Gå til innhold
Hundesonen.no

Import


Mud

Recommended Posts

Skrevet

Dere som har importert valper fra et annet land ved hjelp av den nye ordningen, hvordan helt konkret går man frem steg for steg ? Både oppdretter og valpekjøper.

Lat som dere skal forklare det til en litt enfoldig sjel som deretter skal forklare det, på gebrokken engelsk, til oppdrettere som aldri har gjort noe lignende før og som heller ikke akkurat er så støe i engelsk :o

Glemte: hvor mye kostet det dere?

Skrevet

Men Anette da.. Du trenger ikke importere fra Østfold skjønner du.. Det er i Norge det og :o

:o

Skrevet

Men Anette da.. Du trenger ikke importere fra Østfold skjønner du.. Det er i Norge det og :o

Bare å gi opp, Tone. Hun sier jo selv hun er litt...enfoldig. Lykke til uansett, Annette! (kan heller misunne deg når jeg kommer over *lalallaa*)

Skrevet

Bare å gi opp, Tone. Hun sier jo selv hun er litt...enfoldig. Lykke til uansett, Annette! (kan heller misunne deg når jeg kommer over *lalallaa*)

Hæ?

(PS: Jeg vil anslå at det koster ca 7,50...)

Skrevet

Sjekk også Mattilsynets side, der har de informasjon på både norsk og engelsk.

Hva det hele koster kommer an på så mye. Transporten til Norge varierer endel fra hvilket land du skal importere fra. Hos oss ble det halve prisen å dra over og hente, men det var fra England). Opp på det kommer (selvsagt) valpepris, pass og andre vetrinærutgifter -alt etter hva som kreves fra det aktuelle landet (rabiesvaksine eller ei f.eks), samt mva på valpen. Skal du dra over for å se først, kan du legge til det i regnskapet;) Høres sikkert ut som ei tørr tall-dame, men can`t help it :o

Skrevet

Hei,

Fra Storbrittannia (England, Skottland, Wales, Irland) er det veldig enkelt. Valpen skal ha et hundepass, ormekur (i løpet av de siste 10 dagene) og ID-merking. That's it.

Fra andre EU-land, som Mattilsynet vurderer som lavrisikoland (Australia, Belgia, Danmark, Finland, Frankrike, Hellas, Island, Italia, Kypros, Liechtenstein, Luxembourg, Nederland, New Zealand, Malta, Mauritius, Portugal, Spania og USAs delstat Hawaii) må det dels ha dette passet + ormekur og ID-merking. Valpen skal være yngre enn 3 mndr, ha bodd der de ble født, ikke møtt ville dyr. Det skal søkes til mattilsynet om dette, og hva denne søkn. skal inneholde finner du på mattilsynet.no - klikk på dyr, og så sports- og kjæledyr. (Eller her: http://www.mattilsynet.no/import_eksport/i...e_m_neder_16591 - hvis slik link funker..)

Lykke til!

Susanne

Skrevet

Takk for svar! *ignorere kløftaværinger og bergensere som har lyst til å sove i uthuset*

Jeg visste jo egentlig alt dette, men jeg skulle ønske det fantes et " Import for idioter" hefte :o

Er så redd for å ha misset noe überviktig...det virker nesten for enkelt... og så kan det hele plutselig bli veldig vanskelig i hodet mitt. Som i hvilken rekkefølge skal alt gjøres og når bør jeg begynne o.s.v..*sukk* ringer mattilsynet mandag jeg.

Skal importere fra nederland så det er et lavrisiko land. Mattilsynet.no har også informasjon på nederlandsk så jeg sendte en link til di med det jeg håper er relevant informasjon (jeg skjønner jo ikke bæret)

Å dra å se på valpen på forhånd er uaktuellt. Det blir for dyrt, jeg har egentlig ikke lov til å fly av medisinske årsaker og jeg stoler faktisk mer på at oppdretteren klarer å plukke ut rett valp enn at jeg gjør det :o Skal ned å hente nurket da :o

Skrevet

I og med at søknaden til Mattilsynet skal inneholde både valpens ID-nummer, erklæring fra oppdretter, ønsket tidspunkt for når/hvor valpen kommer, så må man jo først "velge valp" (eller overlate til oppdr. å gjøre det).

Når DET er gjort, og man har fått OK fra Mattilsynet - booker man flybillett, og sørger for at oppdr. har avtale med vet'en for å gi denne ormekuren (+ fylle ut hundepasset).

Men jeg hadde nok tatt en tel. til Mattilsynet for å forsikre meg om at evt. endring i reiseplanen ikke er totalt ødeleggende for godkjenningen. Man vet jo aldri helt 100% sikkert om man får bestilt akkurat DEN reiseruten. Og det å bestille alt dette på forhånd, hvis man skulle få negativt svar på søknaden - ja, det er jo også bortkastede penger..

Susanne

Skrevet

Tror ikke jeg får negativt svar på søknaden.. Jeg mener: hun blir den eneste tispen i landet, jeg synes nesten jeg kan bruke "nytt blod" eller " til rasens beste" da :o Men selvfølgelig...det hadde jo vært typisk... <_<

Noen sier at jeg bør sende en "åpen søknad" først, før valpene er født, så jeg blir litt forvirret.. Mattilsynet sier jo "i god tid".. jeg mener, hvor god tid har man når valpen må være under 12 uker..?

Må oppdretter chipse den ved 6 ukers alder eller holder det med 7 som er normalt?

*spørre og grave*

Skrevet

Du da... Nervøs eller? Jeg har jo forklart deg dette. Det ER så enkelt som det virker. Det tar ca 10-14 dager for mattilsynet og behandle søknaden og sende deg svar.

Oppdretteren må jo sende egenerklæring som du legger ved i søknaden, pluss at du må ha med orginalen av denne ved selve importen. Oppdretteren min i Danmark får passet og chip-koden når valpene er 5 uker, og setter inn chipen senere. Passet tar han med til vetrinæren senere for å fylle inn vaksiner osv. For valpen blir ikke valgt ut før hun er 6-7 uker gammel, derfor blir de ikke chippet før valget er tatt. Veldig flott gjort av han.

Om du ringer mattilsynet og spør de om å sende deg et søknadsskjema(det har kommet for ca 1 mnd siden, så det er ikke alle 'avdelingene' som har det). Jeg har fått et svært enkelt søknadsskjema derfra og det er bare å fylle ut. Skjemaet får du tilbake med godkjent/ikke godkjent og dette skal tas med når valpen føres inn i landet.

Også er det jo toll på valper over 6000(?).

Skrevet

Hmm..problemet mitt er at jeg må forklare alt dette til hollendere...

Litt evig pessimist :o Men da får jeg altså ikke svar før hunden er 9 uker hvis den chipses når den er 7? *kinderegg*

Skrevet

Hmm..problemet mitt er at jeg må forklare alt dette til hollendere...

Litt evig pessimist :o Men da får jeg altså ikke svar før hunden er 9 uker hvis den chipses når den er 7? *kinderegg*

Hvorfor kan de ikke chippe de når de er 6 uker da, eller få chiper med nummer fra vetrinær tidlig og sette inn senere? Er jo bare å forklare de det, eller vente til hunden er rundt 9 uker gammel.

Ei jeg kjenner er nederlender, driver aktivt med hund. Du kan jo forsøke å spørre om hun vil forklare de det. Hun har bodd i Norge i mange mange år, så hun kan flytende norsk. Svært hyggelig dame:

http://home.online.no/%7Ejmogut/index.cfm

Skrevet

Hvorfor kan de ikke chippe de når de er 6 uker da, eller få chiper med nummer fra vetrinær tidlig og sette inn senere? Er jo bare å forklare de det, eller vente til hunden er rundt 9 uker gammel.

Ei jeg kjenner er nederlender, driver aktivt med hund. Du kan jo forsøke å spørre om hun vil forklare de det. Hun har bodd i Norge i mange mange år, så hun kan flytende norsk. Svært hyggelig dame:

http://home.online.no/%7Ejmogut/index.cfm

Vi har allerede avtalt at jeg skal hente valpen når den er 9 uker..synes det er en grei alder å nå før man skal ut å fly jeg, men jeg hadde jo håpet jeg fikk svaret litt før.. Takker for linken;) Jeg tror jeg skal klare å forklare di det..

  • 1 month later...
Skrevet

Ok..nå er jeg en smule forvirret her..Noen fortalte meg at det var mulig å skrive opp alle registreringsnummerene på valpene og sende en slags "åpen søknad" og når jeg ringte til mattilsynet i Drammen for å høre nærmere om det fant jeg plutselig ut at jeg måtte søke hos ringerike / hadeland.Når jeg ringte de så sa de noe helt annet enn Drammen om deler av prossesen. De sa at jeg ikke trengte å sende noen erklæring fra oppdretter. Bare navnet på oppdretteren, registreringsnummer og rase. Erklæring trenger jeg først til tollen så den kan skrives når jeg er der nede..det var uaktuellt å sende en slags åpen søknad og de kunne forsåvidt behandle søknaden på dagen så det skulle ikke være noe stress å vente til hun var klar til å plukkes ut. Men de var enige med Drammen i at det overhodet ikke fantes noe søknadskjema *forvirret*

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...