Jump to content
Hundesonen.no

Hvor gammel skal hunden være før den prøves?


Aya

Recommended Posts

Posted

Mange delte meninger om dette.. Her hvor jeg bor er det vanlig å vente til hunden er over året, men jeg vet om flere andre, kjente gjeterhundfolk som starter når hunden er rundt seks mnd. Meninger?

Posted

Er vanlig å tenne hunden når den er ganske ung, men treningen bruker mange å vente med til de er over året. pga det psykiske presset, og at kroppen ikke er ferdigutviklet(klarer ikke løpe igjen sauen). Men dette er veldig individuelt. Jeg mener selv at det er fordel å vente til de har modnet litt...

Posted

Jeg mener de skal bli litt over året. Det er en stor fordel om du har så pass kontroll på hunden at du kan få den til å stoppe hvis den gjør noe gale med sauene ;)

Posted

Jeg mener de skal bli litt over året. Det er en stor fordel om du har så pass kontroll på hunden at du kan få den til å stoppe hvis den gjør noe gale med sauene ;)

Bør "tenningen" også vente?

Kunne gjerne tenke meg å prøve minsten på sau etterhvert,

men er veldig i tvil om når det er lurt å begynne :unsure:

Posted

Bør "tenningen" også vente?

Kunne gjerne tenke meg å prøve minsten på sau etterhvert,

men er veldig i tvil om når det er lurt å begynne :unsure:

Tenningen bør du gjøre så tidlig som mulig, det kan også bidra til å minske gjeting på andre ting.

Ellers så er det ikke noen fast regel på når man starter selve treningen, "når hunden er klar" er vel svaret. Men noen mener at det ikke skjer før hunden har passert året. Det som kanskje kan forklare det mye er at noen bruker mer press i treningen, og da må hunden være sterkere psykisk. Noen hunder trenger mer press, og da må man også vente.

Individuelt er vel svaret. Men tenn hunden så tidlig som mulig

  • 2 years later...
Posted

Jeg bor på en gård det vi har sauer, og mamma og pappa begynte og ''vise'' hunden sauene når hun var ca seks månder, men det er det vi gjorde. Dere kan sikkert gjøre det på en annen måte hvis dere vil.... :) :) :P

Hilsen Sansibar;D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...