spille noen spill :P

Vi er altså på hytten og feirer en helt utrolig avslappende jul, hehe! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

2. Se på disney-dvd med broren min(vi skaper vår egen tv-jul :P Har ikke tv, internett eller mobildekning på hytten, men laptop har vi!)

Høres kjent ut! :)

Vi har forresten en strek dekning på mobilen om vi setter den et spesielt sted i vinduet, kanskje dere også har det :P

Jeg gidder ikke styre med det, men Erik står i vinduet og sender meldinger :rolleyes:

Vi skulle egentlig ha feiret nyttår på hytten i år, men det ble ikke noe av, så det blir å sette seg i en stol hos svigers med et glass champagne og se på fyrverkeri i år også. Men koselig det da! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dina-jenta

Hele julaften starter vell med at jeg står opp.. Så spiser jeg frokost foran TVen, sammen med noen julefilmer.. Tre nøtter til Askepott er min favoritt :) Ingen jul uten den filmen :P Så pynter jeg juletreet hjemme og drar ned til bestemor og bestefar og hjelper dem... Hjem igjen og leker litt ute i snøen :P Så er tiden kommet for en dusj, ta på stakken og sminke og ordne håret mitt.. Så kommer det gjester og vi sitter og spiser en god julemiddag som består av ribbe, julepølse, surkål, poteter og julebrus til drikke ^_^ Og så åpner vi gaver :P:P Det er vell egentlig høydepungtet :P

Jeg elsker julen!! Tiden for å være sammen med familie, venner og spise god mat :P:P:P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Står opp litt før 7, og går en times tur med Bella. Setter meg i stolen foran tv'en klokka 8 sammen med julesokken min. Spiser julefrokost, ser litt mer på tv fram til kl. 1-2. Da dusjer jeg, hjelper til med julematen, går gjerne å leverer siste rest av julepakker. I 4-5 tiden går jeg en ny tur med Bella, før jeg kommer inn igjen å spiser julemat. Ellers blir det åpning av pakker og ellers må jeg så klart se flåklypa grand prix :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Håper på snø, om ikke går planene mine i vasken :P

Først skal Ask får seg en god langlline tur i skogen i all snøen som SKAL komme. Så er det julefrokost. Utover dagen er det mye fint på TV, og jeg og Ask skal muligens rusle/sparkerundt med de gavene jegikke har levert før da, eller stikke oppom kirkegården en tur. Så er det middag. NAM. Dermed masse venting, så er det GAVER :) Når vi er ferdige med det...fårvi se hva som skjer.

Men seriøst..uten snø blir det ingen skikkelig jul... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg skal for første gang feire jul med typen sin familie så det blir mer folk og "program opplegg" å gå etter så jeg vet rett og slett ikke! :P

meeen jeg skal hvertfall stå opp tilig ta morgen tur med Timon som vanlig.. forventer ikke snø denne julen heller :) så er det å ta strømpen og ligge på sofaen med dyne og snop... så finner jeg dusjen og sminker meg og kler meg.. så kommer typen hjem fra jobb så gjør han seg klar så finner vi nok veien ned og da aner jeg ikke hva som skjer :P

så 1 juledag er det til å ta ferja over og være hos mor frem til nyttår! Far er i Canada denne julen og nyttår så blir en fin fin gave når han kommer hjem til meg! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...