Gå til innhold
Hundesonen.no

Parkett er noe dritt


>Lene<

Recommended Posts

Skrevet

Har nettopp flyttet inn i en helt ny leilighet, og parketten er allerede full av riper og skader :)

Ikke av hunden (enda) men av all flyttinga.

Hadde jeg visst hvor dårlig det var så hadde vi valgt noe annet :D

Noen som har tips til vedlikehold av parkett? :D

Skrevet

Bytt den ut! :D

Legg skikkelig laminat i stedet, som har lang garanti. Vi har laminat som skal holde 15 til offentlig bruk, og 50 (!) år til privat bruk. Ser ikke en ripe noe sted. Trodde det kom ripe i den, men så vasket jeg over, og da var den borte.. :)

Tror det er viktig å holde det rent. Bodde i leilighet med parkett, og hunder (og folk) drar med seg sand og dritt inn. Blir det liggende for lenge, lager det lett riper i gulvet. Det trenger ikke å være en hund som spinner rundt omkring, men bare at du drar med deg ørsmå sandkorn i sokkene, og sandsliper gulvet når du går.. :rolleyes: Men du kan jo trøste deg med at riper synes veldig godt når de er få, akkurat som en ny oppvaskkum. Men det jevner seg ut etterhvert, da.. Blir ikke så glansfullt som flunkende ny, da..

Du kommer til å spare penger på å bytte, ikke akkurat nå kanskje, men fordi parkett må slipes ned og lakkes hvert tiende år, og det koster lett 10 000 kr (kommer an på størrelsen på gulvet). Hvis du kjøper laminat til samme pris, slipper du å tenke mer på det, og det ser veldig naturtro ut hvis du kjøper en laminat av god type. Har ikke noe annet råd, dessverre. :D Kjipt er det jo uansett.. Kan jo evt vente til parketten må slipes ned, og legge laminat da. Er helt enig i at parkett er no dritt! <_<

Skrevet

Du kan også slipe ned, og lakke fem ganger med en sterk lakk.

Hvis du ikke vil det så har jeg ikke noe annet råd enn å tørrmoppe ofte, (støvsuging kan lage riper det også) eller hive på masse tepper.

Melder meg også inn i parketthateklubben!

Skrevet

Ja neste gang blir det laminat.

Det kjipe er liksom det at når leiligheten er en uke gammel, har jeg ikke så lyst til å punge ut med 10.000 kr for å slipe et helt nytt gulv. :)

Men får vel leve med det...

Skrevet

Ja neste gang blir det laminat.

Det kjipe er liksom det at når leiligheten er en uke gammel, har jeg ikke så lyst til å punge ut med 10.000 kr for å slipe et helt nytt gulv. :D

Men får vel leve med det...

Nemlig, så derfor punger du ut 10 000 for et gulv du slipper å tenke mer på..! :D

Neida.. skjønner det er utrolig kjipt og frustrerende å se riper i gulvet allerede, men så vet du det til neste gang, da.. :)

Skrevet

Uff da ikke noe bra :D Vi har selv lagt laminat noen plasser i huset, og jeg syntest det er kjempe bra kvalitet :)

PS: legge ut noen bilder av den nye leiligheten da Lene :D

Skrevet

Uff da ikke noe bra :D Vi har selv lagt laminat noen plasser i huset, og jeg syntest det er kjempe bra kvalitet :D

PS: legge ut noen bilder av den nye leiligheten da Lene :P

Hadde parkett i leiligheten vi leide inntil nylig, men der var det ikke en eneste ripe. Som om det var parkett er jeg ikke så sikker på :)

Skal prøve å få tatt noen bilder og lagt ut. Må bare få unna alt rotet først :P

Skrevet

Hvis dere leier en pussemaskin og gjør jobben selv blir det langt på nært så dyrt! Synes ikke det er så ille med parkett jeg, litt riper må man regne med, men et vanlig parkett gulv tåler nå endel da. Personlig synes jeg at laminat gulv er alt for harde og kalde!

Skrevet

jeg skal ikke snakke av egne erfaringer, men brodern har akkurat kjøpt seg leilighet, med parket. Og de slipte ned og lakket flere ganger, og de klager på riper alle rede (de har ikke hund heller).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...