Gå til innhold
Hundesonen.no

Til burbrukere


Voffs

Recommended Posts

Skrevet

I lys av debatten rundt burbruk som har vært her på sonen i det siste, lurer jeg rett og slett på hvor mange timer hunden din er i bur i løpet av et døgn? Hvis dere tør å skrive det da :) Regner med at mange har hundene sine i bur (jf tidligere tråder)

Denne tråden er ikke ment for diskusjon for eller mot burbruk. :)

Voffs

Skrevet

Ser ingen grunn til ikke å tørre det. :) Nå ligger riktignok ikke mine hunder i bur, men har hver sin bås i et eget rom. Og der ligger de når jeg er på jobb. De er der ca 4 timer pr. dag. untatt fredager og helgen for da er her folk hjemme.

Skrevet

Senja ligger i bur sånn ca 8 timer om natten! Pluss at hun ligger i bur hvis vi evt er borte! Er vi borte i mange timer bor mamma å pappa i etasjen over, så da passer de henne i stedet for at hun skal ligge i buret så lenge! :)

Skrevet

Hvorfor skulle vi ikke turt det :) ?

Mine ligger i bur når de er alene hjemme, men de er sjeldent alene. kanskje tre-fire ganger i mnd!

Nana ligger i bur om natta med døren åpen hjemme men borte er den igjen, loppa ligger med døren igjen og simba i senga..

Ellers går de fri villig inn i bur når de skal sove eller noe, ikke hver gang men nana gjør det ofte..

Bruker bur i bilen når jeg har mulighet til det.. og bur på stevner!

Skrevet

OM natten: ca 8 timer. + to ganger i uka er vi på agility trening så da sitter hun vel tilsammen en times tid eller noe i bur da, mens hun venter på tur. Pluss når vi kjører i bil er hun ofte i bur

Skrevet

vet ikke om jeg skal svare, fordi jeg har ikke dør til mitt bur.. så egentlig så er vel hele bur poenget borte.. men svarer alike vell :) bajas legger seg i buret når jeg skal legge meg.. er det varmt i rommet, legger han seg ut på gulvet. når han er hjemme alene, ligger han i senga mi! jeg ser det på lakenet.. hehe!

Skrevet

Ero ligger i bur når han ønsker det selv. Deler av natten med burdøra åpen, kanskje 3-5 timer hver natt(?). Skal vi være lenge borte, eller at det er lenge siden han har vært alene hjemme så har han buret inne på rommet han er i, er usikker på hvor mye han bruker det. Bur brukes også i bilen, men kjører ikke så veldig mye med han

Skrevet

Tidligere lå han i bur ca 5-6 timer om natten så var han ute av buret i ca 2 timer før han lå ca mellom 4-6 timer på dagen. Men, vi har nå kuttet ut buret om natten og det blir mellom 4-6 timer i bur på dagtid.

Skrevet

Atsu ligger i buret rundt 6timer hver dag når jeg er på skolen, ellers ødelegger han alt som er mykt (puter, madrassen, sofaen) når han begynner å kjede seg alene, selv om han har mye lovlig å tygge på. Tror det vil gå bedre uten buret når han er over unghund stadiet.

Skrevet

hmm.. må nesten regne i året jeg da.

Albin ligger kun i bur av og til på utstillinger, hvis han skal slappe av litt. I år har vi vert på ca. 15-16 utstillinger/valpeshow, og på minst 2/3 av de utstillingene er han i en stor valpegård. Så hvis vi overdriver litt å sier at han tilbringer 1 time i bur pr. utstilling så er han i bur ca. 5 timer i året.

Bella(som ødelegger alt hun kommer over) har vel på sine snart 6 mnd. sittet tilsammen maks 1 time i bur(på utstilling).

Skrevet

Bono ligger kun når han er hjemme alene ca 8 timer 3 ganger i uken eller noe sånt.. også ligger han i bur i bilen og når vi var på treninger.. Ellers kan det hende han ligger litt nå og da, visst det er behov for det..

Skrevet

Når hundene lå i bur om natten når de var valper lå de vel der ca 8-9 timer.

Ellers så sitter tini som regel i bur når vi kjører bil.

Skrevet

I valpegrind hele natten, men jeg tror jeg kan ta den bort snart. Han er omtrent renslig. Max halvtime på dagen, men nå jobber ikke jeg og da blir det jo noe annet..

Skrevet

Diego ligger aldri i bur.

Men ettersom jeg har lyst å beholde möbler og bikkje, så ligger Domino i bur om natta og når jeg er på skolen. (Ikke akkurat nå da jeg har henne på det tomme internat rommet og jeg lufter henne hver 80 min.)

Men Buller er kjent for å spise ALT, og kommer hun over ledninger eller andre ting som hun ikke skal spise så kan det gå galt..

Derfor syns jeg forelöpig det er tryggest med bur.

Edit: Og til Siri: Ja, jeg driver å lärer henne å ikke tygge på ting, men det skjer ikke på en dag.

Veit ikke om du sikta til meg, men måtte bare svare..

Skrevet

I valpegrind hele natten, men jeg tror jeg kan ta den bort snart. Han er omtrent renslig. Max halvtime på dagen, men nå jobber ikke jeg og da blir det jo noe annet..

OT: Hvordan fester du valpegrinden så den ikke sklir bortover gulvet når valpen kommer borti veggene?

Leste noe om å skru fast i gulvet, men DET blir ikke aktuelt! :D

Skrevet

Phoebe bruker forresten også bur om jeg mener hun trenger fred... Som f.eks da vi var på NKK Hamar. Det er ganske slitsomt for en liten valp, og da vi kom hjem til farmor og farfar var det en flokk med små fettere og kusiner som skulle hilse på valpen.. Etter en stund da så la jeg henne ned på rommet mitt i buret.

Skrevet

Det er litt forskjellig, de ligger innimellom i bur om natten, og da er det vel ca.8timer, også er de i bur om dagen og det er vel mellom 4-6timer.

Og ellers ligger de i buret når de føler for, med døren åpen..

Skrevet

Bajas har åpen dør på buret. Hender jeg lukker igjen noen minutter, bare for å markere at det går an at døra lukkes. opp til en halvtime en gang. Men ellers går han å legger seg der opp til flere ganger om dagen. Om natta har han hele leiligheten for seg selv, jeg vet ikke om han bruker bur da, i alle fall ligger han utenfor døra om morgenen. (allergi, kan ikke ha ham på rommet)

Vi har hatt buret en liten uke bare.

Vi kjører mye bil, da bruker vi sikkerhetsbelte, men på sikt, når vi får større bil, skal han bruke buret i bilen.

Men utenom tema;

hva er forskjellen på bur eller en bås? Evt. lukke inn i en bod/lite rom...

Skrevet

Ace sover i bur om natten, ca. 7,5 time før alle 3 kommer ut fra badet (Mia & Minnie ligger løse der inne) og sløver sammen med meg en times tid. Mia & Minnie sover i bur om natten når de har løpetid, ellers sover de løse på badet. De sitter også i bur i bilen, men det er veldig sjeldent lange strekker.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...