Gå til innhold
Hundesonen.no

Til dere som eier hunden sammen med noen


Djervekvinnen

Recommended Posts

Jeg eier hunden sammen med samboeren min, og vi har begge like mye inflytelse på hunden. hunden er oppdratt til at vi to er likverdige ledere (ihvertfall prøvd). Igår når vi to var sammen ute, tenkte vi at vi skulle gå hver vår vei og se hvem hunden gikk sammen med/fulgte etter. Det som skjedde da var at hunden løp frem og tilbake mellom oss. Hun kom løpende bort til meg, og bråsnudde og la på sprang alt hun maktet tilbake. Litt etterpå kom hun løpende tilbake igjen, før hun stakk igjen. Hun måtte vite hvor vi begge to var. Selv om jeg gikk langt oppi skogen og samboeren min langt avsted andre vei, løp hun mellom oss.

Noen flere som eier hunden sammen med noen som har sett noe lignende på hunden? Eller føler du at det er forskjell på dere eiere? At hunden ser forskjell på dere? Kan hunder se likt på eierene, eller blir det uansett forskjell? Hva tror du?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Jeg eier hunden sammen med samboeren min, og vi har begge like mye inflytelse på hunden. hunden er oppdratt til at vi to er likverdige ledere (ihvertfall prøvd). Igår når vi to var sammen ute, tenkte vi at vi skulle gå hver vår vei og se hvem hunden gikk sammen med/fulgte etter. Det som skjedde da var at hunden løp frem og tilbake mellom oss. Hun kom løpende bort til meg, og bråsnudde og la på sprang alt hun maktet tilbake. Litt etterpå kom hun løpende tilbake igjen, før hun stakk igjen. Hun måtte vite hvor vi begge to var. Selv om jeg gikk langt oppi skogen og samboeren min langt avsted andre vei, løp hun mellom oss.

Noen flere som eier hunden sammen med noen som har sett noe lignende på hunden? Eller føler du at det er forskjell på dere eiere? At hunden ser forskjell på dere? Kan hunder se likt på eierene, eller blir det uansett forskjell? Hva tror du?

Nå er ikke jeg særlig opptatt av det å være leder jeg da - jeg mener det er en gammeldags holdning i forhold til hund og trening - men det er veldig OFF TOPIC

Vi har seks hunder i heimen - gammelgubben på 11, gammelmor på 7, maskotten på 4, bebisen på 9 - alle fire av rasen terv. , rottisen på litt over året og terrierdyret som akkurat har blitt fire måneder........

Gammelgubben er mors elskling og driter for å være helt ærlig i hvor gubben måtte befinne seg om han skulle bli borte på tur, ville ikke bekymret han det minste om han var lost forever for å si det sånn.

Han hører på gubben når jeg ikke er hjemme, er jeg hjemme ser han bare dumt på min mann og lurer på om han er seriøs. Gamlemor elsker alle mennesker, men om vi gikk på tur sammen så ville nok heller ikke hun vært særlig bekymret om gubben forsvant.......... Maskotten derimot - eneste gangene jeg er verdt mer enn fem sure sild er når det er matservering på gang, da er jeg veldig poppis - utover det så tror jeg at jeg godt kunne blitt borte uten at hun hadde blitt særlig opprørt. Rottisen og yngsteterven - vel, de er like glad i oss begge to - og ville nok gjort som din dobermann og så blitt skikkelig frustrert. Terrierdyret - vel, terrier er terrier - tror vi kunne blitt borte begge to uten at hun hadde blitt særlig bekymret.

Ja - hunder velger, det har de helt klart gjort her - men vi legger jo litt opp til det også - vi har mine hunder og dine hunder og så ferdig med det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja om man tror på lederskap eller ikke er jo en helt annen diskusjon :lol:

Ja du har jo virkelig fått sett nyansene med hundene. Arti å høre. Men på min hund virket det som at vi begge er likverdt. Siden hun ikke klenger, hører etter, osv på kun en av oss, men begge. Men det kan vel kanskje også ha noe med at hun er "alenebarn"? Kan en hund se likt på folk, eller er det bare tilfeldigheter og noe vi tror? Akkurat dette syns jeg er litt interessant å tenke på. Siden at vi fikk oss hunden sammen, og gjerne ville være på lik linje som leder. Og det ser ut som at det har gått.. kanskje det igjen har noe med personligheten til hunden også å gjøre.

Håper fler kommer med erfaringer!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er jo riktig nok jeg "lederen" til Kira, det er min hund og jeg holder på med henne. Men siden jeg fortsatt bor hjemme skal hun jo høre etter foreldrene mine og mine to brødre også - like mye som hun gjør til meg. Noe hun gjør også. Det har aldri vært noe problem. Men hvis jeg gjør sånn som du og samboeren din gjorde, så er det meg hun kommer til om vi er ute på tur eller noe. Selv om dette ikke er prøvd ut på ei stund da :icon_redface:

Og det har vel kanskje noe med flokkinstinkt å gjøre, men i en flokk har de jo og en leder, har de ikke?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En flokk fungerer jo som et lag da. Det blir vanskelig å utføre lagarbeid, dersom flokken skal følge kun en leder hele tiden. Jeg ser mer på meg selv som en slags oppdrager for hunden, ikke en diktator. Det fungerer fint hos oss. Noen hunder trenger ofte en fast hånd, men man trenger ikke å markere seg som leder der det ikke er nødvendig. Men jeg synes hunden skal føle seg som et likeverdig flokkmedlem, men samtidig ha grenser.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vil heller ikke kalle meg leder/diktator, men en som oppdrar hunden og venn.Men ja, jeg forlanger at hunden skal høre etter meg. Men siden dette ikke var det som var spørsmålet, så gikk jeg ikke mer innpå det og la ut i det lange og brede om flokk, ledere og den teorien der. Men fortalte heller den erfaringen jeg hadde og svarte på det Elisa spurte om.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tro på lederskap, andre ikke. Blir som at noen tror på jesus andre budda.

Egentlig ikke, for samspillet mellom hund og mennesket kan påvirkes og studeres i praksis og foregår mellom høyst levende individer. Jesus og Buddah er vel døde, så samspillet mellom mennesket og f.eks Jesus er rimelig enveis!

På den annen side, er det jo mye myter rundt disse religiøse figurene. Hundehold er nok også ofte influert av endel myter. For eksempel dette lederskapsidealet!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Ja men så følges lederen i flokken. Meeen, dette kan det jo bli en lang diskusjon av, om lederskap er tull, ikke stemmer. osv. :icon_redface: Jeg tro på lederskap, andre ikke. Blir som at noen tror på jesus andre budda.

Vipsen har rett da - det har noe med flokkinstinkt å gjøre - mer enn at hun ser dere som ledere, at hun peiser frem og tilbake er ett tegn på at hun vil holde flokken samlet, ikke at dere er GUD for henne..

Jovisst, vi kan godt dra diskusjonen over på lederskap osv. - at du bygger dine teorier på at en hund trenger lederskap får så være - men det ER ett svært negativt ladet ord.

Jepp, mine hunder hører på meg - men ikke fordi jeg er "oh du store høvding" - men fordi jeg gir dem mat og passer på dem. Leder? Vel - neppe, vår flokk er så stor at de ikke trenger meg som leder - leder for flokken og hundenes store helt og forbilde er gammelhunden......... men de liker å høre på meg fordi det lønner seg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En leder er en lærer, sjefen på jobben. foreldrene dine eller den i venneflokken som din som bestiller kinobilettene...

En leder er jo 1000andre ting en en diktator...

Sjefen på jobb kan også oppføre seg som og si til de ansatte at han ikke vil være lederen deres... Men han er ledreren / sjefen uansett...

Eneste som teller er om lederen er en god eller en dårlig leder...

leder m2 (av II lede, bet. 3 etter eng.)

1 person som leder noe, styrer, fører bedriftens l- / lagl-, møtel-, nestl-, rettl-, veil-

en leder er på ingen måte en som gjør noen negativt mot hunden...... skjønner ikke hvor folk har det fra.??

Uansett, OT...

Buster hadde nok fult den av oss som har gobiter i lomma eller den som er mest interesang...

Hadde vi i teorien vært like interesange så hadde han nok løpt mellom, for han får pannik når en er borte.... :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg og samboeren min "eiger" jo forsåvidt begge ilag. De er med oss begge på forskjellige ting. Men jeg som "matmor" står for det meste :icon_redface:

Men hundene slipper aldri meg av synet, ivertfall ikke Theo! Igår når jeg kjørte til en vennine, så hadde han stått å ult i en lang periode og leitet etter meg! ¤sukk¤ :icon_redface: Får litt vondt av å reise fra han da...

Men jeg vil igrunn heller at de skal se på meg som lederen ("matmor"), enn han :mellow:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja scorpioen. Helt enig! Ledere må det alltid være i et samfunn for at det hele skal fungere best mulig. Også i dyreflokker er det somoftes en leder. Jeg skjønner bare ikke hva som er så galt med å skal være en leder for hunden sin? Sjefen min er en leder for meg, og læreren jeg hadde engang. Det er noen jeg fulgte sine beskjeder og har respekt for. Læreren hadde igjen sin leder og forholde seg til osv. Sånn går det. Jeg syns ikke leder er noe negativt, for dere sier jo at dere vil passe på, beskytte, mate, bestemme over hun, være venn osv, og det er jo det jeg også gjør, og for meg er det å ha et lederskap. Jeg valgte ikke å bli en leder, men det falt meg helt naturlig inn å skulle være det. For meg er det lederskap for hund, det er liksom så natulig. Syns det blir så unødvendig og skal kalle det å være leder- at man tror at man er gud, tyrann, diktator, verdens beste, stor høvding osv. Det blir så overdrevet.

Jeg tror vi alle gjør ting ganske så likt, bare at vi ser forskjellig på det, det vi gjør.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg og sambo eier Atheo sammen. Men han er mest avhengig av sambo. Naturlig nok, siden jeg har bekkenløsning og ikke får til å gjøre en dritt med han! Ikke å gå en kort tur engang... <_<

Jeg er bare god nok til å kose med jeg! :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg og sabo har forskjellige roller i Tussie sitt liv. Han står det meste for de gøyale tingene som tur og utelek, mens jeg er den hun dytter på for mat, kos og inne lek. Jeg er den som børster (samtidig som han koser og gir godis).

På en annen side er hun mest dust mot han også. jeg har vært mest hjemme med henne (stort sett hver dag til hun var 6 mndr). Hun beit bare på han da hun var liten og aldri på meg.

Vet ikke hva eller hvem hun hadde fulgt etter dersom vi hadde gått hver vår vei.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bella oppførar seg på akkurat samme måte! På tur spring ho mellom familie medlemmane og andre som er med på tur .Eg trur mykje av dette kjem av gjeterinstinktet som seier at flokken skal vere samla :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mye i det opprinnelige eksempelet er nok flokkdrift, ja. Ser på min frøken at hun er veldig nøye på å passe på at ikke noen henger bak eller kommer for langt frem - også i sammenhenger der det er mange samlet på tur og ikke bare "familien".

Da jeg og eksen var sammen hadde vi begge et nært forhold til henne, og brukte omtrent like mye energi på hunden. Jeg er sannelig ikke sikker på hvem hun hadde fulgt. Jeg liker jo å tro at det hadde vært meg - men i så fall ikke på grunn av min "autoritet" av noe slag. Men det var stort sett jeg som drev med aktiv trening av hunden, utfordret den med søksaktiviteter i skogen og slike ting (ga henne morsomme arbeidsoppgaver) - mens sambo "gikk tur" i større grad.

Samtidig var eksen mer sammen med hunden i antall timer - kanskje det fikk dem til å knytte sterkere bånd? Jeg aner rett og slett ikke hvem hun hadde fulgt, og i alle fall ikke hvorfor...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
    • Vi er litt oppnådd her nå,så vi tar i mot tips med stor takknemlighet. Vi har en eldre dame på 11 år, og en unghund på 16 mnd. De går godt sammen. Utfordringer oppstår når de skal være hjemme alene. Begge takler fint å være hjemme alene hver for seg. Men, den gamle finner ikke roen når begge hundene er alene sammen. Heller ikke med kompostgrind mellom dem så de kan se hverandre,  da bruker hun tiden på å prøve å komme seg forbi grinda og inn til den andre hunden, og heller ikke i hvert sitt rom fungerer det. Vi har videoovervåkning på dem, og ser at den gamle går rundt og bjeffer omtrent hele tiden når hun vet at den andre hunden vår også er hjemme. Når hun er alene i huset, går hun og legger seg,og er helt stille. Hun er en litt nevrotisk og stressa type, samtidig veldig mild,og er veldig opptatt av unghunden, og at hun har det bra. Samtidig,når de er sammen,så blir det for mye når junior vil leke hele tiden. Så derfor er det best om de er hver for seg, men det hadde jo vært supert om de kunne være alene i samme hus. Slik det er nå så har vi prøvd oss litt fram, og det har blitt til at vi har tatt med oss junior,så pensjonisten får roa seg alene hjemme. Men,det er ikke alltid vi kan ta henne med oss, og da er det altså bjeffing omtrent non stop på den eldre. De er forresten lapphunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...