Gå til innhold
Hundesonen.no

Prim.


Ulvinne

Recommended Posts

Skrevet

Hva er Prim laget av? Og hvordan blir det laget?

Jeg mener bestemt og huske at det vr noe ekkelt med det. Jeg elsket prim før men sluttet og spise det,(som da jeg fant ut hva pultost var) så jeg er ganske sikker. Men ikke helt. Og jeg vil jo gjerne spise prim for det smaker godt, men jeg må finne ut hva det er laget av først. Noen som vet?

Skrevet

Uansett hva det er, så er det godt da! :) mmm............lenge siden jeg har spist det nå! *minnesegpååkjøpeprimidag*

Skrevet

Kalvemage? :) Nei det hele kan minne om flytende søt brunost, og forskellen er vel hvordan primen blir behandlet på/laget iforhold til vanlig ost. Du ser jo ingrediensene er Myse, fløte og sukker. Her kan du lese om Myse Myse

Så ingen fare! bare kos deg med primen du! :D

Skrevet

Prim er det som blir igjen når man har laget brunosten. Sånn... Litt hud, fett og brusk og sånt som blir malt og presset til det ser ut som...prim.

Nei, jeg aner ikke :)

Skrevet

Noen sa det var laget av kalvemage?? :D:)

Det er løpe som man har i ost det.

Eller animalsk løpe er et enzym fra kalvemage som man bruker i ost for at den skal klumpe seg/koagulere. Det finnes også oster med mikrobiell løpe(som f.eks Arla sine) som er vegetariske. Jeg har hørt at myse er noe man får når melka blir tilsatt løpe, men jeg er ikke sikker.

Skrevet

smakte på prim her om dagen,har ikke spist det siden jeg var ei lita jente og var 100% sikker på at jeg ikke likte det.. men i små mengder på loff var det faktisk godt

lillian

Skrevet

Ganske OT, men ang. mistenkelig mat:

Noen som vet hva gelatin (gele) er laget av? Jeg har så og si stoppa å spise det etter jeg fikk vite det <_<

Nei, hva da?

Skrevet

Gelatin er en fargeløs, luktløs og smakløs proteinsubstans som utvinnes av ben og visse sorter tang (agaragar, alginater)

skremmer ikke meg ,fins værre ting hehe

Skrevet

Nå har meg og Kathrine testa primen og den anbefales på det sterkeste, spessielt hvis du tar og klapper sammen to skiver og putter de i toastjernet! mmmmmmmmmmmmmmmm!

Skrevet

Prim er jo bare kjempegodt :)

Må prøves på nyinnkjøpt loff, gjerne med litt sukker på :)

Nå har meg og Kathrine testa primen og den anbefales på det sterkeste, spessielt hvis du tar og klapper sammen to skiver og putter de i toastjernet! mmmmmmmmmmmmmmmm!

Det kunne ikke fallt meg inn å putte det i toastgjernet!???

Skrevet

Nei, ikke med den toastversjonen faktisk! Den ble fatisk mindre klissete av det! :/

Akkurat som den festa seg til skivene så den ble mindre klissete!

Anbefales på det sterkeste nok en gang!

Oppskriften:

Du trenger:

2skiver med loff

Prim

Toastjern

Kniv/ en Finger

Slik gjør du:

Smør godt med prim på begge skivene med redskapet (Kniven evnt din finger), klapp dem sammen, putt dem i et godt forvarmet toastjern, vent deretter ca 2min før skivene taes ut.

Dekk et pent festpyntet bord og kos deg med denne nydelige delikatessen!

Bon Appetitè!

Hilsen Kathrine (& Kristine)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...