Gå til innhold
Hundesonen.no

hopper over gjerdet... noen tips?


Benedicte Alice

Recommended Posts

Skrevet

Vi har fått ett lite problem...Vi har en liten hage utenfor leiligheten vår(ca 10x15)som vi har gjerdet inn.. Det er ca 1.20cm høyt..

Vår 7 måneder gamle valp Storm elsker å være i hagen og stor koser seg der...:)

Men så har det kommet en liten 4 måneder gammel valp i blokken ved siden av oss.. de går ofte tur forbi på veien som er ca 10-15 meter unna hagen vår.. Da blir Storm helt gal å ´flyr´ over gjerdet.. altså, han hopper opp å klatrer videre over.. Det neste han gjør er å springe rett bort til valpen, da løfter eieren den opp, å Storm hopper etter å glefser etter den andre valpen.. jeg springer etter og får til slutt tak i han..

Lignende episoder har nå skjedd noen ganger, å dette er selvfølgelig ikke kjekt for de som eier den andre valpen eller for oss..

Damen som eier hunden vil ikke at de skal hilse på hverandre som jeg har forstått, for første gangen de traff hverandre var vår litt voldsom syns hun..

Storm har ikke noen problem med andre hunder, han vil hilse på alle og er bare kjempe happy, men her er det noe litt annet føler jeg..

Kan det være frustrasjon for at den andre ofte går forbi og han aldri får hilse? Dette er min teori..

Men mitt spørsmål er egenlig, hva kan man gjøre for å forhindre at han hopper over?

Setter stor pris på mange gode råd tips :D

Skrevet

Jeg vet ikke hva du gjør, men kanskje han trenger selskap av andre hunder.. mens du er på tur, og du evnt. kjenner noen med hund i nærheten av deg så kan du jo la han får hilse på den eller noen andre's hunder... hvis de tillater det da selvfølgelig :)

Jeg ville kanskje ogs ha prøvet å sette opp en to meters gjerde, ser kanskje litt dumt ut, men er bedre enn at naboene skal plages av at hunden din hopper over gjerdet hele tiden..

Det med lina er en god ide det også... prøv u og finn ut hva du og hunden din liker..

Lykke til

Klem :D

Skrevet

Men ikke så langt bånd at hunden fremdeles kan hoppe (delvis) over og bli kvalt..

Men må bare si at du har en spretten krabat der! :) Tulla klarer ikke å hoppe 70 cm engang hun..

Skrevet

Sett opp høyere gjerde du, det er jo faktisk også (såvidt jeg har forstått?) brudd på båndtvangen om han kan hoppe over gjerdet (og gjør det).. Dessuten, som valpeeier selv, det er ikke noe morsomt når fremmede hunder som jeg ikke vil at min valp skal hilse på, kommer stormende, uten at eier er har helt kontroll. Lykke til!

Skrevet

120 cm er jo egentlig ikke SÅ høyt. Så vill enok skaffet ett 2m høyt gjerde. Det som vanligvis er i hundegårder også :icon_cry: ellers så får du heller ha et langt bånd, men ikke så han kommer helt bort til gjerdet og hopper opp.

Skrevet

Såg blde av gjerde på hjemmesiden deres og er enig i BCrex at det er ikke SÅ høyt... Hadde satt opp et 2 meter høyt gjerde jeg. Kom og til å tenke på det at med det fjerde dere har nå så er det lett for andre fremmede hunder å hoppe inn til Storm. Ikke godt å vite hva disse firbente kan finne på. I sommer fikk vi besøk to ganger av nabobikkja. Hadde oppe ytterdøren og hadde stengt for, men alikevel kom den hoppende inn to ganger, og det var inn i huset.

Må bare ogå si at Storm er kjempeflott!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...