Gå til innhold
Hundesonen.no

HJELP! KATTA MI ER GRAVID


uffda

Recommended Posts

Skrevet

HEI jeg trenger hjelp.

Jeg tok inn en liten katt for sånn ca 1 år siden. hun var ganske liten, og ble etter en ukes tid ganske leken. Så jeg tror hun var under året gammel.

Jeg har ikke fått somlet meg til å sterilisere henne. Har gruet meg litt til det. Men har gitt henne p-piller slik at hun ikke har fått løpetid.

-Trodde jeg.

Jeg tok henne på en reise og bedøvde henne med noen piller, hun ble dårlig av dette og spiste nesten ikk epå 4 dager. Etter dette spiste hun ekstremt mye. Hun la en del på seg etter dette, og jeg trodde det bare var naturlig.

Men i går la jeg merke til at hun er drektig. Magen er rund og brystvortene er større.

Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre. jeg har hørt at det er veldig vanskelig å bli kvitt kattunger.

JEg kan kanskje gå til veterinær? og få dem abortert. Men har hørt at man ikke kan se på en katt at hun skal ha kattunger før den er over halveis i svangerskapet. Og jeg vil ikke drepe halvferdige kattunger.

JEg vil ikke drepe kattunger når de kommer ut heller.

UFF. Jeg har ingen anelse om hva jeg skal gjøre.

JEg bor alene i en leilighet og hadde egentlig ikke tenkt å få meg katt i det hele tatt. Hadde jeg bodd på landet hadde det vært lettere.

Hjelp. Er det noen som har noen tips om hva jeg skal gjøre?

Skrevet

Du kan prøve å sette opp lapper og avertere om at du har kattunger tidlig. Virker som om de fleste prøver å bli kvitt de når de er leveringsklare. Tror omplasseringssenteret tar i mot kattunger.

Skrevet

;) ja skal snakke med veterinær i morgen. La ikke merke til det før i går. Hun er veldig tynn så trodde bare hun hadde lagt på seg.

Men er bekymret. Sist jeg ga henne p-pille var forrige uke, og tror p-pillene pluss det at jeg ga henne beroligende på reisen også kan være uheldig for kattungene.

Jeg vet at en overdose p-piller kan virke som en "abortpille" men jeg er redd for at hun er kommet ganske langt i svangersskapet, og da er det sikkert ikke så lurt (dagen-derpå pillene for mennesker er visstnok bare en sterkere dose av p-piller har jeg hørt)

Katten stakk av en gang også og da ga jeg henne etter råd fra veterinær en større dose ppiller

Dette er skikkelig pyton. Jeg vil anbefale alle med katt om å sterilisere/kastrere dem så fort som mulig. Det er ikke noe gøy å ha kommet i denne situasjonen

Skrevet

Hør med dyrlegen ja. Mulig det er best for kattungene å bli abortert.

Jeg har selv en p-pille kattunge(moren gikk på p-piller til det viste på henne at hun var drektig) og her ble den ene kattungen født med åpen ryggmarg og måtte selvfølgelig bare avlives. En annen kattunge var utrolig liten, og måtte avlives når den var 6 mnd da den ble blind(linsene fallt bort) pga en sjelden øyensykdom. Min katt har grå stær og må øyenlyses 1-2 ganger i året for jeg vil ikke at hun skal lide av dette og vil avlive henne før hun skader seg pga dårlig syn. De to siste kattungene vet jeg ingenting om. To dyrleger har stor tro på at dette er p-pillenes skyld.

Lykke til med valget ditt.

Skrevet

Hør med dyrlegen. Du kan sterilisere henne og samtidig få fjernet kattungene. ;)

Venninna mi gjorde dette. Hun steriliserte 2 av hukattene til faren sin og da fikk hun fjernet kattungene samtidig(begge var gravide). Det kostet henne bare 50kr ekstra pr katt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...