Gå til innhold
Hundesonen.no

Norwegian Polar vs tørrfòr


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Tror jeg skal prøve NP på Mona. Hun rynker nesen av alt tørrfòr, og vi har vært innom det meste. Eukanuba, Royal Canin, Precept, Olivers.. De fleste merkene uten noe særlig godt resultat. Helt siden hun var liten har hun alltid hatt litt myk avføring, og nå har hun altså betente analkjertler, som jeg velger å tro kommer av at de ikke tømmes pga. det for mye avføringen. Det kommer også ganske mye når hun gjør fra seg (men nå er det jo stooor rase da, så jeg kan ikke si om det er ekstremt mye, hehe).

Forhandler av NP bor ti minutter unna meg, og siden prisene er veldig overkommelige har jeg tenkt å kjøpe 20 kg eller noe og teste det.

Men jeg vil allikevel gjerne høre deres erfaringer med det, gjerne litt utfyllende. Det er ikke morsomt med en hund som tar to-tre kuler og så er uinteressert i maten resten av dagen! Vanskelig å vite om hun får i seg det hun trenger.

Hvor mye bør jeg evt. kjøpe? Har forstått at dette er noe som skal fryses, så jeg kan vel ikke kjøpe mer enn jeg har plass til (men siden forhandler bor såpass nærme, er det ikke noe problem å dra dit ofte).

Skrevet

NP (og Vom&Hundemat) er suverent fôr. Jeg fôrer med tørrfôr når jeg må (les: har ikke mer våtfôr igjen eller det er mer praktisk å ta med tørrfôret), men foretrekker absolutt våtfôret. Det jeg har funnet ut er at det koster ikke mer, men at det kan gi noen utfordringer på lagringsfronten.

Da jeg brukte NP (V&H er enklere å få tak i for meg nå, så derfor ikke NP lenger) så lot jeg blokka tine litt og så brakk jeg den i kilos'ene (ferdig rutemønster, veldig praktisk) og frøs de hver for seg. I motsetning til tørrfôret så trenger han ingen tilvenning til NP eller V&H og jeg kan også gå direkte over og veksle mellom disse og Eucanuba uten tilvenningstid. Det er veldig praktisk! Det kan jo selvfølgelig variere mellom individene, men jeg har jo schäfer, og de er jo notoriske for å være sarte i magen :)

Når vi snakker bæsj (!), så er det lite av det. Forskjellen fra tørrfôr er faktisk enorm! Når man gir mye mat, så er det altså en velsignelse å bare kunne plukke opp et par sauebæsjkuler i stedet for knapt å klare å skyffle alt inn i posen etter et tørrfôrmåltid!

Jeg er i alle fall ikke i tvil: Våtfôr er uovertruffent!

Skrevet

Takk for svar. Er hvertfall ikke noe mer negativ etter ditt svar :)

Nei, jeg er lei av å måtte bruke to hender for å få med meg alt i posen, haha.

Skrevet

Takk for svar. Er hvertfall ikke noe mer negativ etter ditt svar :)

Nei, jeg er lei av å måtte bruke to hender for å få med meg alt i posen, haha.

Heisann !

Jeg bruker både tørrfôr og Norwegian Polar til mine, og synes det fungerer utmerket. Nå er mine to slike søppelbøtter som spiser det meste, de da, men jeg tror du skal ha en temmelig sær og vanskelig hund dersom den ikke spiser NP :).

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...