Gå til innhold
Hundesonen.no

Sjalu og sjefete hund + ny valp


linniogamy

Recommended Posts

Skrevet

Nå er det jo ikke lenge før jeg henter valpen min :D

Men så har valpe nervene begynnt da, tenker på hvis Amy og valpen ikke liker hverandre :huh:

Amy er jo ganske sjefete ovenfor andre hunder, også kan hun bli mektig sjalu..

Hva gjør jeg hvis dem ikke kommer overens :o

Hvordan bør det første møtet bli?

Har SÅ mange spørsmål, sprekker snart her jeg sitter :P

Men er liveredd at dem ikke kommer overens, Amy er jo ganske grei med andre hunder, bare hun blir vant til dem først.

Men hun kan som sagt være ekstremt sjefete og sjalu. MEN jeg hadde jo ikke kjøpt valp vis jeg viste at det ikke kom til å gå bra :) Jeg tror jo det går bra, men man vet jo aldri... :(

Så spørsmålet er vel egentlig: hvordan bør dem få møtes og hva gjør jeg hvis Amy blir ekstremt sjefete og sjalu :o ??

Skrevet

Jeg ville introdusert dem for hverandre på nøytral grunn (altså ikke hjemme hos deg eller et sted den første hunden regner som "sitt"), og latt dem gå i bånd ved siden av hverandre en stund før de fikk hilse ordentlig.

Skrevet

Jeg ville introdusert dem for hverandre på nøytral grunn (altså ikke hjemme hos deg eller et sted den første hunden regner som "sitt"), og latt dem gå i bånd ved siden av hverandre en stund før de fikk hilse ordentlig.

Ja, la dem gå i bånd sammen uten å få hilse på hverandre. Kanskje litt vanskelig å gå med en liten valp, men poenget er at dere finner en nøytral plass hvor hundene kan møtes uten å snuse-hilse på hverandre. Hunden din får treffe valpisen uten å måtte gjøre seg opp en mening om den, hvis du skjønner. Du bestemmer mao hvordan hunden din skal forholde seg til denne valpen. Når hunden din etterhvert skjønner at valpen er en del av flokken går det stort sett veldig fint! Lykke til!

Skrevet

Ja, la dem gå i bånd sammen uten å få hilse på hverandre. Kanskje litt vanskelig å gå med en liten valp, men poenget er at dere finner en nøytral plass hvor hundene kan møtes uten å snuse-hilse på hverandre. Hunden din får treffe valpisen uten å måtte gjøre seg opp en mening om den, hvis du skjønner. Du bestemmer mao hvordan hunden din skal forholde seg til denne valpen. Når hunden din etterhvert skjønner at valpen er en del av flokken går det stort sett veldig fint! Lykke til!

Okey :)

Men valpen har jo ikke lært og gå i bånd da, blir ikke det vanskelig da??

Det går nok bra, bare jeg som har litt valpe nerver og gjør små bagateller om til store fjell :huh:

Skrevet

Hvorfor ikke bare ta det heeeeelt som det kommer? Ting har en merkelig tendens med å ordne seg helt fint når man ikke stresser og styrer voldsomt med det. Om gamlehunden er litt herjete så ha den gjerne i bånd helt i starten så du har en viss kontroll, valpen har valpelisens en stund til og så lenge ikke 'gamlehunden' din er valp den også men voksen med et sunt hode går det nok så fint så :huh:

Skrevet

Jeg er nok litt mer for tilrettelegging :huh:

I det små, riktignok...

Og jeg hadde rett og slett bytta litt på det. Oppdretteren din bør vel iallfall ha sørget for at småvalpene har hatt halsbånd på et par ganger, så det ikke blir noe "sjokk" i seg selv.

Så går du ut på litt nøytral grunn, uten ting som førstehunden din kan vokte, og slipper den voksne hunden - og har valpen i løs line. Høyst sannsynlig vil en tillitsfull liten valp prøve å "kaste seg rundt halsen" på den voksne, så enten sitter du med valpen i fanget (uten å dikke så mye at den eldre hunden blir "sjalu", altså føler seg oversett) - eller du sørger for å ha litt kontroll på den.

Kommer din hund bort, så er alt vel. Men en ivrig valp som stormer etter en eldre hund kan bli litt "brått" for den voksne hunden - hunder kan ha litt ulik styrke på språket sitt, og de kan akseptere eller mislike en valps intense fokus.

Ta det med ro, vær avslappet, men likevel tilrettelegg og ta det pent i starten og la de to få se hverandre an. En ivrig valp vil da kanskje roe seg et hakk eller tre, og klare å se signalene den eldre hunden sender ut - mens den eldre hunden kanskje vil akseptere at "dette er en av oss", uten å få den nye valpen trøkt oppi seg.

Du sier jo selv hun trenger tid, og da trenger hun kanskje litt tid til å "se an" den nye valpen. Er hun i bånd, og valpen løs... så kan det bli litt mer krøkkete, er min erfaring. Jeg vil heller guide valpen litt, det gjør jeg når vi treffer småvalper idag også.

Litt vet du jo om den voksne hunden din og valper fra før av, så ta utgangspunkt i det. Men husk på: Det går an å gjøre mye, og overvåke endel, og likevel vellykket anstrenge seg for å virke rolig!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...