Gå til innhold
Hundesonen.no

NB! Msn orm på ferde! Advarsel


Vala

Recommended Posts

Hellu!

Vel, jeg var dust nok til å klikke på en link fra en på msn listen min. Dette kan også skje hos en av dere, at dere mottar denne. Så IKKE trykk på den ok?

Les mer om ormen på følgende nettsted. Jeg har enda ikke funnet noe mer info, og den bærbare er fremdeles til "medisinsk behandling". Hvis dere finner noen annen info, eller har tips, så sleng det med under her!

http://www.nettavisen.no/it/article742094.ece

Jeg tror bærbaren min nå trenger gode tanker og absolutt all hjelpen vi kan få!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:) skummelt

Gjett om jeg er enig da! Som student så er jeg rimelig avhengig av den bærbare også... pokker også. MEN, jeg har ikke gitt opp..

Til nå har jeg hatt eks antall omstart med skanning FØR den er oppe igjen. Trojanske hester og gud vet hva annet møkk..

Antivirusen jeg bruker er Avast! Også har jeg brukt "AdAware" for å renske vekk ad'ene...

Noen som har noen flere tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trykket også på en slik link i går. Faren min trodde ikke det var noe farlig, så frem til jeg leste den artikkelen har vi ikke gjort noe. Har ikke sittet på den maskinen i dag, men jeg tror ikke faren min har merket noe. Jeg informerte ham i alle fall om det, så vi kjører nok noen scanninger for å sjekke. Lykke til Vala! Håper ikke jeg har fått det, men siden jeg trykket er jeg redd jeg har. :unsure:

Noe spesielt man må gjøre for å bli kvitt dem?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg fikk også virus! HJELP! jeg scanner pcen mange ganger! men får det ikke bort! jeg har norton! bare nå når jeg skriver her kommer det opp masse sider som avbryter meg! det var forresten jeg som sendte det til Vala. huff og huff.. jeg er så dom! heldigvis har jeg en type som er data geni, så jeg skal til han i morgen og håper han kan fikse det!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da ser det ut til at det ikke lenger er fare for å få det viruset. Men synd for de som allerede har fått det.

Ved å klikke på lenken vil brukeren bli tatt til et nettsted hvor en ondsinnet programfil ligger og nedlastingen av dette vil starte automatisk.

Slik skjedde ikke med meg. Jeg fikk opp en sånn "Åpne", "Lagre", "Avbryt" boks, og der trykket jeg "Avbryt". Tror det gjorde at jeg ikke fikk viruset, og om jeg likevel fikk det så tok nok norton seg av det. Jeg kjørte en grundig skanning på maskinen i dag, og den fant ikke noe virus. Kun en "ErrorSafe" på "Spionprogrammer og sikkerhetstrusler", men det stod at det var liten risiko på den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg fikk også virus! HJELP! jeg scanner pcen mange ganger! men får det ikke bort! jeg har norton! bare nå når jeg skriver her kommer det opp masse sider som avbryter meg! det var forresten jeg som sendte det til Vala. huff og huff.. jeg er så dom! heldigvis har jeg en type som er data geni, så jeg skal til han i morgen og håper han kan fikse det!

Uff ja, stakkars Janne. Hadde ikke lyst til å si at det var hennes maskin det kom fra. Det er jo ikke mye vi egentlig kan for det. Bortsett fra at neste gang tenker nok vi, som har fått dette i denne omgang, to ganger før vi klikker på en link.

Da ser det ut til at det ikke lenger er fare for å få det viruset. Men synd for de som allerede har fått det.

Slik skjedde ikke med meg. Jeg fikk opp en sånn "Åpne", "Lagre", "Avbryt" boks, og der trykket jeg "Avbryt". Tror det gjorde at jeg ikke fikk viruset, og om jeg likevel fikk det så tok nok norton seg av det. Jeg kjørte en grundig skanning på maskinen i dag, og den fant ikke noe virus. Kun en "ErrorSafe" på "Spionprogrammer og sikkerhetstrusler", men det stod at det var liten risiko på den.

Mm, jeg var jo dum nok til å trykke på "åpne" eller noe da. Der satt jeg og leste sensorveiledningen på hjemme exen jeg nettopp har levert (og tenkte hva i hel*** jeg kommer til å stryke) og hadde jobben på telefonen, også kom meldingen "fra" Janne, klikket bare jeg, tenkte ikke mer på det før hele antivirus programmet mitt gikk agurk med advarsler og møkk!

Men, jeg tror jeg kom meg igjennom denne gangen. Tror aldri jeg har skannet og ryddet så mye på en maskin før i hele mitt liv, på så kort tid!

EDIT:

Kom over dette på nettavisen.

Sjekk artikkelen og i bånn står det mer hva vi kan foreta oss på pc'en for å rydde vekk rotet etter "festen" :)

http://www.nettavisen.no/it/article743361.ece

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...