Gå til innhold
Hundesonen.no

Tinka skal opereres


Ingvild

Recommended Posts

Forrige mandag (da var jeg bortreist, foreldrene mine tok seg av Tinka) hadde Tinka tydeligvis fått tak i en kaviartube eller noe tilsvarende som noen hadde kastet fra seg ute et sted. Mamma hadde ikke greid å ta fra henne tuben, så det endte med at Tinka spiste hele tuben! Onkelen min (som er sykepleier og stakk tilfeldigvis innom senere på dagen) mente at det antageligvis ikke var noe farlig - hadde metallet i tuben gjort at det gikk hull på noen organer så hadde vi merket det med en gang. Tinka kastet opp litt og sånn, men ellers var hun i fin form så vi bestemte oss for å vente og se. På lørdagen kastet hun opp to ganger (oppkast med gress), og på i går en gang. Hun fortsatte å spise gress og det var tydelig at hun ville prøve å få opp noe, så i dag tok mamma med Tinka til veterinæren. Hun ringte meg midt på dagen, men da var jeg fremdeles på skolen, så jeg fikk ikke blitt med. De tok røntgen av Tinka, og bildene viste at det var tydelig igjen den delen av en kaviartube som er på toppen (ikke selve toppa, men metallet der kaviaren kommer ut - det metallet er ekstra hardt). Hun hadde litt feber, og veterinæren mente - etter å ha ringt og forhørt seg med en kollega for å være helt sikker - at det lureste ville være å operere så vi var sikre på at metallbiten var ute av magen og ute av stand til å skjære opp organene hennes.

Så i morgen skal Tinka på operasjonsbordet. Heldigvis har vi forsikring! Operasjonen kommer på 8000 - 10 000, også har vi betalt 1900 for røntgen ++ i dag. Nå er Tinka pjusk og slapp, det var bare så vidt hun gadd å gå inn i bilen (hun fikk sitte ved beina mine), og hun stod nærmest og svaiet mens hun ventet på at vi låste opp døra. Det er ikke alltid bare bare å ha en matglad og glupsk labrador...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Huff, stakkars Tinka ;) * Sende en leverbit, som hu likte så godt i går*

Bra dere har forsikring da, et godt eksempel på hvor dumt det er uten ;)

Vi kan ikke annet enn og ønske hu lykke til på Operasjonen(må fortelle oss hvordan det går da. )

Milo sender et lite slikk til Tinka, men han er egnetlig litt snurt for at hu ikke kan komme på treff i morgen.. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å hei! Noe så uheldig! Det er noe med disse "glupske" hundene.. vi som ikke har det ønsker oss jo det til tider bare for å få fokus av våre egne. Men nå ser man jo ulempene.

Stakkars Tinka! Supert at dere hadde forsikring da!

Skal krysse fingrene under operasjonen og hold oss oppdatert!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det går nok bra. Vi er vanvittig glad for at vi har forsikring på henne, ellers så veit jeg ikke om vi hadde hatt råd til operasjonen. Da hadde isåfall mye av sparepengene mine gått... Ekkelt med sånne plutselige, uforutsette utgifter.

Hun er litt sjaber fremdeles, men jeg tror det verste for henne er at hun ikke får spise. Tinka tenker jo ikke på noe annet!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veterinæren var veldig fornøyd med operasjonen, men de hadde måttet ta et litt større snitt en det som var vanlig, så nå har hun sting og plaster oppover hele magen.

Hun skal ha spesialbehandling framover nå, mye å passe på... Boksmat fire ganger om dagen to dager, spesialtørrfor fire ganger om dagen en uke etterpå, antibiotika tre ganger om dagen, smertestillende to ganger om dagen og litt vann ca hver time. Hun skal ha på lampeskjerm døgnet rundt i ca to uker, så da var det takk og farvel til utstillinga vi har meldt oss på.

Foreløpig er hun svært klossete med lampeskjermen - den setter seg fast i vegger, skap osv og hun ser like betuttet ut hver gang det skjer. Hun kommer seg ikke opp trappa (skjermen setter seg fast i det andre trappetrinnet), og hver gang hun snuser utendørs setter skjermen seg fast i bakken så vi må hjelpe henne videre igjen. Pga plaster oppover hele magen (som sagt) syns hun det er ubehagelig å sitte, men nå har hun heldigvis lagt seg ned. I hele ettermiddag har hun egentlig bare stått stille og klynket hele tiden.

Godbiter skal hun ikke ha de nærmeste dagene, så nå blir det stort sett bare små lufteturer på henne framover. For øyeblikket virker det ikke som om hun orker stort mer, men så skal hun jo få narkosen helt ut av kroppen også (hun har tross alt fått bedøvelse og full narkose to dager på rad nå, det tærer sikkert litt på henne det også).

Hun hadde visst både feber, betent magesekk og en del gass i tarmene osv, så det var bra vi fikk operert ut metallbiten. Hun viser ikke smerte så veldig godt, den hunden...

Misfornøyd Tinka:

IMG_5689.jpg

IMG_5690.jpg

Første av tre ganger hun har lagt seg ned i dag, blir ikke liggende noe lenge av gangen - er vel kanskje ikke så komfortabelt:

IMG_5693.jpg

Magen med plaster, tatt bakfra:

IMG_5698.jpg

Metallbiten de tok ut:

IMG_5701.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ehm, liten bekymring fra min side... Tinka er nokså akrobatisk og har ingen problemer med å klø seg på såret med den ene bakfoten mens hun står stille på de tre andre bena. Er det sannsynlig at hun kan klare å klore opp stingene når hun klør seg?

Hittil når hun har klødd seg har jeg kremta og sett på henne, og da har hun slutta. Men hun slutter jo ikke nødvendigvis å klø seg når jeg ikke ser på for det om hun slutter når jeg kremter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...