Gå til innhold
Hundesonen.no

Akvarium!


AnneE

Recommended Posts

Skrevet

Hei :lol:

Nå har jeg fått akvarium med fisker og alt i ...hatt det en ukes tid nå...Jeg fikk beskjed på dyrebutikken fra en som har veldig mye peiling på det at det trenger ikke stå vann i mer enn 24 timer før manhar fisk oppi...jeg har gullfisk og corrydoras og plecostomus og andre fisk oppi, de går veldig godt sammen oppi hos meg..

Skrevet

Hvor stort er karet ditt? Husk at gullfisken trenger minst 100 liter, corryene minst 60 liter og pleco'n minst 375 liter (som voksen).

Håper for corryene sin del at du har kjøpt flere av de også slik at de får den gruppen de trenger for å trives.

Og for noe sprøyte tull vedkommende har sagt til deg! Det der er en klasiker - dyrebutikken sier at du kan ha fisken oppi med en gang, du kan ha de og de fiskene sammen osv. med det reusultatet at folk får skikkelige problemer med akvariet og gir opp.

Hadde dama hatt skikkelig peil som du sier, hadde hun bedt deg om å vente minst 3 uker før du setter inn fisken - dette fordi filteret bruker ca. 35 dager på å bygge opp den livsnødvendige bakteriefloraen som skal bryte ned avfallsstoffene slik at det ikke utvikler seg for mye nitritter som forgifter fisken din. Nitritt kommer i alle nystartete kar men det handler om å ikke overbelaste filteret i starten slik at nitrittmengden når dødlige verdier.

Tilsetter du kunstige bakterier i vannet ved oppstart reduserer du modningsprosessen med 2-3 uker, men filteret er ikke ferdig innkjørt for det.

Selve vannet bruker også mer enn 24 timer på å modnes!

At fisker som krever ulike vannverdier og temperaturer (som gullfisk og corry) overlever noen dager/uker er ikke det samme som at fiskene dine har det bra og vil holde seg sunne og friske - en hund kan overleve mange år innestengt i et bur 24/7 men lever den et sunnt og godt liv???

Tenk på at selv om det "bare" er fisker du har så er det faktisk levende vesener du har påtatt deg et ansvar for!

Nei kjøp deg ei bok eller to om akvarier og akvariefisker og les litt om syklusen i akvariet og hva de forskjellige fiskene krever av stell før du kjøper fisk og stoler blindt på de ansatte i dyrebutikkene - deres kunnskap er så generell og mangelfull mange ganger at det er skremmende! Heldigvis finnes det unntak der og, men i det store og hele...

Går du til dyrebutikken om hunden din blir syk også?

Her er noen linker du absolutt bør lese:

Om oppstart av et akvarium: http://akvaforum.no/text.cfm?id=1859

Om gullfisk: http://akvaforum.no/profile.cfm?id=6286

Om corrydoras (finnes mange typer men alle krever det samme): http://akvaforum.no/profile.cfm?id=5259

Om pleco: http://akvaforum.no/profile.cfm?id=3703

Skrevet

Helt enig med colliegirl her, fikk akkurat den samme beskjeden i dyrebutikken når jeg kjøpte mitt første akvarium, noe som endte med at jeg lærte på den harde og dyre måten. Gikk bra den første måneden, men så begynte fiskene å dø som fluer. :) De fleste butikkene tenker at du kjøper fisk med en gang, fiskene dør og du kommer tilbake å kjøper nye om noen uker. Alt de tenker på er å tjene penger, dessverre!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...