Gå til innhold
Hundesonen.no

Lurt eller dødfødt å bytte innsitt?


mowgli

Recommended Posts

Nå gir jeg opp å rette de forferdelig stygge innsittene til gutta mine!

De tar begge to en stoooor bue bak meg før de kommer i utgangsstilling, den ene passe rett og den andre veldig skjevt.

Har gjort det jeg kan for å rette det opp og det funker når farten er meget lav, men så fort de suser inn på innkalling tar de den buen igjen.

Det jeg har lyst til er å rett og slett lære inn innsitt i front og rett og slett slutte å belønne de dersom de kommer inn "gamle vegen" når den nye er innlært.

Men det jeg lurer på er om dette er helt høl i hue tenkt av meg, eller om det er liv laga.

Den ene hunden er 5 år og har konkurert i ca. 2, mens den andre er 2 år og konkurrert i 1.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bytta innsitt på Nirm for et par år siden. Fra å komme direkte inn på venstre siden, til å sette seg foran meg. Det tok meg ca en mnd mener jeg å huske, og jeg angrer ikke et sekund. Siden Nirm er ganske stor og lang, så var det litt problematisk for ham å komme i full fart direkte inn, men nå som han kan sitte foran, så har han bedre fart inn.

Om du skal ha direkte innsitt fra front, så bør hunden uten problemer klare å gjøre dette i en bevegelse, og ikke to - tre "hopp" for å komme i utgangsstilling. Om ikke så kan det lønne seg å la den gå rundt.

I tillegg må du huske at du må si i fra til dommer om at du har innsitt foran i LP (bruks veit jeg ikke...), og at det skal være i alle øvelser (innkalling, apportering og hopp over hinder).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bytta innsitt på Nirm for et par år siden. Fra å komme direkte inn på venstre siden, til å sette seg foran meg. Det tok meg ca en mnd mener jeg å huske, og jeg angrer ikke et sekund. Siden Nirm er ganske stor og lang, så var det litt problematisk for ham å komme i full fart direkte inn, men nå som han kan sitte foran, så har han bedre fart inn.

Om du skal ha direkte innsitt fra front, så bør hunden uten problemer klare å gjøre dette i en bevegelse, og ikke to - tre "hopp" for å komme i utgangsstilling. Om ikke så kan det lønne seg å la den gå rundt.

I tillegg må du huske at du må si i fra til dommer om at du har innsitt foran i LP (bruks veit jeg ikke...), og at det skal være i alle øvelser (innkalling, apportering og hopp over hinder).

Innsitt foran? Når kom det som alternativ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan man ha innsitt foran med stå?

Hugolille kan to måter, tilfeldig innlært, men kom betyr kom bort til meg og stå foran, på plass betyr gå rundt, og stå ved venstre side, og kom på plass kombinerer disse, men da går ting gjerne litt saktere for å unngå at han får vondt i hodet etter å ha kræsja i beina mine.

så kan jeg i konkurranser bruke kom, og så på plass, men med stående hund?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da skal jeg jaggu meg gjøre det! :) Og ja det skal selvfølgelig gjennomføres i ALLE øvelsene, rett og slett fordi de slurver helt j... i alle når det gjelder innsitten.

Sitter de rett foran meg går de pent rundt og i utgangsstilling, men så fort det er litt avstand, gjerne kombinert med fart, slenger de ut i denne forferdelige stygge buen.

Har du noen gode råd å komme med til innlæring?

Tenkte jeg skulle belønne godt for at de bare sitter rett og tett foran meg, gradvis øke avstanden de må komme inn fra, variere denne avstanden, sette momentet sammen med innkallingsfarta for til slutt å sette på "plass"-momentet. Er jeg på riktig spor??

Men vi skal gå på Letohallen i slutten av oktober, så kanskje jeg skal vente til etter det stevnet så jeg ikke klabber det til enda mer?

Det blir mest sannsynlig siste stevnet vi går før etter jul.

Caroline: innsitt i front er også kjent som den amerikanske innsitten (les: standard i LP i USA), slik som direkte inn på venstre side er kjent som svenske-innsitten.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...