Gå til innhold
Hundesonen.no

Gå-gjengen på NKKU leir


Cavalier&Collie

Recommended Posts

Skrevet

Tenkte vi kunne ha en gå-gjeng

Så noen som vil være med - skriv gjerne hvilken rase dere skal ha også :wink:

- Aleksander M.

- Cavaliertispe  

- Lissi - 6 år  

- Farge=Black/Tan

1. Lydighet

2. Agility

Skrevet

Å la hundene gå på do sammen? :D Hehe, du vil nok ikke bli noen gå-gjeng når du finner ut hvordan alt foregår der;-) Her lufter alle hundene sine når de føler for det, og når noen slipper hunden sin på den lille plassen vi slapp de i fjor - så slipper alle de sammen.. det er liksom slik det fungerer :wink: Vanskelig å forklare, men liksom:P hehe

Skrevet

Surt - tenkte meg desverre at det var sånn :D

Mne fint med en egen innhegning, men må nok går med hun i bånd, fordi hun bare går inntil meg når jeg har henne løs med andre hunder :D

Skrevet
Surt - tenkte meg desverre at det var sånn :D  

Mne fint med en egen innhegning, men må nok går med hun i bånd, fordi hun bare går inntil meg når jeg har henne løs med andre hunder :D

Kanskje du kan bruke leiren som en mulighet tel å vise'a at det er greit å leke med andre hunder når'a er løs? :(

Skrevet

Jeg syns det er flott at hunden kan løpe løse! Det var kjempekjekt i fjor! Hehe, husker alle hundene løp i en klynge, og når salukien til Guro løp ut av klyngen løp border collien til Trine (Mira) bak henne og fikk gjetet henne tilbake til flokken :D (Zolla er litt redd andre hunder.. spesielt halen til cita :D )

Faktisk, så er det ikke en innhegning, men en åpen plass hvor hundene løper fritt hvor de vil...

Skrevet

Kanskje du kan bruke leiren som en mulighet tel å vise'a at det er greit å leke med andre hunder når'a er løs? :(

Hun er ikke leken :x

Men fikk vellfig mye skryt på rally-lydighets-treninga, da - han som har trent der i 2-3 år sa jeg kunne være med på stevne :oops: 8)

Skrevet

Hun er ikke leken :D

Men fikk vellfig mye skryt på rally-lydighets-treninga, da - han som har trent der i 2-3 år sa jeg kunne være med på stevne :oops: 8)

Kult 8)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...