Gå til innhold
Hundesonen.no

Øvelsen hals


Nirm

Recommended Posts

Skrevet

Sliter med at Vida ikke vil holde utgangsstilling på øvelsen hals. Hu "hopper" lengre og lengre vekk fra meg, og havner omtrent foran om jeg ikke passer på. Har prøvd med å ha hu inntil en vegg, da rygger hu bare. Setter jeg hu i et hjørne, kommer hu jo ingen steder, men vi kommer ikke noe videre derifra. Det ser ikke ut som om hu fatter poenget med å sitte i ro og bjeffe samtidlig da.

Har prøvd å rett og slett holde henne igjen i halsebandet slik at det ikke er mulig å rygge. Belønner for noen få bjeff i riktig posisjon, men synes ikke jeg får økt antall bjeff før hu flytter på seg. Hu klarer 2-5 bjeff før hu starter å flytte på seg.

Så hvordan gå frem for å få henne til å skjønne at hu skal sitte i ro når hu bjeffer?

Hu er forøvrig ikke klikkertrent, så å klikke for riktig posisjon etc vil ikke fungere.

Skrevet

Sliter med at Vida ikke vil holde utgangsstilling på øvelsen hals. Hu "hopper" lengre og lengre vekk fra meg, og havner omtrent foran om jeg ikke passer på. Har prøvd med å ha hu inntil en vegg, da rygger hu bare. Setter jeg hu i et hjørne, kommer hu jo ingen steder, men vi kommer ikke noe videre derifra. Det ser ikke ut som om hu fatter poenget med å sitte i ro og bjeffe samtidlig da.

Har prøvd å rett og slett holde henne igjen i halsebandet slik at det ikke er mulig å rygge. Belønner for noen få bjeff i riktig posisjon, men synes ikke jeg får økt antall bjeff før hu flytter på seg. Hu klarer 2-5 bjeff før hu starter å flytte på seg.

Så hvordan gå frem for å få henne til å skjønne at hu skal sitte i ro når hu bjeffer?

Hu er forøvrig ikke klikkertrent, så å klikke for riktig posisjon etc vil ikke fungere.

Først ville jeg nok gått tilbake til ett og ett bjeff og belønne dem for å være korrekte, en slik feil er ofte ett problem som dukker opp når man har gått for fort fram og slurvet litt med "problemet" i starten :)

Så hadde jeg også sett på hvor jeg gir belønningen fra og hvor hunden får tak på belønningen. Vil du ha henne til å sitte inntil deg for å få belønningen så belønner du ved kneet ditt. Leken er også inntil deg. Ingen kasting av ball/fille.

Dette er en øvelse (som så mange andre) jeg syns er vanskelig å gi råd egentlig. Mye går på hvordan du har fått fram halsen din og hvilken modus hun er i. Problemet grunner også ofte i det.

Er ikke sikkert dette stemmer på deg, men jeg har ofte sett det problemet du har der om hunden er trent opp på "kamp/forsvars" hals, evt at føreren utfordrer hunden mye under øvelsen ved å stirre intenst på den, og hunden velger å vike/trekke seg ut av situasjonen.

Jeg har ett tips med hvordan du kan bruke linen til å plassere hunden, du må da ha en hjelpefører. Måten jeg har gjort det tidligere på er ved å ta linen i halsbånder-mellom frambena på hund også rundt skinken (over halen) på hunden som sitter. Hjelpefører har da plassert seg lavt for å kunne manøvre linen i den posisjonen. Linen skal bare holdes der, slik at når hunden da flytter seg utover så opplever den ett press på skinken og "hopper" tilbake. Det kan da belønnes. Egentlig helt umulig å forklare, må egentlig vises.. håper det var forståelig.

Skrevet

Tusen takk. Bare ut og trene mer ja. :D

Kan det ha noe å si at hu har lært å sitte å melde først? For om jeg ikke stopper henne, så hopper hu bare rundt og blir sittende rett foran meg.

Skrevet

Ville gjøre samme som Jeanette, gå tilbake til et og et bjeff og bygge derfra. Belønne rolige, dype bjeff og belønne med mat, ikke lek, servere godbiten ned langt ned sånn at hun må bøye hodet ned for å spise og frambena er i bakken. Spiser ikke hunden kan du også bare gi henne ball eller kong i samme posisjon. Dette for å få rett attityd, rolig og behersket.

Vet jo ikke hvordan du har fått frem halsen i utgangspunktet, men mange bjeff, for høyt stress osv i starten gir ofte hopp og sprett, iblant i kombinasjon med lys stemme, "tomme" bjeff, gauling osv.

Skrevet

Takker. Er ikke jeg som har lært henne å halse, så jeg veit ikke hvordan det er trent inn. Har 8 uker på oss for å få det inn nå, så jeg starter å få litt panikk... Men med masse riktig trening, så må det jo gå.

Skal prøve dette med kongen ned mellom beina (hu er ikke så voldsomt glad i godis...).

Når hu halser, så er det med dype bjeff. Hu bruker "mye kropp" for å få frem hvert bjeff, og jeg har faktisk enda ikke hørt henne bjeffe masse raske bjeff. Så hu halser pent, bare sitter ikke rolig...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...