Gå til innhold
Hundesonen.no

Får hunden din i seg nok vann?


Renate A

Recommended Posts

Uten mat og drikke duger helten ikke. B)

Skjekker du etter at hunden din får i seg nok vann?

Hvordan får den i seg nok vann?

Og hvordan kan du være sikker på at netopp din hund har nok vann % i seg?

Her i huset har hun to vannskåler med rent friskt vann hele tiden, og jeg ser etter hvor mye som forsvinner (øyemål).

Skal jeg på tur eller trening som jeg vet krever mye av hun så "vanner" jeg hun.

Dette gjør jeg ved å ta en klump vom&hundemat og blander det i en liter lunket vann, og voila borte vekk på null komma niks og jeg vet at hun har fått i seg vann før anstrengelsen.

(veldig lurt å ta med på termos også og gi hunden i løpet av turen, treningen)

Jeg "vanner" hun ca 1time før turen, noen ganger 1 1/2time, da må hun som regel tisse med en gang vi kommer ut.

Jeg passer på at hun får en vanning i løpet av dagen, hun ELSKER det, for det blir som en ekstra godbit som hun bruker litt tid på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hund som elsker vann jeg, så er mer problemet at hun drikker for mye enn for lite :)

Men seriøst, det virker som om hun opprettholder balansen fint selv.

På turer der det ikke er vann lett tilgjengelig så må jeg jo ha med da, men det er jo naturlig :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min drikker når den drikker. :) altså eg regner med han vet når han trenger vann og ikke. Han har da alltid urin i blæren sin så vann er det nok av. Han går på v&m også da.

Forresten han drakk mer før når han gikk på tørrfor enn idag som han spiser v&m.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alltid frisk vann i skåla, men må ærlig innrømme at jeg ikke følger med hvor mye hun drikker hjemme.

På normal tur ute ( 1-3 timer ) i skogen har jeg ikke med drikke. Da regner jeg med at hun drikker der vi finner vann.

Men når vi er på jakt/trening ( ute hele dagen ) så har jeg med vann og frysetørket vom. Da får hunden veske + næring. Helt supert.

Det med nok veske er utrolig viktig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Grunnen til at jeg lagde post om dette er for vi er så mange aktive her inne og mange tar de som en selvfølge at hunden regulerer det selv, men ide fleste tilfeller så gjør de faktisk ikke det. :)

Hvordan vet du det?

Jeg mener, jeg nekter å tro at hundene mine er så tilbakestående at de ikke drikker når de er tørste - sorry.

Her i huset har hundene tilgang på vann 24 timer i døgnet - og jeg fyller vannskålen inne en gang pr. dag - ellers drikker de i øvrige vannskåler rundt på eiendommen og i hundegårder.

Hva er nok vann?

Å "tvangsvanne" hunden ville aldri falle meg inn - med mindre den av en eller annen grunn plutselig skulle få det for seg at den ikke vil drikke liksom - men en sunn og frisk hund som har tilgang på vann drikker det den må drikke - og får i seg nok.

Man skal imidlertid alltid følge med på hundens vanninntak - men ikke for å forsikre seg om at den får i seg nok - men fordi økt vanninntak faktisk kan være tegn på alvorlig sykdom.

Hvordan dere som "tvangsvanner" skal kunne få med dere slike tidlige tegn på nyresvikt, livmorbetennelse osv. vet jeg ikke - det må jo bli vanskelig når dere dytter innpå vann flere ganger for dagen slik at hunden aldri får regulerere det selv.

Litt morsomt det der med vann - for man har jo alltid sagt at vi tobeinte må drikke MYE vann i løpet av en dag - 2 liter eller noe - og så viser det seg at ooooooops - det kan faktisk være livsfarlig for noen å true i seg absurde mengder væske..............

Nei - vanninntaket hos en frisk hund er selvregulerende - for noen er det normalt å drikke mye for andre mindre - akkurat som med folk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bra Belgerpia! Jeg lurte på når dette innlegget skulle komme! Om hunden er tørst og har tilgang på vann, så klarer den jo resten selv?? Bira deler vann med to katter, og jeg aner ikke hvem som drikker hva! Og jeg har kun en vannskål stående i leiligheten...

Jeg vet at Bira ikke drikker så mye, så derfor får hun alltid en del vann over maten. Men jeg har aldri vært spesielt bekymret for om hun får i seg nok vann.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I en normalsituasjon vil hunder drikke det de trenger, er min erfaring.

I visse andre situasjoner, som under trening, kan de kanskje drikke mindre enn de bør - den ene jeg har gleder seg så voldsomt og har det så travelt med å tenke på det morsomme den snart skal gjøre, at den "ikke har tid" til å drikke, eller har ro til det.

Og i varme sommerdager eller under lange økter hvor den tar seg mye ut ER det et poeng at den får i seg nok vann, så da har vi "drikke"-kommando og vann med litt godis i. Da får jeg også i henne litt vann med endel mellomrom, heller enn et voldsomt vanninntak iblant - noe jeg synes det er greit å være forsiktig med rundt voldsom aktivitet.

Men det er vel blant de få gangene jeg ser noen nødvendighet av dette, og selv det var relativt sjeldent.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

I en normalsituasjon vil hunder drikke det de trenger, er min erfaring.

I visse andre situasjoner, som under trening, kan de kanskje drikke mindre enn de bør - den ene jeg har gleder seg så voldsomt og har det så travelt med å tenke på det morsomme den snart skal gjøre, at den "ikke har tid" til å drikke, eller har ro til det.

Og i varme sommerdager eller under lange økter hvor den tar seg mye ut ER det et poeng at den får i seg nok vann, så da har vi "drikke"-kommando og vann med litt godis i. Da får jeg også i henne litt vann med endel mellomrom, heller enn et voldsomt vanninntak iblant - noe jeg synes det er greit å være forsiktig med rundt voldsom aktivitet.

Men det er vel blant de få gangene jeg ser noen nødvendighet av dette, og selv det var relativt sjeldent.

Selvsagt - om det er prekære situasjoner - som for eksempel når jeg har med unghund på utstilling på varme dager hvor action rundt omkring gjør at dyret ikke har "tid" til å drikke - da trår jeg til også - men det er ikke spesielt ofte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var enda godt å høre Belgerpia og akela, leste nedover tråden nå og kjente jeg ble varm/nervøs i nøtta. Jeg har da aldri fulgt så med på det at jeg har dem til å drikke mer enn de egentlig vil.. Jeg registrerer at jeg må fylle i nytt vann et visst antall ganger i løpet av dagen, og jeg registrerer at begge av og til går til skåla og slurper i seg vann. På turer pleier jeg å stoppe opp litt dersom vi går forbi en bekk eller elv eller noe, så får de selv sørge for å drikke. Eneste gangene jeg tar med vann er dersom vi skal gå et sted hvor jeg ikke vet om det finnes bekker og slikt, og til utstillinger.

Har aldri hørt om eller falt meg inn at noe annet skulle være nødvendig..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I en normalsituasjon vil hunder drikke det de trenger, er min erfaring.

I visse andre situasjoner, som under trening, kan de kanskje drikke mindre enn de bør

Enig med Akela og Belgerpia. Normal sett drikker vel hunden det den trenger, men noen ganger er det viktig å sørge for at hunden får i seg nok veske.

Vi som driver med jakthunder blir ofte peset på dette. Nettopp fordi en hund som jakter hele dagen ofte ikke får i seg nok veske selv, enten fordi hunden selv ikke tar seg tid til å drikke underveis eller at det er lite vann der ( eks vinter ).

Da er det viktig at man har med vann/tar pauser i nærheten av vann slik at hunden får drikke.

Dette er det forsket på og det finnes artikler skrevet i ulike bladet som omhandler dette. Samme med næring. En jakthund trenger også næring i løpet av en hard dag.

Men dette er jo litt utenom den vanlig hunds hverdag :) Så jeg føyer meg til Belgerpia og Akela

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er sant Monica. Det er derfor jeg stopper ved vann/bekker, da skjønner hundene at vi skal ha en liten pause også tar de seg bedre tid til å drikke. Går jeg bare forbi kan du banne på at Willis driter i hele drikkepausen.. Vi pleier også ha med frysetørret vom, næring er jo også veldig viktig i en sånn 'ekstrem' situasjon som jakt.

Men som du sier til slutt, og som jeg tenkte mest på da jeg skrev mitt innlegg, dette kan vel ikke være nødvendig på en vanlig hverdag liksom..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En normal hund som er frisk får som regel i seg nok vann, men det er vel ikke dumt å være på den sikkre siden heller og sjekke det en gang i blandt?

Jeg vet bare at de fleste som har god greie på ernæring anbefaler å holde øye med vanninntaket til hundene spesiellt de som er i fra middels til hard trening.

Jeg passer på at Chicka får i seg nok vann, om andre ikke gjør det med sine hunder så er det dumt av dem iallefall om den er i hard trening. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...