Gå til innhold
Hundesonen.no

Bur eller "innhegning"?


C.J

Recommended Posts

Skrevet

Hvis vår hund viser seg å være en utstillingshund ( :) ), tenker vi å kjøpe enten et bur eller en slik innhegning å ha henne i når vi er på utstilling. Dette fordi det er stress å hele tiden passe på hvor vi har henne..

Så hva mener dere er best?

Hun får jo beveget seg mer i en innhegning, men i et bur slår hun seg sikkert mer til ro (tenker da på disse lette, sammenleggbare burene som er vanskelige å se inn i).

Skrevet

Veldig mange av disse stoffburene blir fryktelig varme inni om sommeren. Men de er jo enklere å sette opp og dra med seg da...

En innhegning gir jo litt mer bevegelsesmulighet for hunden, og med noe å legge over (eks presenning) så holdes varmen ganske godt ute. Men det er jo litt mer å dra på da... Om du eks har slikt et utstillingstelt, så kan du jo gjerde inn det, og ha bikkja der.

Hadde mine gutter i kompostgrinder med presenning over en sommerdag. Den ble stående midt i solsteken pga manglende steder å sette den i skyggen, men likevel var det kjølig under presenningen.

Skal du ha innhegning, så er det noe billigere å kjøpe kompostgrinder på Plantasjen, i stede for å kjøpe de dyrere på en dyrebutikk.

Skrevet

en lite tips når det gjelder inhegning er biltema sine kompost binger:) bruker det på mine 2 bordere:) 88 kr og da er det gange stort, men det beste er nok og kjøpe 2

Skrevet

Med en så stor hund som dere får, så blir VELDIG mye avhengig av oppdragelsen til hunden - og til hvordan den er. Er den en aktiv og ivrig sjel, kan den jo risikere å spasere avgårde med kompostgrinder og alt, eller rive dem ned, eller stå på labbene på kanten etc.

Det er kanskje en ung hund, så da vet dere jo ikke nå om hvordan den vil takle utstillingene - hvor ivrig og med den er. Mine hunder har vært evige "spenst-hoppere" - uansett rase - der kullsøsken og slekt og venners hunder har stått fromt bak grinder de nærmest har kunnet skritte over... så jeg liker nok de tiltakslystne. Og så vil mine hunder også på død og liv være hos meg, så de gjør alt for å klare det.

Men skal du kunne STOLE på at hunden blir der, og at du kanskje kan gå et ærend mens den blir igjen der - så vil nok bur være sikrest. Siden kompostgrinder i fleng PLUSS tepper å henge over dem, så sikten inn ikke blir så god (noe som stresser eller girer noen hunder), blir ganske mye å drasse på likevel - så vil jo "gigantstørrelse" bur kanskje være like greit...

Og så min vanlige oppfordring: Bur på hundeutstilling er for at hunden skal kunne slappe av innimellom, eller for at eier kanskje skal kunne vise en annen hund, eller skal kunne slappe av litt selv uten å tviholde på hunden el.l. Det er IKKE en oppbevaringsboks for hunden en hel dag til ende - slik endel utstillere dessverre later til å tro: Hunder liker å være med eieren, også på en utstilling, og rusle rundt og titte litt og være med.

Skrevet

Fordelen med binge (bortsett fra prisen) er selvsagt også at den kan gjøres så stor (eller liten) som man har behov til. På en utendørs sommerutstilling har jeg gjerne 9-10 slike "elementer" til 3-4 beardiser, mens innendørs på f.eks. Hamar er det kanskje ikke plass til mere enn 5 stk (men da har jeg med bur til en eller to av dem i tilllegg).

Men etter å ha brukt slike grinder i mange, mange år så er det tre viktige ting å huske på -

1 - IKKE la hunden hoppe opp på dem - dels kan de knekke, og dels kan hunden feste en labb imellom to stk og det gjør veeeeldig vondt (men har aldri opplevd varige skader).

2 - ha med ekstra pledd, tepper eller presenning - så man kan skjerme mot de mest trafikerte sidene. Dette for å gi hundene litt mere ro og fred på sin egen plass. Samt selvsagt skygge.

3 - Vær 100% sikker på at du ikke har en som hopper over - for oss med middelsstore hunder er disse grindene knapt nok et hinder engang for dem hvis det skjer noe kjempespennende utenfor..

Store og "utagerende" hunder har selvsagt ikke noe i en slik grind å gjøre, da de lett kan ta med hele grinden bortover bakken.. Den kan lett velte (hvis man ikke er utendørs og den er festet med teltplugger) hvis en hund henger på den ene siden.

Men ja, klart enklere når man har med en "gjeng" hunder, enn å drasse med seg 4-5 bur, men man kan aldri forlate hunder i en slik. Ok, man skal kanskje ikke forlate hunder i burene sine på utst. heller, men hvis jeg reiser alene på utst. så vil jeg ikke ha dem i bingen sin - da de blir såååå glade når de seg meg løpe rundt i ringen med en av dem..

Så noen ganger er det ene praktisk og greit - andre ganger er det andre en nødvendighet.

Susanne

Skrevet

Hehe, SusanneL, jeg ser for meg beardisene som gjerne skulle kommet strømmende inn i ringen til deg!

Skulle gå med hund for noen i ringen en gang, og de ble satt til å holde den store hunden. Vel, de var nok ikke vant til morsbundethet de luxe, så der jeg stimet avgårde med den flotte utstillingshunden i vår beste stil... fikk vi plutselig ivrig selskap - først av eldstehunden som var lutter glede, deretter av "holderen" som prøvde å fange inn en brått uvillig hund som slettes ikke skulle bortføres igjen, nei... Så det ble bare å si "stopp nå!" til både to- og firbeint, gi den ene til den andre, si "gå pent" til den på fire, smile unnskyldende til dommeren, og så starte på nytt. Litt flaut, ja.

Skrevet

Å jo, har da hatt løstspringende beardiser på utstillinger et par ganger jeg også..

Den ene tok seg like godt inn i FEIL ring - og løp en æresrunde sammen med en haug berner sennenhannhunder.. Der trippet hun så søtt imellom dem, og fulgte med hele runden... (Jeg var i ringen ved siden av med datteren hennes - hvis jeg ikke husker helt feil..)

Også nå på Tr.heim Hundefestival - riktignok utenfor utst.området (der vi campet) - hvor jeg slapp løs gamlemor for at hun skulle få tusle litt for seg selv - og ikke lenge etter var det vill lek med unge og gamle hunder der.

En venninne slapp riktignok noen av sine med vilje - men da kom mine hoppende over grinden i en sånn fart og stil at man skulle ikke tro de har gjort annet... Tror vi endte opp med 8 eller 9 løse beardiser i vill lek - og ganske mange folk som sto rundt og så på etterhvert - et flott syn.

Så en slik grind som trygg forvaring - funker ikke et øyeblikk!

Men i hjemmemiljø har jeg ikke opplevd at de hopper over disse (annet enn tisper som har valpene sine på den andre siden, da).

Når jeg bruker slike hjemme for valper som ikke kan oppføre seg som folk, så er det mere møblene som er gjerdet inne - mens hunden er løs.. Og da er det ingen mulighet for hopping noe sted.

Har aldri opplevd at dem hopper over inne på utstillinger, men det er kanskje fordi de er såpass vant til det og SÅ moro er det ikke utenfor.

Susanne

Skrevet

Hvis man setter grindene slik at innhengningen er rektangulær (jeg bruker 1 x 2 grinder til gutta), så er det mulig å lage tak og legge en pressenning over slik at hundene holder seg nedi innhegninga.

Mine spretter nemlig over før man får sukk for seg, så tak er eneste løsning for de...

Skrevet

Når jeg bruker slike hjemme for valper som ikke kan oppføre seg som folk, så er det mere møblene som er gjerdet inne - mens hunden er løs..

hehe - Nå så jeg for meg lenestoler, sofa og andre møbler innesperra av grinder rundt om i hele huset jeg da, mens valper herjer vilt på gulvet..

Hvis man setter grindene slik at innhengningen er rektangulær (jeg bruker 1 x 2 grinder til gutta), så er det mulig å lage tak og legge en pressenning over slik at hundene holder seg nedi innhegninga.

Mine spretter nemlig over før man får sukk for seg, så tak er eneste løsning for de...

Er du ikke avhengig av å ha underlag du kan feste presseningen i da? Blir litt vanskelig innendørs med en sånn bygning da? hehe

EDIT: Jeg tror ikke jeg ville sperra inne en såpass stor og vilter hund som flatcoated retriver i en binge, da ville jeg nok følt meg tryggere om hunden hadde et bur :lol:

Skrevet

Er du ikke avhengig av å ha underlag du kan feste presseningen i da? Blir litt vanskelig innendørs med en sånn bygning da? hehe

Fester presenningen i selve grinda. Innendørs trenger man jo strengt tatt ikke presenning, men klarer seg med et teppe... Det hverken regner, eller har en sol som steker sist jeg var innendørs i hvert fall :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...