Gå til innhold
Hundesonen.no

Oppbløtt for


helenehelgesen

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Har en valp på snart 4 måneder. Driver fortsatt å bøter opp foret hennes en time før hun skal spise. Hvor lenge trenger man egentlig å bløte opp foret?

Hun har ikke mistet noen av melketennene enda...

Helene

Skrevet

Hvorfor slutte å gi oppbløttfór når hun blir eldre? Oppbløttfór inneholder masse fuktighet, ingen fare for at væske trekkes fra magesekken, dessuten blir det lettere tatt opp i kroppen. Så hvorfor ikke fortsette med det når hunden blir voksen og heller gi rå gode bein som kan holde tennene rene?

Skrevet

Veterinærer er jo kjent for å ikke være av dem som har mest peiling på foring. Jeg har vann nedi foret til min snart fire år gamle hund. Jeg lar det ikke stå til bløtt men gir det direkte. Hvis hunden trives med oppvåtet for så er det bare å fortsette med det. Er nok ikke fare for at de venner seg til vann med smak. Har aldri hørt om det før :) .

Skrevet

Veterinærer er jo kjent for å ikke være av dem som har mest peiling på foring. Jeg har vann nedi foret til min snart fire år gamle hund. Jeg lar det ikke stå til bløtt men gir det direkte. Hvis hunden trives med oppvåtet for så er det bare å fortsette med det. Er nok ikke fare for at de venner seg til vann med smak. Har aldri hørt om det før :) .

Takk for svar.. Hun spiser foret bare hvis det oppbløtet. Prøvde med helt tørt i dag, men det vill hun ikke ha...

Skrevet

Det blir jo ikke vann med smak når fóret er oppbløtt. Det skal jo ikke være noe vann igjen. Veterinærer vet ikke alltid hva de prater om, og de har forskjellige meninger om ting. De veterinærer jeg har pratet med anbefaler å gi maten vått dersom man ikke fórer rått.

Skrevet

Det blir jo ikke vann med smak når fóret er oppbløtt. Det skal jo ikke være noe vann igjen. Veterinærer vet ikke alltid hva de prater om, og de har forskjellige meninger om ting. De veterinærer jeg har pratet med anbefaler å gi maten vått dersom man ikke fórer rått.

Da fortsetter vi med det :)

Skrevet

Hvor mye vann bør man bruke hver gang da? (Hun får 2 dl til hvert måltid.)

Min regel er at alt vannet skal trekkes opp i tørrfóret. Jeg heller av det overskridende, med mindre hundene har vært veldig aktive og har behov for ekstra vanninntak.

Skrevet

Bare lurte pga. at vet'en mente at man ikke skulle bløte opp foret. Da venner de seg til "vann med smak"

Selv min valp som slettes ikke var interessert i å drikke vann før, lepjer i seg vann uten smak når hun trenger det - og det til tross for at hun får oppbløtt for. :)

Skrevet

Jeg har akkurat gått over til tørt til Ally for hun ville plutselig ikke ha det oppbløtet mer. Hun er nå 4 måneder. Nå får hun det tørt, men jeg tar vann i det og serverer direkte. Da går det ned på høykant. Det samme gjør jeg til Aiko nå.

Skrevet

Vi begynte vell ved 4 måneders alder og gi Taika tørt fôr.

Så liksom ut som om hun ikke ville spise "grøt" mer, men bruke tennene sine :)

Men hvis hun hadde ville hatt oppbløtet fôr hadde vi selvfølgelig fortsatt med det :P

Skrevet

Freya fikk tørt allerede ved 9 uker, så det er vel snakk om en smakssak. Nå får hun halvt om halvt fordi hun ikke ville ha bare tørt lenger mens jeg samtidig vil at hun skal spise noe tørt da det forebygger mot tannsten (i alle fall litt).

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg sluttet å bløyte opp foret til Mike når han var 10 uker, pga han ville ikke spise det...

han fikk da Eukanuba, og er litt store biter der, gikk over gradvis til royal canin, der hvor bitene er mindre, han får det også i nå og kan gå på det til han er ett år gammel, han begynte å miste melketenner når han var litt over 3 måneder gammel, og har i dag mistet alle fortennene oppe og nede :icon_redface:

Skrevet

Jeg tror jeg ville ha fortsatt med bløtt for jeg. Noen hunder liker dette bedre, men andre ikke. Trro du kan velde litt selv. Hvis du på død og liv skal skifte kan du f.eks gjøre det gradvis, kanskje? :icon_redface:

Lykke til med nydelige Luna :D;)

Skrevet

Jeg bløter opp enda (min hund er to år), og kommer alltid til å gjøre det. Ville nok fortsatt og bløte opp foret jeg :huh:

Skrevet

Jeg sluttet og bløte opp foret når hun var 4-5 mnd gammel tror jeg.

Var fordi vetrinæren sa det ikke var så bra for tennene. men vet ikke om det stemmer.

Skrevet

Hvorfor ikke "det beste fra to verdener"? Altså variere - noen dager oppbløtt og noen dager tørt.

Det er en stor fordel at hundene liker det tørt også - hvis man er ute og reiser og vil kjapt fôre hunden på et hotellrom, i en camp.vogn etc. Da er det selvsagt enklere å bare slenge noen kuler i en skål og servere.

Jeg gjør det i alle fall slik, varierer altså. I perioder får de oppbløtt mat med alle mulige godbiter i - andre dager får de plutselig bare tørre små knotter... Selvsagt er det enklere når man har flere hunder (de spiser jo anytime, anything og anywhere), men kjekt at hundene er vant til begge deler i hvertfall.

Eller - du kan bløte opp halvparten av rasjonen, og så ha på resten tørt - og røre det sammen før servering.

Mange muligheter, og mine ser i alle fall ut til å sette pris på at det varierer litt av og til (selv om det er ett og samme fôr de får).

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...