Gå til innhold
Hundesonen.no

Pincher


Rambo

Recommended Posts

Skrevet

Heisann!

Om cirka 5 år har jeg planer om å starte et oppdrett, jeg har blitt forelsket i veldig mange raser, men det har da kun vært utseendemessig. Nå har jeg i hovedsak begynt å bry meg om gemytt, og deretter utseende på hunden.

I det siste har jeg fått sansen for rasen pincher, jeg har lest en del om den og føler at den passer meg mer og mere.

Så nå vil jeg vite masse om denne rasen, både personeglie erfaringer og fakta :D

Det er ganske lenge til jeg kan begynne oppdrettet, men jeg vil finne en rase å oppdrette på lenge før jeg begynner, slik at jeg kan fordype meg skikkelig i rasen før jeg får den! :)

Var ikke sikker på hvor jeg skulle poste denne, raseleksikonet er vel for i gi informasjon, ikke for å spørre om det(?)

Skrevet

Pincher er blant rasene jeg har i tankene når det er snakk om min neste hund=)

Så denne duskusjonen skal jeg følge med på.

Det er jo ikke en så veldig vannelig rase. jeg personelig har lyst til og hente valp i sverge vis det blir akktuelt med rasen.

Rasene jeg lurer på er ny Sheltie,Pincher,collie.(godt bort fra aussie).

Skrevet

Ja jeg også. De skal visstnok være ganske lik dobermann, bare i mindre format, de trenger endel hjernetrim og mosjon. En aktiv rase dette. Noen sier også det er en skarp hund, litt tøffere. Så slik med dobbis om ikke enda mer, kreves dette en stødig og kosekvent hånd. Har snakket endel med diverse oppdrettere og noen hadde både dobermann og pincher og ut fra det, var pincher litt lettere enn dobbis når det kommer til masing feks. Det er jo positivt. Men en krevende hund det er det!

Skrevet

Okej, tusen takk for svar! Det var en pincher på et hundetreff jeg var på for noen dager siden, og hun virket veldig rolig og behersket samtidig som hun var veldig leken og energisk. Forelsket meg totalt! Minnet litt om Hera ja, hehe..Men jeg skal lese mer om den, og håper virkelig dette blir rasen jeg ender opp med! Pincher er jo ikke såå vanlig i Norge, så da kan jo jeg gjøre den litt vanligere da om noen år :D

Skrevet

Så flott at flere endelig har fått øynene opp for denne flotte rasen da :D

Vi har nå en herlig pinscher gutt på 3 mnd, og til nå har det gått over all forventning. Han er veldig lettlert og så lenge vi har med gobit til han så er det ikkje den ting han ikkje gjør, hehe.. Men som de fleste andre valper så har han jo sine "jævel" perioder...

En pinscher er veldig lik dobermannen i både utseende og gemytt, den er jo trossalt stammfaren til dobermannen :D

Ellers er pinscheren en veldig smart hund som trenger hjernetrim. De passer også veldig godt til bl.a agility og spor, de er jo tross alt "rottehunder".

Linker til svenske pinschersider:

http://www.pinschersektionen.se/ - pinscher sektionen

http://www.sspk.se/om.php - Svenska Schnauzer-Pinscherklubben

http://www.dvargschnauzer.se/medlemmar/kennel/p_sspk.php - liste over svenske oppdrettere

Skrevet

Du får låne Hera en ukes tid, så får du litt innblikk i denne typen hund! :) Bare i større format!

Hehe ja, du får bare komme og levere henne på døra! :D

Men er ikke pinscher litt mindre krevende å oppdra? Det jeg har forstått når jeg har lesat om den..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...