Gå til innhold
Hundesonen.no

Dere med voksen hund ( 1, 1/2 år og oppover), hvor lydig?


Wheaten terrier

Hvor lydig er din hund på en skala fra 1 til 10?  

14 stemmer

  1. 1.

    • 1
      2
    • 2
      0
    • 3
      0
    • 4
      0
    • 5
      3
    • 6
      1
    • 7
      2
    • 8
      3
    • 9
      1
    • 10
      2


Recommended Posts

Skrevet

Hmm.. hakke peilig egentlig. Noen dager er hunder supermotivert og grei. andre dager er den døv og vanskelig. Sånn generellt er hunden ganske grei lydig. Den gjør som jeg sier det meste av tiden. Kan mange kommandoer og mer til. Ikke alltid like villig å komme på innkalling hvis det er andre hunder med i bildet, eller oppnå kontakt hvis det skjer noe meget interessant. kanskje det blir bedre når hunden blir eldre.

Skrevet

Tinka streiker litt innimellom, men jeg merker det som oftest på henne om hun har en dårlig dag eller ikke, så da dropper jeg heller å trene den dagen. Innkallinga går det så som så med i enkelte situasjoner. Men til å være familiehund vil jeg si hun er ganske lydig.

Skrevet
Ja syns den var så søt.  :P  Nei har en sort hund jeg. Så det er nok ikke min.. Men det er ihvertfall samme rase :P

Ja, en fin dober var det ihvertfall... Eller tar jeg feil? Er det en dobermann?

  • 3 weeks later...
Skrevet

har 3 hunder jeg:

den ene kan bare sittog gi labb:P han er 9 år

hunandre kan det meste sålenge det er mamma som gir komandoen'

og den yngste hunden min på 17 mnd kan alle øvelser i kl 1 og meste i kl2.

Skrevet

Det er ikke min hund men naboens, og jeg går ikke så ofte tur med henne - men med meg er hun vel rundt 7. Hun er veldig ivrig og oppmerksom, men innkallingen sliter vi med og også å holde kontakten hvis noe annet spennende skjer rundt henne. Hun blir nemlig lett oppgira og stressa. Men føler at det begynner å gå litt bedre nå :D

Skrevet

jeg tok 7, men synes det er litt vanskelig, for det kommer ann på om hun "har en bra dag"... Men for det meste så er hun flink og så lydig som jeg vil hun skal være. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
    • Det er avtalebrudd. Jeg har aldri hørt om eller vært borti det, men hvis de har annonsert en "vare" til en pris så er de forpliktet til den prisen hvis de har inngått en avtale med kjøper uten at noe annet er nevnt.  Hvis de FØR avtale om kjøp sier at annonsen bare er veiledende og valpen koster så mye mer så er det noe annet.  Jeg ville uansett tenkt meg grundig om før jeg evt. kjøpte av en slik oppdretter.
    • Jeg har opplevd det selv, nær familie har opplevd det, og mange jeg kjenner.    De er interessert i et kull, setter seg på valpeliste, blir godkjent som valpekjøpere, møter oppdretter. Oppdretter kyder av kjøper,og forteller at det er akkurat slike kjøpere hen er ute etter, og er veldig nøye med hvem hen selger til. Så skal valpen hentes, penger overleveres- og da har prisen vært en annen en det som sto i annonsen.  Oppdretters unnskyldninger er: Det er veldig gode valper Alle andre tar de prisene Raseannonsen er bare veiledende De har så mange på liste at de velger de som betaler mest   Og hvis en setter spørsmåltegn med det så: Ja hvis du ikke gidder å betale så mye så har jeg mange andre i kø Disse linjene selges ikke til hvilken som helst pris har du  et problem med det så er du ikke rett kjøper..   Har dere vært borti dette? 
    • Det kommer an på hunden, treningen og målet.Jeg vil alltid belønne innkalling og innkallingstrening med noe av de beste godbitene hunden kan få, fordi det er den absolutt viktigste treningen. Men belønning er ikke bare godbiter. Belønning er alt hunden vil ha. For noen hunder er det kos, mange liker leker, men godbiter er ofte den beste måten å belønne presist på. I valpe- og unghundtiden ville jeg alltid hatt en godbitpose tilgjengelig på meg, og gjerne en draleke/tauleke. De fleste som driver aktivt med hund bruker godbitposer som er enkle å åpen og lukke, og som flyttes over i lommen på det man har på deg. De første par årene er det mye godbiter "hele tiden", fordi hunden skal lære så mye nytt. Hva slags godbiter kommer an på hvor matfokusert hunden er og hva den liker. Her må du prøve deg fram litt. Til enkle hverdagsøvelser som "sitt", "gi labb" osv. kan du godt bruke tørrfõr fra dagens matrasjon hvis hunden er matglad. Godbiter fra butikk eller dyrebutikk er som oftest helt ok, men å skjære opp rent kjøtt fra påleggsskiver eller ost for eksempel er gjerne billigere. Rester av pannekaker, fiskepudding, pølser osv. er fint. Skinkeost på tube er en annen variant. Variasjon er også generelt fint. Ferske godbiter er ofte mer populært og sterkere enn tørre godbiter.  Når valpen/hunden har lært en øvelse kan man fase ut belønningen, men det kan være lurt å belønne innimellom og forsterke øvelsene over tid. Om belønningene plutselig forsvinner kan hunden miste motivasjonen for det, om den ikke finner belønning i øvelsen i seg selv. Jeg belønnet fortsatt mine hunder på 13 og 17 for innkalling (alltid), og innimellom for kontakt, lydighetsøvelser osv., men ikke hver gang slik jeg ville gjort med en valp eller unghund for eksempel.
    • Hei!  Sikkert dumt spørsmål, men jeg er likevel usikker. Det står at man skal bruke godbiter og belønne alt i starten, det er jeg helt med på, men hva slags godbiter belønner man med? Tenker på helseaspektet, dette kommer jo i tillegg til for. Hva slags godbiter bruker man til valp, og har man alle lommer fulle til en hver tid, belønner man hele tiden i lang periode? Når faser man ut? Hva slags godbit bruker man? 😊
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...