Gå til innhold
Hundesonen.no

Gjenoppbygging og styrking av ben


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Som dere alle sikkert vet, så brakk jo Mona benet da hun var 8-9 uker. Er friskmeldt nå, på grunn av at det er to måneder siden det skjedde. Når hun går (det var lårbenet som knakk) så bøyer hele låret seg inn under kroppen på hunden. Det virker ikke som om dette plager henne, hun løper jo og danser rundt.

Spørsmålet mitt er hvordan jeg skal få "bygget" opp igjen bakparten hennes, og få tatt igjen det tapte. Vi hadde besøk av oppdretterne for en uke siden, og de hadde med søsteren til Mona, Frøya. Tydelig at den valpen hadde mer kontroll og styrke i bakparten.

Vi ahr begynt å gi henne noe som heter Joint Aid i maten, det skal hjelpe på ledd og sånn for hunder i alle størrelser og aldre. Det er forøvrig noe nytt på markedet nå som egentlig er et produkt til hester, men som kommer til hund også nå. Men bare dette alene kan jo ikke bygge opp benet hennes igjen.

Jeg kan jo ikke gå turer med henne for at hun skal bli sterkere, ikke mer enn de korte turene på ti-femten miinutter hun skal ha, for jeg vil ikke risikere HD eller belastningsskader.

Tar gjerne imot tips og råd her, er litt i tvil om hva jeg skal gjøre.

Skrevet

Ja, men da må jeg få henne til å svømme først :D Har ikke den muligheten hver dag. Da må det bli på kvelden en eller annen gang.. hmm..

Skrevet

Jeg tror i alle fald at lidt svømning er bedre end ingenting... de fleste hunde elsker jo også at svømme når først de får det lært. Her i Danmark er der en del steder hvor der er en slags svømmehaller for hunde, måske der er sådan en i nærheden af hvor du bor, hvis du har langt til havet.

Skrevet

Neida, vann er intet problem å finne. Det er bare å kjøre i fem minutter :D Jeg får vel ta meg en tur en av de nærmeste dagene og se hvordan hun reagerer. Hvordan skal jeg få henne uti? Selv om jeg er litt Nordenstammer har jeg ikke tenkte å KASET henne ut fra en brygge eller noe. Hehe.. sykt..

Skrevet

Du kan jo selv hoppe ud i det, det har jeg altid gjort med mine, for at vise at vandet ikke er farligt. Men det kommer også lidt an på hvad hun synes om det mener jeg. Er hun interesseret så prøv at gå lidt ud og se om hun ikke kommer med af sig selv, når hun synes du er langt nok væk. (de hunde jeg har prøvet det med kom ret hurtigt) Alt efter hvad hun siger til det kan du jo enten lade hende nøjes med at soppe lidt eller svømme.

Ved ikke om dette ville fungere for dig, men for mig er det gået fint sådan. :D

Skrevet

Vann er tingen her ja! Sliter litt selv med å få LiLi til å like vannet, men hun begynner å bli bedre nå. Og for all del, ikke tving henne utti! Ha på henne langline eller noe, og bare gå utti, ha gjerne med deg no skikkelig digg godis eller en leke hun digger. Og ikke la henne få noe på land! Det beste er om det er langgrunt, så kan du leke med henne i grunna. Det synes hun sansynligvis er greit, særlig hvis det er varmt. Det verste er når de mister fotfestet, så det er lurt å leke masse i vannkanten først. Lykke til :D

Skrevet

Det er en strand i Åsgårdstrand som er veldig langgrunn og eksremt grunn på begynnelsen, kan jo se om jeg får tatt henne med meg dit en gang.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...