Gå til innhold
Hundesonen.no

Dårlig utstyr og gode naboer


Breeze

Recommended Posts

Skrevet

Jeg tok med meg Zoot, KO hannhunden min for å gå tur ikveld og tenkte at samtidig kunne jeg jo stikke innom naboene med en dvd og hundesport. Selv om det duskregnet litt holdt mannen på ute i hagen, og husets frue kom å satt seg på trappa mens vi pratet litt. Zoot hadde jeg i strikkline rundt livet, og han soset litt rundt og snuste. Plutselig rundet Tarzan, naboens katt hushjørnet og smatt inn bak fruen og inn i huset.

Det var da det hendte, min ellers kattevennlige hund stupte frem og kastet seg forbi naboen på trappa, og akkurat da røk kroken på båndet :) Full fart inn i gangen, sølete digre hundelabber satte perfekte brune fotspor i den nyvaska fillerya. Rundt kjøkkenbordet lå det metersvis med dyrt møbelstoff som de holdt på å sy nye sofaputer av. Tre cm. fra møbelstoffet stanset jakten, puuhh! Dvs. katten stoppet, og da var det jo ikke noe gøy for Zoot mer.

Kroken som røk satt opprinnelig på et leietau beregnet på hest, og var helt ny :D Mon om jeg får igjen pengene fra forhandleren for den. Og jeg som er så nøye på solid utstyr da, strikklina er et slepetau som holder 2 tonn, og halsbåndet jeg bruker er sånn 6 cm bredt nakketau som også er beregnet på hest.

Mine gode naboer ble ikke sinte de, men gikk og fant en hundekjøreline de bruker selv. Ta denne du - sa de, i tilfelle du skulle treffe flere katter på turen :D

Om det er andre her som har store hunder, og som også er avhengi av utstyr som fungerer, så legger jeg ved et bilde under av kroken som røk (til høyre), og typen som hundekjørerne bruker (til venstre), og som de hevder er nesten umulig å ryke (selvom jeg syntes den ser litt pinglete ut i forhold).

Skrevet

Så bra at du har sånne greie naboer da! :) Men det ser ut som om det er røket i sveisen, ikke selve kroken.

Ja, det er røket i den delen som man fester linen i. Men resultat blir jo det samme da, løs hund.

Supert med greie naboer ja :D

Skrevet

Tror nok jeg kommer til å gjøre det ja. Skal innom der imorgen for å kjøpe hundfor, så da får jeg høre hva de mener om saken.

Vet fra min tid som hestejente at det var populært med sånn "break free" utstyr til hester. Så de ikke skulle bli skadet om de sto bundet og rykket til, eller ble skremt. Kanskje dette var en sånn "break free" krok :)

Skrevet

Jeg vet alt om følelsen....

Jeg hadde kjøpt nytt strikkbånd til min hund. For et par uker siden var jeg på Sjusjøen og så på birkebeinerrittet, ett rykk, og løs hund midt blandt massevis av syklister. :D

Ikke gøy, men heldigvis satt innkallinga så ingen skade skjedde, verken med syklister eller hund, men ingen god følelse.

Må skryte litt av forhandleren og... Jeg kjøpte det hos barehund.no, og sendte mail og forklarte hva som hadde skjedd. (Også kroken som røyk) Samme dag hadde jeg pengene på konto, og de sendte meg ferdig frankert returkonvolutt. Jeg var forberedt på å "krangle" litt, så ble skikkelig overrasket over at det var så greit. :)

Sikker på at din forhandler og legger seg flat. Ingen vil vel være kjent med at de selger utstyr som er så dårlig. Det kan jo faktisk bli ganske farlige situasjoner ut av det.

Skrevet

Jeg vet alt om følelsen....

Jeg hadde kjøpt nytt strikkbånd til min hund. For et par uker siden var jeg på Sjusjøen og så på birkebeinerrittet, ett rykk, og løs hund midt blandt massevis av syklister. :D

Ikke gøy, men heldigvis satt innkallinga så ingen skade skjedde, verken med syklister eller hund, men ingen god følelse.

Uææ, den situasjonen hadde ikke vært særlig gøyal om det hadde vært min hund. Og all honnør til deg for at du hadde innkalling som fungerte akkurat da.

Må skryte litt av forhandleren og... Jeg kjøpte det hos barehund.no, og sendte mail og forklarte hva som hadde skjedd. (Også kroken som røyk) Samme dag hadde jeg pengene på konto, og de sendte meg ferdig frankert returkonvolutt. Jeg var forberedt på å "krangle" litt, så ble skikkelig overrasket over at det var så greit. :)

De høres veldig seriøse ut ja, og har veldig mange bra produkter også.

Sikker på at din forhandler og legger seg flat. Ingen vil vel være kjent med at de selger utstyr som er så dårlig. Det kan jo faktisk bli ganske farlige situasjoner ut av det.

Vi får se. Mulig at de vil påberope seg at jeg har brukt utstyret annerledes enn det var tiltenkt. I og med at tauet m/krok var beregnet på hest og ikke hund?

Skrevet

Mulig at de vil påberope seg at jeg har brukt utstyret annerledes enn det var tiltenkt. I og med at tauet m/krok var beregnet på hest og ikke hund?

Hunden din er jo på str med en ponny, det må jo være et argument... :)

Skrevet

Kjempesnille naboer du har! :D

Ei venninne av meg med en stor hund (dog ikke så stor som din), har klart å ryke tre magebelter! :D Da er det klipsen som man fester beltet med, eller kroken man hekter båndet på, som har røket. Nå har de gått over til lærmagebelte med beltespenne. Tror at beltespenner holder lenge. Og hvis de ryker, kan man jo være så heldig at de bare ryker til neste hull, hvis man ikke har det på det ytterste hakket, da..

Skulle tro at hesteting fungerte på så store hunder, og til denne venninna har jeg kjøpt slepetau til bil, i stygg oransj farge.. :) Finnes i blå også, så jeg i ettertid. Det skal tåle noen tonn, ja.. Nei, gå og klag! Det har blitt dyrt for butikken som selger magebelter til venninna mi, og er like skråsikker hver gang om at det kommer til å holde.. :rolleyes: De burde kanskje ta det ut av varesortimentet sitt til og med, siden hvis en hest først finner ut at den skal stikke, så holder det jo faktisk ikke! Og det er tross alt litt verre med en løpsk hest, enn en hund på kattejakt..

Skrevet

Kjempesnille naboer du har! :D

Ei venninne av meg med en stor hund (dog ikke så stor som din), har klart å ryke tre magebelter! :D Da er det klipsen som man fester beltet med, eller kroken man hekter båndet på, som har røket. Nå har de gått over til lærmagebelte med beltespenne. Tror at beltespenner holder lenge. Og hvis de ryker, kan man jo være så heldig at de bare ryker til neste hull, hvis man ikke har det på det ytterste hakket, da..

Ja, det der magebelte med sånn klips har jeg styrt unna :) Men det tykke, solide lær magebelte fra seleverkstedet røyk det også til slutt, men da lagde min snille nabo et nytt forstykke til meg, med en supersolid krok foran (sånn med stor stålplate på baksiden av læret). Så nå ser det ut til å holde, selv når jeg har to hunder i beltet om gangen :D

Jeg var hos forhandleren i dag, og fikk tilbake pengene uten noe problem.

Flott at du hjelper venninnen din med å finne ordentlig utstyr da !

Skrevet

Kjempe bra at du fikk pengene tilbake da! :)

Irja har rykket av et par halsbånd.

Derfor pleier vi alltid å kjøpe halsbånd med at kroken i halsbåndet ikke har skøyt.

Det har gått bra hver gang med henne :)

Skrevet

Kroken til venstre på bildet ryker de også! Jeg har mistet Dennis pga den helvetes kroken som røk og dennis som forvillet seg rett ut i veien å ble påkjørt. Han brakk ryggen på flere steder så det var ikke noe annet å gjøre enn å avlive. Dette skjedde for 5.5år siden, jeg tok med båndet til butikken å fikk nytt.. Det var ikke akkurat i tankene mine å få nytt kobbel akkurat, hensikten var for å informere om at de oppskrytte krokene er ikke så bra som de skal ha det til. Dennis var en en stor Labrador på 68cm mankehøyde og 40kg. Han trakk ikke i båndet til vanlig så dette var ett mega uhell om en krok som ikke holdt mål. Det var selve den som man klemmer inn som røk i dette tilfellet, det har skjedd samme uhell med bajas som ble skremt av en hund, den røk på samme sted men dette skjedde heldigvis langt fra biltrafikken så det eneste som skjedde var at jeg plutselig hadde en løs hund.

Fikk nytt kobbel for dette uhellet også, så jeg har lært meg til å kontrollere at det ikke er noen svikt i kroken før turene.

Skrevet

Kroken til venstre på bildet ryker de også! Jeg har mistet Dennis pga den helvetes kroken som røk og dennis som forvillet seg rett ut i veien å ble påkjørt. Han brakk ryggen på flere steder så det var ikke noe annet å gjøre enn å avlive. Dette skjedde for 5.5år siden, jeg tok med båndet til butikken å fikk nytt.. Det var ikke akkurat i tankene mine å få nytt kobbel akkurat, hensikten var for å informere om at de oppskrytte krokene er ikke så bra som de skal ha det til.

Dette var veldig trist lesing. Så forferdelig å miste hunden sin på den måten.

Jeg takker for informasjonen og tar innlegget ditt til etteretning og kommer bare til å bruke de låsbare karabin krokene (sånn krok med låsemutter) heretter.

Skrevet

godt dcu har snille naboer! det er aldsri gøy når hunden slipper løs på den måten!

det sammen skjedde meg en gang jeg gikk tur med odin å hadde kjøpt nytt flexibånd og det røyk plutselig...heldigvis var vi ikke kommet oss utenfor hageporten enda, så det gikk bra, men tenk om det skulle skjedd når vi var kommet utenfor, for der er det hovedvei hvor folk kjører mer enn 80 for å s det slikt!!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...