Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken rase bør jeg velge?


jeanette-k

Recommended Posts

Skrevet

Skal ha meg en ny hund om 1-3 år eller noe i den duren.

Har alltid likt schæferen, og det er absolutt min yndlingsrase. Men om den passer så bra til meg er jeg ikke sikker på. Liker også veldig godt, Golden (gyllen), Sjokoladebrun Labrador, Chesapeak Bay Retriver og Border (men det er nok ikke en rase for meg).

Jeg bruker ca 1 time om dagen til tur, pluss treninger (kommer i tilleg til turen). Har ikke lyst på en rase som stresser mye. Vil gjerne ha en som er ganske døsig inne, men som har mye futt ute ;) Har lyst på en rase som passer til det meste av hundesporter, tenker da hovedsakelig på Lydighet og utstilling, og kanskje litt agility for morsomt..

Kommer liksom ikke på mer å skrive, er det noen som kanskje har noen ideer til meg??

Fortell gjerne om rasen og legg ved linker til opdrettere og lignende. :P

Skrevet

Labradoren kan passe deg veldig godt, det eneste du bør være oppmerksom på er at mange av dem er ekstremt ville som unghunder, og roer seg ned først i to-tre-årsalderen. Da tenker jeg ikke på å roe seg i form av at de ikke lenger vil leke med andre hunder, ha drakamp osv, men de har ikke lenger det der ustyrlige stresset og ivrigheten over seg. Det finnes en del informasjon om labradoren på labradoremnet under "rasepresentasjoner" her på sonen, oppdrettere finner du på retrieverklubben.no og canis.no.

Chesapeaken kjenner jeg ikke til så alt for godt. De er like store som labradoren, og ligner i det hele tatt veldig på labradoren bortsett fra litt mer bølgete pels. Jeg tror gemyttet er nokså varierende hos dem, siden det er forholdsvis få avlsdyr å velge mellom (kanskje litt få linjer å velge av osv). De er litt mer voktende, kan være. Lurer du på chesapeak så vil jeg anbefale deg å kontakte oppdrettere av dem (du finner den på retrieverklubben sin hjemmeside og canis, og sikkert også google, det kan også være fornuftig å sjekke ut oppdrettere i Sverige (den svenske spaniel- og retrieverklubben)), og høre hva de har å fortelle om rasen. Man lærer ikke mer om en rase enn å høre på de som har hatt den i mange år!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...