Gå til innhold
Hundesonen.no

Min Golden til avlstjeneste.


Guest Maritus

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en Golden Retriever som skal gå i avlstjeneste til sommeren! Er det noen som har en hannhund som tar det for førsteretten av en valp? Det kan være hvem som helst rase, men helst Golden Retriever eller Labrador. Gjør ingenting om det blir blandingsvalper. Er det noen som har lyst. Hvet ikke om hun har løpetid til sommeren, men kanskje. :)

Skrevet

Er det noen spesiell grunn til at du skal ha valper på henne? Avlstjeneste? Ehh - dette virker sånn "jeg har lyst på valper" uten noe videre tanke bak det. Er hun røntget og øyelyst? Stiller du krav om at hanhunden skal være det?

Skrevet

Men herregud da vi skal da ikke dømme noen :) Men er hun ikke øyenlyst eller hd sjekka så bør du gjøre det før evnt kull :)

Skrevet
Men herregud da vi skal da ikke dømme noen :D Men er hun ikke øyenlyst eller hd sjekka så bør du gjøre det før evnt kull :D

Dømme?! At vi vil ha sunne flotte ekspemplarer av rasen må vi da kunne få lov til å uttale oss om dette?! Dette er tross alt en DISKUSJONSFORUM hvis du ikke har fått med deg dette...

Vet du hva det innebærer å ha et valpekull? Har du/dere tenkt å følge valpene opp? Og hva skjer om dere får 9 stykker og bare solgt 5 av dem? Kjenner du til linjene bak i hunden din? Eller er det noe du bare rett og slett ikke bryr deg om?

Skrevet

Litt OT: Ja, dette er et diskusjonsforum, det har du rett i Lill. Men om du sjekker profilen til hovedinnlegger er hun ikke gamle jenta. (Beklager Marit og Vesla, det er ikke meningen å fremstille deg som ei lita jenta :D )

I et forum som dette er alder på brukerne temmelig spredt og dette gjør også at noen formulerer seg dårligere enn andre og kanskje utelater opplysninger i innleggene sine som de burde hatt med. Derfor synes jeg kommentarer som "Eller er det noe du bare rett og slett ikke bryr deg om?" er unødvendige. Det finnes mange andre måter å formulere seg på som ikke biter huet av folk :D

Skrevet

Jeg tillater meg å spørre om du vil fortelle litt rundt dine tanker om det å sette valper på tispa di?

En evt hannhundeier vil sikkert også vite litt om valpen som evt kommer i hus? Og bare sånn for ordens skyld. Det er jo mange seriøse hundeeiere her som nok stusser litt over at du ikke er så nøye på rasen. Det utløser en del andre spørsmål!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...