Gå til innhold
Hundesonen.no

Nye hunderaser


Ida85

Recommended Posts

Skrevet

Det blir i alle fall godkjent nye raser årlig av den internasjonale hundeorganisasjonen FCI. Men dette er jo gamle raser som har funnes i generasjoner uten å vært offisielt godkjent.

Det var vel ikke så mange år siden terrierrasene Parson Russel og Jack Russell kom inn i det "offisielle" hundeNorge. Og jeg husker også når miniatyrrasen Coton De Tulear kom til Norge - og de første årene fikk de ikke motta cert og cacib på utstillinger.. Men det er jo gamle "raser" fordet - de har bare ikke hatt offisiell status (og rasestandard).

Det å "lage" en ny rase ved å bruke allerede eksisterende raser er et klart mere omfattende prosjekt enn å få godkjent en allerede eksisterende hundetype. Det vil nok kreve mangen 10-år å få til.

Av "raser" jeg vet om som de prøver å få godkjent er bl.a. langhåret whippet og labradoodle (blanding av labrador og puddel). Men som jeg har forstått det så krever det masse generasjoner av planmessig avlsarbeid, og dokumentasjon. SÅ det er nok mulig at man kanskje kan få se slike i løpet av vår levetid, men slett ikke sikkert..

Susanne

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Tsjekkoslovakisk ulvehund og saarloos ulvehund er vel relativt nye raser. tror Tsjekkoslovakisk ble avlet frem på 60-tallet hvis jeg ikke husker feil (er ikke helt sikker her). Og det er ikke gamle raser, men nye raser som ble avlet frem ved å frysse ulv og schäfer.

Det er jo stadig folk som prøver å avle frem nye raser som f.eks. labradoodel, men det skal mye til før man får godkjent en ny rase, og som susanne L sier så er mange av de nyregistrerte rasene egenglig gamle raser.

Skrevet

I et eller annet land i europa (sveits eller østerrike?) lager de en ny rase. Der prøver de å få frem den gamle engeske bulldoggen slik den var en gang. Den skal etter planen bli en egen rase.

Alaskan husky er vel også en ny rase, men som ikke er godkjent.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Alaskan husky er vel også en nye rase, men som ikke er godkjent.

Det er heller ikke noe mål at alaskan husky skal bli en registrert rase. Det er bare en betegnelse på en type hunder som brukes som trekkhunder og avles for trekkhundegenskaper.

Skrevet

Hmm, jeg mener da virkelig at Sverige også holdt på å avle frem en blanding mellom labrador og schäfer. Husker ikke om det kaltes "schabrador" eller "schäfabrador". Men jeg kan iallefall gå god for et eksemplar av denne blandingen. Makan til nydelig og rolig hund skal en lete lenge etter :huh:

Hvis noen kjente til akkurat dette, så har jeg ingenting i mot å bli fortalt mer :)

Skrevet

Hmm, jeg mener da virkelig at Sverige også holdt på å avle frem en blanding mellom labrador og schäfer. Husker ikke om det kaltes "schabrador" eller "schäfabrador". Men jeg kan iallefall gå god for et eksemplar av denne blandingen. Makan til nydelig og rolig hund skal en lete lenge etter :huh:

Hvis noen kjente til akkurat dette, så har jeg ingenting i mot å bli fortalt mer :)

Ja, man försökte blanda schäfer och labrador för att få bättre tjänstehundar, men det projektet har lagts ner, eftersom det inte blev bra.

Skrevet

Ja, man försökte blanda schäfer och labrador för att få bättre tjänstehundar, men det projektet har lagts ner, eftersom det inte blev bra.

Å så bra at det ikke er jeg som husker feil. Synd at det ikke ble noe av, for den jeg kjente var fantastisk-men så er det jo bare sånn det er, ikke sant :huh: (sikkert også derfor det finnes så mange som på død og liv skal ha etterkommere etter tispen sin også :) )

Men, tjenestehund-de ble kanskje for rolige kan jeg tenke meg? Uansett, supert å høre om.

Skrevet

I et eller annet land i europa (sveits eller østerrike?) lager de en ny rase. Der prøver de å få frem den gamle engeske bulldoggen slik den var en gang. Den skal etter planen bli en egen rase.

Kan det være Dorset Olde Tyme Bulldogge? Legger ved link til noen som avler på de:

http://www.old-bulldog.com/

Skrevet

Tror det heller er denne:

http://www.continental-bulldogs.com/past.htm

Det er et avlsprogram godkjent av den sveitsiske kennelklubben, satt igang av en tidligere bulldogoppdretter, og i 2004 ble rasen godkjent av kennelklubben under navnet Continental Bulldog.

Denne oppdretteren var ikke helt fornøyd med Olde English Bulldog-avlen som skjedde i USA (som var foregangsland for denne varianten), og gjorde sin egen innsats. Der helsen var bra på OEB, mente hun at de stod tilbake i temperament og utseende/type for det HUN ønsket seg for å "gjenskape" gamle dagers bulldog. Så hun krysset OEB, som har vært avlet på siden 1975 (og nå er godkjent av AKC og kan stilles der borte under "rare breeds"), med engelsk bulldog igjen.

Les mer her.

http://www.pickwick-bulldogs.ch/new_program.htm

http://www.pickwick-bulldogs.ch/experiences.htm

Og dette er da resultatet av mange års arbeid, med mange, mange kull - og lite tilfeldigheter, tror jeg :huh:

Interessant lesning, og damen mener da det er plass til begge typer, både vanlig showbulldog og hennes nye type, så hun går ikke bare løs på "det gamle" - hun prøver vel da å ivareta det beste og beholde det, forsøksvis.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...