Gå til innhold
Hundesonen.no

Nye hunderaser


Ida85

Recommended Posts

Skrevet

Det blir i alle fall godkjent nye raser årlig av den internasjonale hundeorganisasjonen FCI. Men dette er jo gamle raser som har funnes i generasjoner uten å vært offisielt godkjent.

Det var vel ikke så mange år siden terrierrasene Parson Russel og Jack Russell kom inn i det "offisielle" hundeNorge. Og jeg husker også når miniatyrrasen Coton De Tulear kom til Norge - og de første årene fikk de ikke motta cert og cacib på utstillinger.. Men det er jo gamle "raser" fordet - de har bare ikke hatt offisiell status (og rasestandard).

Det å "lage" en ny rase ved å bruke allerede eksisterende raser er et klart mere omfattende prosjekt enn å få godkjent en allerede eksisterende hundetype. Det vil nok kreve mangen 10-år å få til.

Av "raser" jeg vet om som de prøver å få godkjent er bl.a. langhåret whippet og labradoodle (blanding av labrador og puddel). Men som jeg har forstått det så krever det masse generasjoner av planmessig avlsarbeid, og dokumentasjon. SÅ det er nok mulig at man kanskje kan få se slike i løpet av vår levetid, men slett ikke sikkert..

Susanne

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Tsjekkoslovakisk ulvehund og saarloos ulvehund er vel relativt nye raser. tror Tsjekkoslovakisk ble avlet frem på 60-tallet hvis jeg ikke husker feil (er ikke helt sikker her). Og det er ikke gamle raser, men nye raser som ble avlet frem ved å frysse ulv og schäfer.

Det er jo stadig folk som prøver å avle frem nye raser som f.eks. labradoodel, men det skal mye til før man får godkjent en ny rase, og som susanne L sier så er mange av de nyregistrerte rasene egenglig gamle raser.

Skrevet

I et eller annet land i europa (sveits eller østerrike?) lager de en ny rase. Der prøver de å få frem den gamle engeske bulldoggen slik den var en gang. Den skal etter planen bli en egen rase.

Alaskan husky er vel også en ny rase, men som ikke er godkjent.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Alaskan husky er vel også en nye rase, men som ikke er godkjent.

Det er heller ikke noe mål at alaskan husky skal bli en registrert rase. Det er bare en betegnelse på en type hunder som brukes som trekkhunder og avles for trekkhundegenskaper.

Skrevet

Hmm, jeg mener da virkelig at Sverige også holdt på å avle frem en blanding mellom labrador og schäfer. Husker ikke om det kaltes "schabrador" eller "schäfabrador". Men jeg kan iallefall gå god for et eksemplar av denne blandingen. Makan til nydelig og rolig hund skal en lete lenge etter :huh:

Hvis noen kjente til akkurat dette, så har jeg ingenting i mot å bli fortalt mer :)

Skrevet

Hmm, jeg mener da virkelig at Sverige også holdt på å avle frem en blanding mellom labrador og schäfer. Husker ikke om det kaltes "schabrador" eller "schäfabrador". Men jeg kan iallefall gå god for et eksemplar av denne blandingen. Makan til nydelig og rolig hund skal en lete lenge etter :huh:

Hvis noen kjente til akkurat dette, så har jeg ingenting i mot å bli fortalt mer :)

Ja, man försökte blanda schäfer och labrador för att få bättre tjänstehundar, men det projektet har lagts ner, eftersom det inte blev bra.

Skrevet

Ja, man försökte blanda schäfer och labrador för att få bättre tjänstehundar, men det projektet har lagts ner, eftersom det inte blev bra.

Å så bra at det ikke er jeg som husker feil. Synd at det ikke ble noe av, for den jeg kjente var fantastisk-men så er det jo bare sånn det er, ikke sant :huh: (sikkert også derfor det finnes så mange som på død og liv skal ha etterkommere etter tispen sin også :) )

Men, tjenestehund-de ble kanskje for rolige kan jeg tenke meg? Uansett, supert å høre om.

Skrevet

I et eller annet land i europa (sveits eller østerrike?) lager de en ny rase. Der prøver de å få frem den gamle engeske bulldoggen slik den var en gang. Den skal etter planen bli en egen rase.

Kan det være Dorset Olde Tyme Bulldogge? Legger ved link til noen som avler på de:

http://www.old-bulldog.com/

Skrevet

Tror det heller er denne:

http://www.continental-bulldogs.com/past.htm

Det er et avlsprogram godkjent av den sveitsiske kennelklubben, satt igang av en tidligere bulldogoppdretter, og i 2004 ble rasen godkjent av kennelklubben under navnet Continental Bulldog.

Denne oppdretteren var ikke helt fornøyd med Olde English Bulldog-avlen som skjedde i USA (som var foregangsland for denne varianten), og gjorde sin egen innsats. Der helsen var bra på OEB, mente hun at de stod tilbake i temperament og utseende/type for det HUN ønsket seg for å "gjenskape" gamle dagers bulldog. Så hun krysset OEB, som har vært avlet på siden 1975 (og nå er godkjent av AKC og kan stilles der borte under "rare breeds"), med engelsk bulldog igjen.

Les mer her.

http://www.pickwick-bulldogs.ch/new_program.htm

http://www.pickwick-bulldogs.ch/experiences.htm

Og dette er da resultatet av mange års arbeid, med mange, mange kull - og lite tilfeldigheter, tror jeg :huh:

Interessant lesning, og damen mener da det er plass til begge typer, både vanlig showbulldog og hennes nye type, så hun går ikke bare løs på "det gamle" - hun prøver vel da å ivareta det beste og beholde det, forsøksvis.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...