Gå til innhold
Hundesonen.no

Passer denne selen mon tro?


Recommended Posts

Tror dere denne selen passer til min hund? Ikke alltid jeg skjønner helt mål og sånn. Ihvertfall ikke når det står 25 mm. :)

hundesele

Og det er brystreim på den, sant? (forsikre meg om at jeg ikke misforstår bildet :D )

Og så står det at det er momsfri forsendelse til Norge. Har dette med toll å gjøre? Håper noen kan hjelpe meg å finne ut dette med forsendelsen, hehe.

forsendelse fra Danmark

Bla litt ned på siden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

25mm er bredden på reimene :) Og det er en bystreim, ja.

At det er momsfritt inn til norge kan kanskje bety at de har et norsk foretaksnummer i tillegg til det danske? Ikke vet jeg.. Jeg tror jeg ville ha sendt dem en e-post og spurt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ah! Tusen takk for svar! :)

Ja jeg får kanskje skrive mail å spørre. hvis andre vet, må de bare si ifra!

Hvis du sender mail og spørr, kan du sende meg en pm med svaret?? vil gjerne bestille derfra jeg også, men lurte på akkurat det samme som deg. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

25mm er bredden på reimene :) Og det er en bystreim, ja.

At det er momsfritt inn til norge kan kanskje bety at de har et norsk foretaksnummer i tillegg til det danske? Ikke vet jeg.. Jeg tror jeg ville ha sendt dem en e-post og spurt.

Momsfri forsendelse til Norge betyr her at de trekker fra den danske momsen når de sender til norge (og færøyene og grønland) da vi ikke er med i EU. Internt i EU så slipper man å betale moms i mottakerlandet, men norge krever moms, derfor trekkes denne fra. Dette er helt normalt på nettbutikker i EU.

Så regn med at du må fortolle og betale moms på varen når den kommer til norge (eller, posten gjør dette for deg for "bare" 100+ kroner. Tror ikke det er noen toll på hundeutstyr, men momsen er jo 25%.

Så det skal være ganske billig for at det skal lønne seg å kjøpe små ting/kvanta fra utlandet.

25% pluss porto pluss postens gebyr blir en del. (I tillegg så forsinker fortollingen pakken med en uke++)

Edit: er ikke 100% sikker på fortolling/moms når varens verdi er på under 200 kroner. På CD'er/bøker så slipper man dette, og pakka kommer uforstyrret frem (om den ikke blir tatt i en kontroll i tollen da)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar! Ok så da må jeg betale for selen + 25 % moms + frakt? Ja og blir prisen på varen under 200 kr slipper jeg jo tollen. Men hva betyr grundpris? står at grundpris til norge er 145 DKK. Er dette momsen? eller frakten? Ja jeg er ikke helt med på hva alt betyr jeg..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for svar! Ok så da må jeg betale for selen + 25 % moms + frakt? Ja og blir prisen på varen under 200 kr slipper jeg jo tollen. Ikke sant? Hva betyr grundpris? står at grundpris til norge er 145 DKK. Er dette momsen? eller frakten? Ja jeg er ikke helt med på hva alt betyr jeg..

Om varen koster over 200 kan du få de til å sende den som gave. Da slipper du unna tollen også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ang str, så skal den nok passe - den er regulerbar opp til 90cm - jeg går ut ifra at det er brystmål. Du har en tispe, så 90 cm brystmål har hun ikke, da en kraftig hanne har fra 92 - 97 cm. :)

Men kunstlær ? Er det noe holdbart da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar. For å spare med all bryet med å styre med bestilling fra utlandet, så fant jeg en grei sele på dyrebutikken idag. Den er av nylon, og helt grei. Ønsket er jo en skinnsele, men det får bli til senere en gang, siden de koster litt. Hovedpoenget var at den hadde brystreim og satt bedre enn den jeg har fra før.

Calina har sett bilde av en fin sele på din hund. Er den skinn? Var den dyr?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Odin har en veldig kjekk fettlær sele ja, en brun en. Den har han hatt i halvannet år nå,og jeg er kjempefornøyd med den. Prisen varierer fra 900.- - 1700.- desverre - det kommer an på hvor man kjøper den...-det du evt kan gjøre, er å gå til din dyrebutikk,og si du vil ha en sele fra YUKON (lev). De har mest sannsynlig en katalog du kan bla i også - se etter DINGO produkter.Da finner du den.

Odin300_LITE.jpg

Odin372.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja den ser skikkelig bra ut! Og det bør den jo være til den stive prisen :D Odin kler den veldig godt! Den jeg kjøpte er helt lik slik som den sitter, bare at det er nylon. Hadde foretrukket annen farge, men men :D

heramedsele2.jpg

heramedsele.jpg

Den er helt grei, og sitter bedre enn den andre. Tror nok jeg vil bruke denne til mer tur sele, og den andre til trekk (siden den er beregnet på det)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Syns Hera kledde den fargen jeg da! :D Ser den er regulerbar,og den ser ut til å være i tykk nylon, så holdbar er den nok. Om den på et tidspunkt evt skulle gnage litt, så er det bare til å gå på en hesteutstyrsbutikk og kjøpe "pus" til nesereim, beregnet på hest. De er supre, og festes lett på med kraftig borrelås. :D

slit den med helsa da! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...