Gå til innhold
Hundesonen.no

Blodspor


Guest Christine

Recommended Posts

Guest Christine
Skrevet

Vi har tenkt og melde oss på kurs, og holde på med blodspor.

Derfor har jeg en del spørsmål:

1.Hvordan blod-type er det som skal brukes?( :) )

2. Hvor kan man få tak i en rådyrskank?

3. Hvordan fåregår en blodspor- konkurranse?

4. Hva må til for å bli Champion?

Skrevet

1. Man bruker storfeblod, eller viltblod. Ikke gris.

2. Ta kontakt med lokale jegere, eller de godkjente ettersøksekvipasjene i nærområdet. Dachshundklubben kan kanskje hjelpe deg.

De to siste overlater jeg til Trine eller Helga-Mari;)

Guest Christine
Skrevet

1. Man bruker storfeblod, eller viltblod. Ikke gris.

2. Ta kontakt med lokale jegere, eller de godkjente ettersøksekvipasjene i nærområdet. Dachshundklubben kan kanskje hjelpe deg.

De to siste overlater jeg til Trine eller Helga-Mari;)

Takk :) Men hvorfor ikke gris?

Vurderer og ringe slakteriet snart, og da er det lit kjekt og vite hvorfor ikke :P

Takk for linken, tone :P

Skrevet

Oi, så bra at det sto masse om dette. :) Må få takke jeg også. :D

Vi har begynt å gå blodspor og kunne tenkt meg å gå opp til noen prøver så dette var fin info. :)

Om noen har flere linker tilknyttet temaet så bare sleng inn forresten. :)

Kunne tenkt meg å hatt litt om dette på hjemmesiden min og. ;)

Skrevet

Hei!

Ser at dere hiver dere på blodsportrening - så gøy! Så også at det var lagt en link til et svar jeg tidligere skrev om trening osv. I forhold til hvordan en blodsporkonkurranse og championatregler så kan jeg si litt om det her.

Et prøvespor er ca. 600 m langt med 4 vinkler, 2 blodtomme strekninger (avhopp som det heter), og det ene avhoppet er i en av vinklene. Avhoppene er ment å få hunden til å vise hvordan den jobber på "tap". Ellers er det lagt inn sporstart, sårleie og sporslutt. Det er brukt 3 dl blod og alderen på sporet er 12-24 t.

Hunden blir bedømt utfra arbeidsvilje og evne, fart, hvordan den løse problemene osv osv. Du som fører blir også sett på - hvordan samarbeider du med hunden, leser du den godt, maser du osv osv. Premieringen er 1, 2, 3 og 0. Av og til kan det utdeles HP (hederspremie), men da skal hunden ha gjort et eksepsjonelt godt arbeid.

Det arrangeres bevegelige og terminfestede sporprøver. Bevegelige vi si at innen et gitt tidsrom (f.eks mai - juli) så kan man avtale med en dommer og gå en prøve. Det er gjerne bare du eller et par andre som er med på slike prøver. Hunden blir premiert uansett om du er alene eller ei. Terminfestet vil si at det er en gitt dato og da er det maks antall hunder på påmelding og loddtrekning om når du skal gå sporet.

Bedømming og premiering er akkurat lik enten det er sånn eller sånn.

Skal hunden bli VCH må den ha to førstepremier på bevegelig blodsporprøve og èn førstepremie på terminfestet og minst 2 andrepremier i utstilling etter fylte 2 år. Dette gjelder min rase (stabijhoun) - det er ikke sikkert at reglene er helt like for andre raser. Men den informasjonen finner du på NKK sine nettsider (Championatregler)!

Skal hunden i tillegg bli godkjent som ettersøkshund, så må den ha en 2 premie på blodspor og minst 7 poeng på ferskspor.

Fersksporet vil si at hunden skal spore i minst 1/2 t sammenhengende etter levende vilt og dommeren ser etter de samme tingene som på blodspor: tempo, arbeidsevne, iver, problemløsningsevner, ditt samarbeid med hunden osv.

Lykke til og er det noe du/dere lurer på så er det bare å spørre ;)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Dette med utstillingskravet.. :unsure: Vil det si at hunder med utstillings"feil", f.eks feil øyefarge, øreplassering, kastrert, haleknekk/kupering e.l. ikke kan bli NVCH?

Skrevet

Dette med utstillingskravet.. :unsure: Vil det si at hunder med utstillings"feil", f.eks feil øyefarge, øreplassering, kastrert, haleknekk/kupering e.l. ikke kan bli NVCH?

Dersom feilen er så grov at den gjør at hunden ikke klarer minimumskravet på utstilling, så får den ikke N VCH tittel nei (gjelder forøvrig innen LP, bruks, AG etc og).

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Må bare unnskylde litt småkupping av tråden her, men jeg har noen spm. om blodspor/ettersøk jeg håper noen vil svare på.

Må hunden være renraset for å blir godkjent ettersøkshund? Eller for å stille på blodspor konkurranser?

Jeg kan ikke noe om dette annet enn det jeg har lest på nettet (bl.a. jaktlykke sin hjemmeside og treningslogg - veldig bra!). Men har veldig lyst til å begynne med det (når jeg en gang får mulighet til å ha hund igjen). Trenger man å ha erfaring fra storviltjakt for å godkjenne ettersøkshund, eller kanskje viktigere, vil man kunne gjøre en god jobb som ettersøksekvipage uten erfaring fra storviltjakt? Jeg har jegerprøven og vil begynne med småviltjakt, men hadde egentlig ingen planer om storvilt... men er veldig ivrig etter å lære.

Skrevet

Må bare unnskylde litt småkupping av tråden her, men jeg har noen spm. om blodspor/ettersøk jeg håper noen vil svare på.

Må hunden være renraset for å blir godkjent ettersøkshund? Eller for å stille på blodspor konkurranser?

Jeg kan ikke noe om dette annet enn det jeg har lest på nettet (bl.a. jaktlykke sin hjemmeside og treningslogg - veldig bra!). Men har veldig lyst til å begynne med det (når jeg en gang får mulighet til å ha hund igjen). Trenger man å ha erfaring fra storviltjakt for å godkjenne ettersøkshund, eller kanskje viktigere, vil man kunne gjøre en god jobb som ettersøksekvipage uten erfaring fra storviltjakt? Jeg har jegerprøven og vil begynne med småviltjakt, men hadde egentlig ingen planer om storvilt... men er veldig ivrig etter å lære.

Alle hunder - enten de er renraset eller blanding - kan bli godkjent som ettersøkshund. Blandinger kan også delta på blodsporkonkurranse og de får opplest kritikken av dommeren etterpå, men de får ingen premiering.

Du ikke drive med jakt for å få holde på med ettersøk, men du må ha visse kunnskaper om viltets anatomi og hva som skjer etter skadeskyting og hvordan foreta en skuddplassundersøkelse. Disse tingene hjelper deg til å gjøre et godt ettersøk.

Du har jegerprøven og har dermed tilegnet deg endel kunnskaper. Våpen bør enhver ettersøksjeger ha, for det kan være snakk om avlivningsskudd.

Jeg synes det er flott at du har lyst til å begynne med ettersøk - det er virkelig en givende aktivitet for deg og hunden og ikke minst får man gjort en nyttig jobb samtidig!

Det arrangeres kurs i spor, og det arrangeres kurs for ettersøksjegere. Det anbefales på det sterkeste!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...