Gå til innhold
Hundesonen.no

Barn


Mirai

Recommended Posts

Hva er det som skjer med barn for tiden?

Da jeg var liten, husker jeg at jeg hadde skikkelig respekt for de som var eldre enn meg. F.eks da jeg gikk i tredjeklasse syntes jeg at de som gikk i sjuende og på ungdomsskolen var så store og litt skumle. Så jeg var jo aldri frekk med dem eller oppførte meg dust i nærheten.

Og jeg var BARN! Jeg brukte truser, stygge tskjorter og jeg klatra i trær, lekte og ble møkkete. Og la meg når moren mi sa det, og jeg fikk ikke se ting jeg kunne bli redd av på tv.

Nå sminker tiåringer seg, bruker g-streng og BH. WTF?! Halloooo. De rekker ikke å være barn. Nå om dagen er man tydeligvis barn frem til man er 10 år eller rundt der. Kanskje tolv hvis man er litt sent utviklet.

Og respekten for de som er eldre, den bare forsvinner. Kameratene til broren min, som er 10-11 år, de gidder ikke engang å si hei til meg når de kommer. Jeg husker jeg hadde skrekkblandet respekt for storesøsken da jeg var liten. De var liksom "woooow. Et storesøsken." Ikke noen jeg overså og bare dreit fullstendig i.

Dessuten har de blitt utrolig late! De sitter jo bare inne og er max lite kreative. Når de skal finne på ting sammen, setter de seg forran pcene i 25 varmegrader og spiller til de blir hjernedøde.

Bare for å dra alle over en kam.

Og så er det bortskjemte og trassige! Ser SÅ mange unger som maser og hyler og griner og foreldrene bare gir opp og lar dem få viljen sin. De eier heller ikke respekt for andre voksne folk som ber dem ta det litt med ro (barna altså).

Hvorfor? Hva har skjedd på 10 år?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja jeg syns også det har skjedd en utvikling. Jeg syns barn ser eldre ut enn da jeg var barn, og nå bruker flere trange motekær, sminke og røyker. Da jeg var unge var det kun de aller pøbleste som røykte, og jeg så aldri jenter som smiket seg opp og sånn. (kun på diskotek) Det som jeg syns er enda mer bizarrt er at unger i 13- 14 års alderen har sex. Jeg tenkte ikke på det engang. turte ikke se på en annen gutt! Nei huff, ting er veldig annerledes enn når jeg var unge. Og det er ikke så veldig lenge siden jeg var unge heller!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ja det er ille! da jeg var liten hadde jeg skikkelig respekt for de som var eldre enn meg! nå er de pokker meg så frekke i kjeften og røyker og drikker, har sex og kler seg med moteklær, da spessielt jenter... jeg er glad jeg ikke er barn nå idag!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det har skjedd en enorm utvikling fra jeg var liten(8-10 år siden). Da var vi ute å lekte krig, klatrert i trærne, spilte fotball eller slåball, akte eller gikk på ski. Vi hadde enorm fantasi(savner den) og kunne finne på de rareste ting. Vi var bestandig ute, Tv var kun for å se på barnetv og andre tegnefilmer som plutselig kunne dukke opp på de to kanalene vi hadde.

Og klærne. Det er helt forferdelig. Jeg jobber på klesavdelingen på obs her i tromsø, og forreldrene vil ha ungdomsklær til barn før skolealder. Når jeg var liten gikk vi i joggeklær, vi var barn. Sminke hadde vi aldri hørt om(husker jeg og søskenbarnet mitt brukte å gå til storesøsteren han for å få hårspray i panneluggen slik at vi fikk sideskill eller panneluggen rett opp, det var stas når vi fikk det), nå går barn på barneskolen med så mye sminke at man skulle tro de hadde fått en sminkeforretning rett i ansiktet. At små barn skal bruke Bh og stringtruse, jeg finner ikke ord. At forreldrene kan godta det er ennå værre. La nå barna være barn, ungdomstiden kommer tidsnok i massevis.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er hundre prosent enig, Julie.. Jeg var skikkelig BARN. Lekte, hadde barneklær fra cubus, hang i stallen, lekte med kaninene og badet i BADEDRAKT i mange timer av gangen.. Jeg savner det jeg=) Dessuten hadde jeg kjempestor respekt for alle som var redde for meg, og spesielt storesøsken osv. Har småsøsken på 7, 9 og 11 og det er virkelig ikke sånn nå lenger. Og det synes jeg er kjempeleit, for den barneperioden, når jeg likesom var et ganske stort barn, fra.. 9 til 13 ca, var helt fantastisk. OG jeg trengte å leke fra meg! (ikke at jeg ikke leker lengre da, knis)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Heldigvis er det noen som er mer ekstreme enn andre.

Drilljentene jeg trener har et ganske avslappet forhold til sminke og undertøy. Men de er veldig motebeviste.

Når de får lov til å være barn (spille spill, kort, rollespill, leke osv) er de veldig livlige og barnslige. Så jeg har min egen teori på dette problemet.

Jeg tror det er for lite disiplin i hverdagen deres, både hjemme og på skolen. Lærer har ikke lov til å sette seg i respekt, for da kommer foreldrene løpende og saksøker og anmelder.

I mine treningstimer er det gestapo-tendenser. Disiplin og respekt. Jeg er streng. Foreldrene reagerte, og noen reagerer fortsatt. Men de fleste innså at dette faktisk gjorde en nytte. Jentene ville jo ikke slutte og troppen har hatt en økning på 200 % over 1 1/2 år. Etterhvert innså foreldrene fordelene, og forteller at jentene viser mer respekt hjemme og bl.a. gjør leksene sine før trening fordi jeg har sagt at de må det.

Barn i dag pakkes så godt inn og de får jo ikke lov til noenting. Ikke løpe, ikke klatre i trær - de kan jo ødelegge de fine klærne mamma har kjøpt, eller falle ned og slå seg. Det må jo ikke skje!

På skolen får de gjøre som de vil, som sagt, og skoledagen er lagt opp til mye kos. Det skal være så koselig. Lærerene får ikke lov å irrettesette de værste guttene, jentene får sladre så mye de vil - og klikkene er i gang.

Presset på barna, fra foreldrene i både idrett/aktiviteter og på skolen er stort. Men presset fra medelever og det desperate ønsket om å være "kul" er helt ekstremt. Det er skapt av media, men også et resultat av mangelen på disiplin. Barn får lov av "snille" foreldre å spille pc-spill eller glo på tv hele dagen.

Alle barn bør ut å få frisk luft og gjøre noe annet enn å sitte passiv. Og her kommer vi inn på et annet barne-problem - overvekt.

Passive barn som ikke er i bevegelse, mister fantasien sin for fort og blir lett overvektige.

Jeg kunne skrevet i en evighet om hvor oppgitt jeg er over enkelte foreldre (særlig i storbyer og enkelte tettsteder)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kunne skrevet i en evighet om hvor oppgitt jeg er over enkelte foreldre (særlig i storbyer og enkelte tettsteder)

Jeg syns innlegget ditt var veldig bra, men så kom den siste kommentaren. Hvorfor det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syns innlegget ditt var veldig bra, men så kom den siste kommentaren. Hvorfor det?

Kanskje unødvendig, men jeg føler at enkelte storbyforeldre har barn som trendy tilbehør. Og setter karriere og seg selv fremfor barna. Mange barn lever i en veldig stressende og hektisk hverdag og jeg tror ikke det er en positiv del av barnas liv.

Jeg er av den oppfattning at barn som bor litt utenfor dette maset (kall det "på landet") er barn lenger enn barn i byen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, den er skummel den utviklingen vi har fått nå!

Da jeg var 10-13(og det er ikke mange år siden) var det ikke sånn som nå, men det var ikke helt ulikt heller.

Man ble mobbet hvis man ikke gikk med kule klær, man ble mobbet hvis man skilte seg ut, og man ble mobbet hvis man spilte ball i skolegården istedetfor å snakke med de kule folka.

Heldigvis er ingen av søsknene mine sånn som en del barn og tenåringer er idag, søsknene mine er aktive og reale mennesker som driter i hva de går i :)

13 åringer som har sex er helt sykt!

Tenk hvis broren min skulle ha sex nå, eller søsteren min om et år, er heelt sykt!

De er jo så små og søte, at de kan ha et sexualliv er merkelig for meg. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, den er skummel den utviklingen vi har fått nå!

Da jeg var 10-13(og det er ikke mange år siden) var det ikke sånn som nå, men det var ikke helt ulikt heller.

Man ble mobbet hvis man ikke gikk med kule klær, man ble mobbet hvis man skilte seg ut, og man ble mobbet hvis man spilte ball i skolegården istedetfor å snakke med de kule folka.

Heldigvis er ingen av søsknene mine sånn som en del barn og tenåringer er idag, søsknene mine er aktive og reale mennesker som driter i hva de går i :)

13 åringer som har sex er helt sykt!

Tenk hvis broren min skulle ha sex nå, eller søsteren min om et år, er heelt sykt!

De er jo så små og søte, at de kan ha et sexualliv er merkelig for meg. ;)

De som har sex når de er så unge, har vel egentlig ikke noe sexliv, men tilfredsstiller andres! Forferdelig! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehehe, du skal se naboungene her du, regner det ute så er de garantert ikke ute, er det sol så kommer de ut hvis mine unger går bort å spør(ellers så er de inne hele dagen).

Skulle nesten tro de hadde fobi for å være ute å leke.

Mine foretrekker å være ute hvis været er ok og er heller inne hvis det striregner ute.

Men at unger nå til dags er frekkeren i kjeften en hva vi var når vi var små, ja det er de.

Har en sønn på 7 som svarer frekt av og til og da får han passet sitt påskrevet for å si det sånn, her blir ikke frekke unger godtatt, de skal ha respekt for voksne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Morsomt.. Det er 20-25 år siden jeg var barn, og jeg husker at jeg tenkte det samme om dere som klager NÅ om dagens barn, da DERE var barn :P

Jeg har forøvrig barn i den aldersgruppa dere er så oppgitt over nå, en gutt på 12 og ei jente på 9, og jeg kjenner meg ikke helt igjen? Muligens fordi jeg har mammabriller på?

Javisst, sønnen min sitter heller inne og spiller, OM han får lov.. Han er ganske ironisk og spydig også - hvilket han har lært, han har foreldre og annen slekt som er sånn.. Han er som meg, da jeg var liten, egentlig.. For 20-25 år siden..

Min datter er en liten masekopp, og hun furter om hun ikke får vilja si til tross for at det ikke funker.. Hun liker "moteklær", og sminker seg OM hun får lov, og syns at hva venner mener er veldig viktig.. Hun er som kusina mi var, for 20-25 år siden..

Jeg begynte å røyke når jeg var 12 år, jeg kunne sitte oppe en hel natt og spille "super mario bros", jeg drakk første gangen når jeg var 15, hadde sex første gangen når jeg var 16 - jeg har venninner som debuterte før meg da, jeg var seint ute jeg, om det de sa var sant..

Det er egentlig ganske likt, da jeg var barn, dere var barn, og nå.. Største forskjellene syns jeg, er kravet om at barn skal være organisert i en eller annen form for fritidsaktivitet, og tilgjengelighet på narkotika.. Når jeg var liten, så ble ikke unger flest kjørt på dansing, fotball, klatring, slalomskoler, korps, whatever, hver eneste dag.. Vi fikk lov å kjede oss, vi hadde ikke kjempe-timeplaner etter skoletid..

- Og man så hvem som var narkoman, når jeg var barn! Akkurat DET syns jeg er litt skummelt, at det er lettere å få tak i og bruke narkotika, enn f.eks alkohol - IKKE det at jeg mener det er bedre om unger drikker seg full, men en drita full unge er lettere å se enn en unge som har fått i seg noe narkodrit ;) Når jeg var barn, var narkomane sånn som de to stakkarene i "To trøtte typer" eller hva de heter, de prata harry og sløvt og SÅ dopa og ustelte ut, de hadde maispiper og sprøytemerker.. Narkomane i dag ser jo normale ut, nesten :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå sminker tiåringer seg, bruker g-streng og BH. WTF?! Halloooo. De rekker ikke å være barn. Nå om dagen er man tydeligvis barn frem til man er 10 år eller rundt der. Kanskje tolv hvis man er litt sent utviklet.

Vet akkurat hva du mener her. Nabo jenta hos meg, hun begynte å sminke seg når hun var ti år, nå er hun akkurat fylt 12, og har pratet med foreldrene sine allerede om å få bankkort, og det skal hun få ;) Hun går i merke-klær, bruker sminke som om hun er en kjendis, banner, er frekk og gjør som hun selv vil. Jeg blir forbannet på henne, og hun tror jeg er sjalu :P :P WTF?? For det første, så synes jeg man burde være barn til man ikke kan mer, men tydeligvis er det utrolig viktig for dagens barn å se voksne ut. Vel, den tid kommer. Jeg synes det er kvalmt å se på også.

Huff

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig med deg 2ne, jeg er kanskje litt yngre enn deg? Er 28 år nå og sånn som du beskriver det er ganske likt sånn jeg var og hadde det.

Til og med gode gamle Platon skrev om ungdom som hadde beina på bordet, var late og ikke respekterte sine foreldre så jeg tror dette temaet aldri kommer til å bli ferdigdiskutert. Hver nye generasjon voksne vil klage over "dagens unge" som er så mye værre enn dem selv. :rolleyes:

Enten så glemmer vi veldig fort hvordan vi var selv som barn, eller så er vi veldig villige til å synes det verste om dagens barn. Men når det er sagt så synes jeg ingenting om sexy klær til barn, sex i begynnelsen av tenårene eller fester med alkohol før det er tillatt av norsk lov.

Har en datter som skal begynne i andre klasse til høsten. Hun har i løpet av dette skoleåret fått mange nye venner på skolen. Bestevenninnen er ei lita prinsesse som alltid får viljen sin og som følgelig er en liten drittunge. I begynnelsen kunne jeg ikke fordra henne. Men det kunne jeg jo ikke si til datteren min, jeg synes hun bør få velge venner selv. I løpet av skoleåret har jeg imidlertid tatt meg tid til å prate ordentlig med den lille prinsessen en rekke ganger og hun har vært med oss hjem mange ganger. Resultatet er at hun har blitt skikkelig grei mot både meg og datteren min. Hun er høflig der hun før var uhøflig, hun syter overhodet ikke når jeg er i nærheten og har rett og slett blitt en av mine favorittbarn på skolen. Og det skyldes kun at jeg snakker til henne som et likeverdig menneske, jeg forteller henne hvor mine grenser går og firer ikke på de grensene, og jeg nekter å jatte med om hun begynner å syte for ett eller annet. Hun vet hvor hun har meg, hun vet at har jeg sagt "nei" så får hun samtidig en grunn for det og jeg ombestemmer meg ikke. Hun har flere ganger sagt til meg "du er så streng assa", men samtidig har hun hatt et stort glis i fjeset så jeg har absolutt ikke inntrykk av at hun synes det er så grusomt. ;)

Når foreldrene kommer for å hente henne forvandler hun seg desverre til den ekle lille prinsessen igjen...

Tror barn trenger respekt, men samtidig faste rammer og grenser jeg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig med deg 2ne, jeg er kanskje litt yngre enn deg? Er 28 år nå og sånn som du beskriver det er ganske likt sånn jeg var og hadde det.

Til og med gode gamle Platon skrev om ungdom som hadde beina på bordet, var late og ikke respekterte sine foreldre så jeg tror dette temaet aldri kommer til å bli ferdigdiskutert. Hver nye generasjon voksne vil klage over "dagens unge" som er så mye værre enn dem selv. :rolleyes:

Enten så glemmer vi veldig fort hvordan vi var selv som barn, eller så er vi veldig villige til å synes det verste om dagens barn. Men når det er sagt så synes jeg ingenting om sexy klær til barn, sex i begynnelsen av tenårene eller fester med alkohol før det er tillatt av norsk lov.

Har en datter som skal begynne i andre klasse til høsten. Hun har i løpet av dette skoleåret fått mange nye venner på skolen. Bestevenninnen er ei lita prinsesse som alltid får viljen sin og som følgelig er en liten drittunge. I begynnelsen kunne jeg ikke fordra henne. Men det kunne jeg jo ikke si til datteren min, jeg synes hun bør få velge venner selv. I løpet av skoleåret har jeg imidlertid tatt meg tid til å prate ordentlig med den lille prinsessen en rekke ganger og hun har vært med oss hjem mange ganger. Resultatet er at hun har blitt skikkelig grei mot både meg og datteren min. Hun er høflig der hun før var uhøflig, hun syter overhodet ikke når jeg er i nærheten og har rett og slett blitt en av mine favorittbarn på skolen. Og det skyldes kun at jeg snakker til henne som et likeverdig menneske, jeg forteller henne hvor mine grenser går og firer ikke på de grensene, og jeg nekter å jatte med om hun begynner å syte for ett eller annet. Hun vet hvor hun har meg, hun vet at har jeg sagt "nei" så får hun samtidig en grunn for det og jeg ombestemmer meg ikke. Hun har flere ganger sagt til meg "du er så streng assa", men samtidig har hun hatt et stort glis i fjeset så jeg har absolutt ikke inntrykk av at hun synes det er så grusomt. ;)

Når foreldrene kommer for å hente henne forvandler hun seg desverre til den ekle lille prinsessen igjen...

Tror barn trenger respekt, men samtidig faste rammer og grenser jeg...

Jamen skjønner du ikke hva IW skal frem til?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jamen skjønner du ikke hva IW skal frem til?

Vel, jeg tror at hun skjønte hva IW skulle frem til. Men poenget er jo at man "alltid" føler det slik når man har "vokst" forbi det stadiet selv. Cluet er at man heller ikke er blant dem man "klager" over, og dermed vet man faktisk ikke helt hvorfor de overser en eller er småfrekk i kjeften.... Jeg er rimelig sikker på (selv om jeg til tider er møkk lei dårlig oppførsel) at mye av dette gjøres av dem nettopp fordi de er flau, utilpass, sjenert eller faktisk at de liker en, men at det resulterer i dårlig oppførsel ;-)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jamen skjønner du ikke hva IW skal frem til?

Skjønner ikke du hva vi skal frem til? At alle syns at "generasjonen" etter de er værre enn de sjøl var?

Når jeg tenker meg om, så sminka jeg meg når jeg gikk i 6.klasse (det som nå er 7.ende) og jeg.. Gikk med klær pappa syns viste altfor mye og - og mamma prøvde å kle på meg søte blondekjoler som jeg syns var håpløst barnslige i mange år.. Jeg var nok en sånn drittunge DERE irriterer dere over nå, da jeg var ung 10-15 år før dere ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skjønner ikke du hva vi skal frem til? At alle syns at "generasjonen" etter de er værre enn de sjøl var?

Når jeg tenker meg om, så sminka jeg meg når jeg gikk i 6.klasse (det som nå er 7.ende) og jeg.. Gikk med klær pappa syns viste altfor mye og - og mamma prøvde å kle på meg søte blondekjoler som jeg syns var håpløst barnslige i mange år.. Jeg var nok en sånn drittunge DERE irriterer dere over nå, da jeg var ung 10-15 år før dere ;)

Det jeg mener IW mener er at du skjønner at barn nå i tiden har blitt værre med årene. Og det er det det skulle frem til. Men det var ikke så ille før i tiden. Men værre nå!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han får heller dra på dataparty og slikt, hehe..

Og laste enorme mengder porno? :angry: <_<

Hehe nei eg må si at det er merkelig kor fort de "utvikler" seg nå ja. Idag gjelder det å ha kule og fine klær som de velger selv mens vi hadde klær som foreldrene våre kjøpte til oss og vi brydde ikke oss om kordan det så ut nesten.

Men vi var sikkert teite og respektløse for de eldre i den tiden vi var barn. De som vokser opp nå kommer til å si det samme om framtidens unger. :(

Edit: Skulle lest hele tråden kanskje. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Totalt enig med Tone!

Hører stadig vekk at folk akker og bærer seg over dagens barn og da får jeg skikkelig deja vju fra tiden jeg selv var barn/ ungdom (har i dag godt passert 30...) :(

Bl.A.så maste og maste jeg på morra mi om akkurat DEN kjolen eller DEN buksa fordi mine venninner hadde det, svarte småfrekt og spydig til naboer som "blanda seg", begynte å røyke da jeg var 11 og drikke da jeg var 12.

Og en del av mine venninner var bortskjemte prinseser som fikk ALT de pekte på. Akkurat som dagens barn!

Histroien gjentar seg er det noe som heter!

Men en ting som HAR forandret seg er disiplinen i skolen. Sliter selv med at skolen slipper uakseptabel adferd gjennom fingrene og er lite konsekvente. :angry:

Da jeg drev med "****-skap" måtte jeg sitte igjen, møte hos rekstor, sitte på gangen etc. men det er visst ikke lov lenger i følge skolen her.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og laste enorme mengder porno? :angry: <_<

Jada. Heller det :( Hehehe. jeg tar han med på TG! Hæhæ. Og JEG skal kjøre han rundt på fest, så jeg vet hvor han er og hvem han henger med. Så bare sender jeg Mona etter de som er ekle med han B)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det med sex også.. Skal broren min ha sex om to år? :angry: Nei, da låser jeg han inne før han rekker det! Han får heller dra på dataparty og slikt, hehe..

Hehe om du tror at det er løsningen, så er jeg redd for at du lurer deg selv... (det går ann å ha sex der og..)

Er ikke så lenge siden en jeg er tante til blei henta hjem nettopp fra dataparty full som en dubb...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt enig med IW her. Og har da et eksempel på det også. Jeg er 20 i år, de to yngre søstrene mine er 18 og 14 år. Når jeg gikk på barneskolen, så gikk det i vide klær, ofte stygge slitte joggeklær. Jeg klatret i trær, lekte dyr, hoppet over hinder og lekte hest lenge. Jeg kan dessverre ikke si hvor lenge det varte, men lenge var det. Moren våres maste på oss om vi ikke kunne kjøpe noen finere klær, men jeg og søsteren min på 18 nektet. Vi så helt forferdelige ut med disse slitte klærnene, så jeg forstår henne, men vi brydde oss ikke døyten om mote. Jeg begynte vel også tidligt å drikke, men ikke før 15-16 års alderen. Jeg hadde veldig respekt for foreldrene mine, og de eldre generelt. Det var jo stas å få være med de som var eldre enn meg. Søsteren min som er 14 nå, begynte tidlig å bruke sminke, tanga og bh (selv om det ikke trengs). Og sluttet tidlig å være barnslig. Hun er også til tider veldig frekk mot moren våres, og da blir jeg irritert. Jeg synes det er kjempetrist at det er slik.

5 åringer har mobiltelefon nå (om ikke yngre), de banner og som nevnt; eier ikke respekt for de eldre/foreldre. 10 åringer røyker og drikker og 14 åringer har sex. Jeg vet ihvertfall at jeg og jevnaldrene ikke var slik når vi var små. Kanskje det var noen som var slik da også, men jeg vet ikke om noen.

Jeg vil egentlig fram til at jeg ser et KLART skille mellom meg og min yngste søster.

Nå skal det legges til at vi har både bodd på landet og i byn, og ser også store forandringer fra å bo på landet og byn med tanke på disse forandringene..

Jeg er evig takknemmelig for oppveksten, at jeg fikk være barnslig leeeenge, slapp å bruke sminke, og slapp å gjøre meg til for å bli akseptert av de "kule"..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Christine

Jeg er 14 år, men egentlig veldig ulik mange.

Jeg begynte og sminke meg da jeg var 13, og nå lever jeg ikke uten.

Klær som alle skulle ha begynte jeg og kjøpe i 10-11 års alderen, og nå lever jeg et herlig liv i alt for store joggebukser, som jeg svømmer i.

Ja, jeg har røyka, men det varte ikke lenge. Og ja, jeg var hes og hosta i 1-2 månder i etterkant ;)

Jeg har drukket, ble ikke direkte full, men jeg var ikke auratt edru heller :rolleyes:

Når jeg er ute med folk fra klassen så drar jeg som oftest hjem i 12 tiden. Frivillig...

Mange andre må få telefon på telefon på telefon om at de skal ha seg hjem.

Istedenfor å dra på fest hver helg, så er jeg hjemme og trener hund, sitter på sonen, står opp tidlig og tar meg en lang morgen tur med Milo.

Når folk i klassen spør meg om hvorfor jeg er sånn så svarer jeg ofte at hunden min trenger mer mer enn alkoholen, festene osv.

Jeg vil satse på hund, og hva har hund med alkohol, moteklær, røyk og fester og gjøre?

ingenting..

Kanskje ikke helt det trådstarter ville diskutere, men folk er forskjellig ;)

Og ps! JEg glemte en ting...

Jeg og veninnene mine lekte hest og hoppe hinder i skolegården helt til vi begynte i 7.

Og jeg gjør ikke hvasomhelst ffor å bi godtatt av de eldre. Om de ikke liker meg sånn som jeg er, ikke mitt problem, for at da går de glipp av noe.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...