Gå til innhold
Hundesonen.no

Fremadsending & Touch


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine

HiHi..Okei, jeg innrømmer det! Jeg har virkelig blitt stukket av et innsekt eller to som har hatt lydighet-veske som er virkelig smittsom i seg!

Vel, nå har vu begynt og satse mer på lydigheten, og vi viser mer eller mindre fremskritt.

Noen tips til hvordan jeg kan lære inn en "enkel" fremadsending? Har hatt en del fremadsending på hopp over hinder, men er egentlig ikke fornøyd.

Også Touch da. Har jo lært det inn for lenge siden(Touche hånda)men vi har liksom ike prioritert dette, og det ligger laaaangt bak i skallen til hunden min. Så hvordan kan jeg gå fram med Touch? Vil ha han til og touche en kjegle f.eks. Bør jeg bruke target? Om ja, hvordan lære inn?

Håper på svar :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Disse LP insektene er her med jevne mellomrom også gitt..kjan ikke fatte hva de skal være godt for :(

i hvertfall..fremadsending har jeg trent en del på ved hjelp av værsegod kommandoen. Lær Milo (om han ikke kan det) at væresegod, eller at annet ord, gir han lov til å løpe fram til en belønning. Jeg har trent dette både uten og med hinder, da fremadsending over hinder faktisk er en øvelse :D Du kan også øve inn det å løpe fram til musematte (target) som igjenn kan bli kjekt om du kommer dit hen at du skal lære inn det å løpe fram ig inn i ruten.

Targeting kan du trene både med post-it, stick eller hva som helst annet :o siden nå klikkeren også har bitt deg i rompa, er det en forholdsvis enkel sak :D Klikk og belønn først hver gang hunden viser interesse for gjenstanden den skal klikke. så øker du osv, til den berører gjenstanden, så legger du på kommando og alt det der. ( jeg, som alltid trener på ting slik de ikke bør trenes, legger på kommando med en gang..feks på innlæringen av stigen, sa jeg stige i det jeg lot han løpe over stigen..funker det og altså..)

Kjøp klikkertrening for din hund, eller lån den av en av gjengen..jeg hadde den for en stund siden, men den er tilbakelevert nå,,der er det meget gode, detaljerte beskrivelser på hvordan du skal lære inn dise to tingene, og en heeel del mer, og den er mye enklere å forstå enn din hund fortsetter, så ikke gi opp før du har åpnet boken :P (en smule intern..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Disse LP insektene er her med jevne mellomrom også gitt..kjan ikke fatte hva de skal være godt for :P

i hvertfall..fremadsending har jeg trent en del på ved hjelp av værsegod kommandoen. Lær Milo (om han ikke kan det) at væresegod, eller at annet ord, gir han lov til å løpe fram til en belønning. Jeg har trent dette både uten og med hinder, da fremadsending over hinder faktisk er en øvelse :o Du kan også øve inn det å løpe fram til musematte (target) som igjenn kan bli kjekt om du kommer dit hen at du skal lære inn det å løpe fram ig inn i ruten.

Targeting kan du trene både med post-it, stick eller hva som helst annet :P siden nå klikkeren også har bitt deg i rompa, er det en forholdsvis enkel sak :D Klikk og belønn først hver gang hunden viser interesse for gjenstanden den skal klikke. så øker du osv, til den berører gjenstanden, så legger du på kommando og alt det der. ( jeg, som alltid trener på ting slik de ikke bør trenes, legger på kommando med en gang..feks på innlæringen av stigen, sa jeg stige i det jeg lot han løpe over stigen..funker det og altså..)

Kjøp klikkertrening for din hund, eller lån den av en av gjengen..jeg hadde den for en stund siden, men den er tilbakelevert nå,,der er det meget gode, detaljerte beskrivelser på hvordan du skal lære inn dise to tingene, og en heeel del mer, og den er mye enklere å forstå enn din hund fortsetter, så ikke gi opp før du har åpnet boken :P (en smule intern..)

Føler meg truffet på denne siste setningen din altså :rolleyes:

Vel, takk for tips.

Du tar feil angående en ting, klikkeren har ikke bitt meg i rompa..Den har bitt seg fast hardt i rompa, og den komemr til og sitte lenge altså.. :P

Ja, planen er og bruke klikkeren i innlæringen nå :D

Om noen har mer og komme med så bare rop ut :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
    • Nå har frøken Lilje, usikker omplasseringshund, bodd hos meg i 3,5 mnd. Hun begynner å bli ganske husvarm og trygg på meg, men andre hunder og fremmede mennesker som tar kontakt er skumle, så de prøver hun å skremme bort. Det er greit nok, jeg skjønner at det har vært hennes eneste forsvar så langt i livet. Men så har vi en veldig grei og trivelig nabohund som vi har gått litt turer med, og han kjefter hun voldsomt på. I begynnelsen var det helt sikkert usikkerhet, hun ville gjerne følge etter og være nær han på tur, men så snart han snudde seg og så på henne ble det skummelt = bjeffing. Men nå synes jeg nesten det bikker over i bølling fra hennes side, for nå kjefter hun på han nesten uansett hva han gjør. Han er verdens snilleste og lar henne være helt i fred, så det er absolutt ikke noen grunn til at hun skal holde på sånn. Og ikke minst er det fryktelig urettferdig at han skal få så mye kjeft for ingenting. Hva gjør man? Hun er helt klart fryktelig dårlig sosialisert og har godt av å være sammen med snille hunder, men denne oppførselen synes jeg er uakseptabel.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...