Gå til innhold
Hundesonen.no

Amerikansk serie - The Dog Whisperer


Sfs

Recommended Posts

Skrevet

Liker den meget godt. Har hele første sesong og noen episode fra andre. Noen syns sikkert metodene kanskje er litt røffe men men.

Skrevet

Litt røffe metoder kanskje, men fyren skjønner seg absolutt på hunder. Synd at ikke brøkdelen av de som ser sånne programmer skjønner halvparten engang og kanskje tar ibruk metoder de ikke bør..

Forresten så var det en episode av South Park nå i nyeste sesong jeg holdt på å dø av latter av.

Cartman (den lille tjukkasen) oppførte seg ikke og mora fikk først hjelp av sånne nanny-programmer, men de sleit han ut, men så kom Dog Whisperer og ordnet opp. Veldig morsomt :)

Skrevet

Ja jeg har sett hele sesong 1 og noen av sesong 2. Jeg må se at jeg syns han er veldig flink, mye flinkere enn SOS hundehjelpen...

Han skjønner seg på hunder, og har fått en pittbull til å gå fra å ville drepe alle andre hunder til å kunne gå løs sammen med de uten så mye som å rynke på leppen. :)

Leste at noen synes at det så røft ut men det vil jeg ikke si at det er. Den episoden med NUNU som "Tonje!" snakket om har jeg sett, den var i sesong 1 og det funket veldig BRA, han var å besøkte de igjen ett halvt år etter(i sesong 2) og da var hunden helt forandret den kunne bli klappet og holdt av alle uten at den viste tegn til agressivitet..

Og ja man kan laste de ned på nett.

Guest Belgerpia
Skrevet

Vel, det at dere digger denne mannen så villt og hemningsløst sier vel egentlig mer om hvor lite dere har skjønt enn hvor mye han kan om hund.

Det han holder på med er tidvis langt over grensen for hva til og med jeg synes er akseptabelt, og jeg er ikke veldig dillete med mine hunder.

Mannen har overhodet INGEN begreper om språk, demping, redsel eller noe - han driter i hvorfor hundene reagerer som de gjør - han behandler symptomene og gjør ingenting med årsaken - og metodene går ut på å gjøre hunden så redd for ubehag at den ikke tør gjøre noe annet enn å høre.

Programmet vekker så sterke reaksjoner i andre land, blant annet Danmark at dansk TV2 har tatt serien av plakaten og sogar gått ut og frarådet folk å ta ibruk metodene........ istedet har de sendt ett program av Anders Hallgren.............

Jeg tror ikke Danmark består av dilletanter så det er tydeligvis flere enn meg som reagerer på denne galningen.

Skrevet

Hehehe. Tenkte noen ville reagere før eller senere. Snakk om å overdrive da. :)

Overdrive? Har du sett hva fyren gjør eller?? Han var på Oprah, og skulle kurere hunden hennes for seperasjonsangst. Når hunden hylte, skulle hun gå inn og snakke til den, og fortelle at hun var sjefen...Bikkja ble veldig glad for å se henne hvertfall da..Fin belønning får å ha skreket etter mamma :)

Så skulle han kurere den påståtte hundeagressiviteten til bikkja (den virket heller redd for hunder), og hentet et helt kobbel med hunder og gikk rett bort til den reddde hunden som ble fullstendig overhvelmet, satt helt passiv og dempet. Etter et par min påsto "the dog whisper" at nå var hunden kurert...Ja, det tror jeg og :rolleyes:

Skrevet

Fyren er jo komplett idiot! Er rene grøsseren å se på hva han gjør..

Kan forøvrig fortelle om en episode som garantert ikke blir vist på TV. På den internasjonale basenji-listen jeg er med på, kom det for et par år siden en ny dame som ba om hjelp. Hun hadde en svært hunde-aggressiv basenji som hun ikke visste sin arme råd med. Og hun hadde fått "hjelp" av han Milan fyren. Han hadde forklart henne lenge og vel om dominante tøffe hunder, om å være sjef og ikke akseptere noe tull. Så hadde han rundbanka basenjien - slag, klyping i ører og lepper, løftet hunden helt opp i lufta i nakkeskinnet og ristet den, holdt han ned i bakken osv for en så tøff hund måtte ha tøffe slag og skjønne hvor skapet skulle stå først som sist. Deretter hadde han tatt den i båndet og så skulle de møte andre hunder. Det positive var at basenjien ikke enset de andre hundene, det negative (vel negativt, og negativt fru Blom) var at etter ca 30 sekunder satt basenjien i skrittet til Milan og ville ikke slippe! Den beit skikkelig og Milan fikk den ikke løs. Eieren måtte bende løs kjevene på den for å få den til å gi slipp.. Damen vet ikke om basenjien bet hull på Milan, han hadde inspisert lysken sin for seg selv (!) Milan hadde så sagt at basenjien var skrudd og måtte avlives, deretter pakket han og kamerateam sammen og dro. Damen fikk allikevel en klekkelig regning.

Og basenjien? Ja, han er fremdeles svært hunde-aggressiv men damen har fått noen triks på basenjilisten for å håndtere han og har gitt opp tanken på at basenjien noen gang kan løpe rundt og leke med andre hunder i en "dog park".

Men den der episoden skulle jeg gjerne sett - bortsett fra julingen da (men den filmet de ikke!)

Skrevet

Jaja jeg må uansett fått sett denne mannen før jeg kan uttale meg om noenting. Og se det, det vil jeg! Det lille jeg så, gav meg mersmak, og det virket veldig interessant. Og jeg ser frem til å fått sett mer. Det at folk reagerer negativt forundrer meg ikke, for det vil det alltid gjøre når det kommer til tv program om hund. Har hørt snakket negatrivt om Hundskolan, sos hundehjelpen, og nå dette. Jeg syns sånnt er interessant uansett hvilke metoder de bruker, men så hiver ikke jeg meg rundt å skal gjøre dette på min hund da. Det at helt ferske hundefolk skal etterligne tv serier, kan ikke alltid være like bra, da du ikke får sett hele sammenheger på tv. Da er et orntlig kurs det rette.

Skrevet

Overdrive? Har du sett hva fyren gjør eller?? Han var på Opera, og skulle kurere hunden hennes for seperasjonsangst. Når hunden hylte, skulle hun gå inn og snakke til den, og fortelle at hun var sjefen...Bikkja ble veldig glad for å se henne hvertfall da..Fin belønning får å ha skreket etter mamma :)

Så den jeg også...

Først gikk de inn når bikkja hylte som verst (den fikk viljen sin) - deretter kjeftet de på den lenge og vel når den faktisk var rolig og bare var glad for at matmor var kommet tilbake (tviler sterkt på om hunden klarte å forbinde kjeften med hylinga den drev med et halvt minutt tidligere...)

Skrevet

Ok, det dere forteller høres jo helt sprøtt ut da, men ingenting av det vises selvfølgelig på hjemmesiden :rolleyes:

Hvor kan jeg få sett en hel episode??

Guest Belgerpia
Skrevet

Hehehe. Tenkte noen ville reagere før eller senere. Snakk om å overdrive da. :)

Tja....... jeg vet ikke jeg, men når man setter pigghalsbånd på en hund og røsker til det man er kar om flere ganger på rad så bikkja ligger å hyler - så mener jeg at det går over alle støvelskaft - men den slags er kanskje akseptert i ditt miljø?

(ref. tidligere post om dame med din rase på utstilling, hun hadde sklidd rett inn i ett Milan show hur enkelt som helst........) :)

Denne fyren er klin hakke gal.

Ad referanser til Hundskolan - så kom det også sterke reaksjoner fra SKK til svensk tv om dette - enkelte episoder var heller ikke der spesielt bra.

SOS Hundehjelpen er forøvrig harmløs, kritikken der har vel mer gått på at folk ville løst problemet annerledes - dama misshandler i alle fall ikke hundene fysisk....... og det er ikke farlig for førstegangseiere å se på liksom.

Milan er direkte farlig for folk som går hjem å forsøker dette selv...... litt sånn jack-ass stunt med hund liksom...

Skrevet

Nå er det jo lenge siden jeg såg den ene episoden, men da var det en Grand Danois som nektet å gå inn på blanke gulv, og det løste han rett og slett med å gjøre eieren mer selvsikker på situasjonen. Den hadde falt tidligere og eieren hadde blitt overbeskyttende pga dette, frem til at det ble et problem som bare ble større og større. Der benyttet han ikke noen spesielt "slemme" metoder.

Ellers var det en liten hund som gjorde utfall mot personer som satt ved siden av eieren i sofaer og andre situasjoner. Her fikk han eieren til å overse hunden, og han gjorde det sånn at hunden ikke kom seg bort til eieren før den oppførte seg, noe som virket greit nok. Jeg reagerte ikke noe særlig på metodene på den episoden. Har en haug andre liggende, så jeg får kikke på de også :)

Typisk for sånne programmer er vel at de ikke viser all treningen som ligger mellom da man får presentert problemet og når man får se resultatet av treningen. Ikke får man se tilfellene som ikke har virket heller.

Skrevet

Tja....... jeg vet ikke jeg, men når man setter pigghalsbånd på en hund og røsker til det man er kar om flere ganger på rad så bikkja ligger å hyler - så mener jeg at det går over alle støvelskaft - men den slags er kanskje akseptert i ditt miljø?

(ref. tidligere post om dame med din rase på utstilling, hun hadde sklidd rett inn i ett Milan show hur enkelt som helst........) :)

Ka i helsiken har rasen min med dette her å gjøre? :) Den slags aksepert i "mitt" miljø?

:rolleyes:

Skrevet

Ka i helsiken har rasen min med dette her å gjøre? :) Den slags aksepert i "mitt" miljø?

:rolleyes:

Oi, fordommer ute å går? Am. staff eiere er nå ikke annerledes enn andre hundeeiere...

Jeg har ikke sett noe av det dere påpeker her i de episodene jeg har sett og har en anelse om at dere overdriver en smule(nå blir det vel fæla halloi men men) :)

Og ihvertfall det jeg har sett har funket bra og ikke vært brutalt. Hva som ikke blir sendt på tv vet jeg ingenting om..

Skrevet

Oi, fordommer ute å går? Am. staff eiere er nå ikke annerledes enn andre hundeeiere...

Jeg har ikke sett noe av det dere påpeker her i de episodene jeg har sett og har en anelse om at dere overdriver en smule(nå blir det vel fæla halloi men men) :)

Og ihvertfall det jeg har sett har funket bra og ikke vært brutalt. Hva som ikke blir sendt på tv vet jeg ingenting om..

Her er linken til episoden på Oprah hvertfall (scroll litt nedover) http://www.oprah.com/tows/pastshows/200505..._20050509.jhtml

Skrevet

Da den episoden gikk på TV3 for ei stund sida, ble det en diskusjon på canis av det. Sophie hadde jo da kommet ut til Oprah og oppførte seg veldig underdanig, og hu logra ikke. Da var det en som sa at han forventa ikke mer energi fra en ti år gammel cocker. Vel, vi hadde en cocker i gata tidligere(avlivet nå, grunnet kreft). Han var en omplasseringshund. Omplassert da han var ca. 3 år. Han var 12 år da denne Oprah episoden ble sendt, og han var mye mer energisk enn Sophie. Han var glad og utadvent, halen hans gikk i hundre hele tiden! :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

:) Dritbra

Nå har jeg brukt mange kvelder og sittet å sett på alle episodene. Rettere sagt vært oppslukt i de. hehe. Veldig interessant og jeg har lært mye. Har faktisk tatt ibruk hans råd og tips i båndtreningen som jeg har slitt med hele tiden. Og det har gått så bra. Det virker og hunden har aldri gått så bra før. Det er en glede å gå tur med henne nå, det fungerer så godt. Og det vil jeg takke denne mannen for!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...