Gå til innhold
Hundesonen.no

Expot og klissete pels


xxx12345

Recommended Posts

Skrevet

Hadde expot på Freya i går kveld, og i dag er pelsen "klissete" eller nærmest litt oljete i området rundt. Vet man skal ha expot på huden og unngå pelsen men litt er vanskelig å unngå pluss at det trekker jo ikke så fort inn i huden heller. Er dette normal eller bør jeg vaske henne for å få bort mest mulig i pelsen?

Skrevet

Dette er ganske vanlig. Det vil ofte trekke seg inn i pelsen også.

Argon (Toller) får alltid litt sånne halvveis dreds på omerådet på rumpa og i nakken der det blir påført. Mens Kira (schæfer) får kun litt seig og nærmere fet pels på omerådet ettersom hun ikke har lang pels.

Jeg ville ikke vasket det vekk med en gang, latt det få virke litt og satt seg ordentlig. Står vel i bruksanvisningen at hunden ikke skal bade på 1-2døgn etterpå heller.

Skrevet

Helt normalt å søle litt og la det bare sitte, men du kan godt gre/ børste ut det du får ut. Eneste som skjer er at middelet ikke virker optimalt når det ikke sitter i huden.

Et tips for enklere (renere) påføring: del pelsen med hjelp av en strikkepinne og kam! Da kommer du bedre til huden, men er hunden din av kort-kort pelstype er det kjanskje vanskligere...

Skrevet

Skylte henne litt da det var så mye samt at det var så varmt til henne, er fremdeles endel igjen da :)

Hun ble nappet for 5 uker siden så det er ikke så mye pels å "dele" hehe

Skrevet

Var hos dyrlegen med min tollervalp i dag, og fikk dryppet noe expot i nakken hans. Ser at pelsen rundt er ganske "fet" og seig. Dyrlegen min sa at den skal gå 4 dager før den kan bade. :)

Skrevet

Det klisset forsvinner etter noen dager, selvom hunden ikke bader! (Det forsvant her iallfall)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...