Gå til innhold
Hundesonen.no

Påkjørte katter


millis

Recommended Posts

Skrevet

I dag da jeg kjørte hjemmefra, lå det en død overkjørt katt midt i den andre kjørefila. Jeg snudde og dro tilbake å fant meg ei busslomme. Lot barna bli i bilen og jogga frem til den stakkars pusen. Jeg orka ikke se noe særlig på den, for det var langt i fra et pent syn! Jeg dro den over sidestripa slik at ingen fler ville kjøre over den, men den vil fremdeles være synlig så ev eier eller noen andre kanskje kjenner igjen katten.

Nå sitter jeg å er sinna på alle som kjører på katter og bare lar dem ligge!

Syns det er hjerteløst å gjøre slikt. Hadde jeg vært så uheldig å kjøre over en katt hadde jeg vært helt knust. Hadde stoppa så fort som mulig for å flytte den vekk.

Hadde katten vært i live,hadde jeg selvfølgelig tatt den med til dyrlege.

Vet mannen min flere ganger har flytta katter ut av veien også...

Hva er deres tanker/meninger om dette?

Skrevet

I dag da jeg kjørte hjemmefra, lå det en død overkjørt katt midt i den andre kjørefila. Jeg snudde og dro tilbake å fant meg ei busslomme. Lot barna bli i bilen og jogga frem til den stakkars pusen. Jeg orka ikke se noe særlig på den, for det var langt i fra et pent syn! Jeg dro den over sidestripa slik at ingen fler ville kjøre over den, men den vil fremdeles være synlig så ev eier eller noen andre kanskje kjenner igjen katten.

Nå sitter jeg å er sinna på alle som kjører på katter og bare lar dem ligge!

Syns det er hjerteløst å gjøre slikt. Hadde jeg vært så uheldig å kjøre over en katt hadde jeg vært helt knust. Hadde stoppa så fort som mulig for å flytte den vekk.

Hadde katten vært i live,hadde jeg selvfølgelig tatt den med til dyrlege.

Vet mannen min flere ganger har flytta katter ut av veien også...

Hva er deres tanker/meninger om dette?

Mine tanker er at om man kjører på en katt eller noe annet som kan minne om et husdyr, så ville jeg tatt den med til en veterinær uansett. Kanskje den er ID merket og da får i det minste eieren vite hva som har skjedd!

Skrevet

uff...skjønner ikke hvordan folk kan kjøre på en levende ting og så bare kjøre videre :) hadde jeg sett en katt i veikanten hadde jeg tatt den med til dyrlegen...man vet aldri om den er idmerket eller chipet...da får ivhertfall eieren vite hva som har skjedd, selv om det er fælt!! :)

Skrevet

Man bør stoppe å ta den med til dyrlegen mener jeg.

Jeg stoppet og tok med katten til eieren en gang jeg..

Jeg mistet hunden min på samme måte for et år siden, ingen stoppet, så jeg vet hvor trist det er.

Skrevet

Jeg har heldigvis aldri kjørt på noe dyr. Men, jeg har plukket med meg enormt mange påkjørte katter og ildere. Samtlige har jeg tatt inn i bilen uansett om de er i live eller ei. Og levert til en dyrlege. Dette fordi jeg ikke har noen avleser hos meg, og hvis dyret er merket-så får eier beskjed.

Synes det er fryktelig at folk ikke "rydder opp" etter seg!

Skrevet

Jeg kjørte forbi ulykkes stedet i dag også, men nå var den borte...

Jeg skal holde øya oppe etter ev oppslag eller avis innlegg etter forsvunnet katt, i tilfelle eieren ikke veit at katten er død.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...