Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva gjør jeg? Valpen hører ikke :S


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Tjorven blir jo som sagt i et annet innlegg ganske hyper om kvelden, men i dag ble jeg temmelig frustrert. Hva gjør man egentlig når valpen biter og biter og ikke vil slutte?

Først gikk jeg bort og satte meg en annen plass, så ikke på henne, men da jeg kom tilbake var det like ille. Knurret mot henne og sa nei, men neida. Tok henne rundt snuten og sa nei. Og til slutt som en siste løsning tok jeg henne i nakken, men hjalp det? Nei... Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre når hun er sånn... Føler meg litt hjelpesløs #-o

Skrevet

Diego pleide også å være sånn.. Jeg tok han bare opp i fanget og holdt han der til han roet seg ned.. Ikke si noen, ikke straff han..

Bare sett han opp i fanget og hold han der.. Selv om han prøver å bite og komme seg løs..

Etter at jeg gjor det ett par ganger så sluttet han helt å bite meg i bena..

skader jo ikke å prøve.. :D

Skrevet

Du kunne også gøre som du allerede gjorde faktisk... det med at gå væk, bliv væk og ignorer hende i længere tid... hvis det kan lade sig gøre for dig så lad være med at tage kontakt til hende overhovedet når hun er sådan. Er det meget slemt kan du bruge isolation, tag hende stille og roligt og sæt hende ind i et andet rum og luk døren. Hvis du gør det er det vigtigt at du er helt rolig, at du ikke siger noget og ser så lidt som muligt på hende. Lad hende være isoleret ganske kort tid (måske 10-20 sek). Det har altid virket på mine hunde, men jeg opfatter det som en hård straf for en lille valp så jeg mener kun du skal gøre det hvis hun er helt umulig.

... Hvis hun stadig er umulig når hun kommer ind igen så ud med hende igen, hun får kun lov at blive sammen med dig når hun slapper af... da kan du rose og kose hende.

Skrevet

Ellers så kan det være en ide og finne fram noen go'biter og øve på "sitt" eller noe sånt, da får ho noen annet å tenke på.. Bare et forslag.. :wink:

Skrevet

Hvis du vil hæmme bitingen, prøv at kjøp sitronsaft og smør på hendene, det vil den nok ikke synes er så godt og få i munden :wink:

Skrevet
Ellers så kan det være en ide og finne fram noen go'biter og øve på "sitt" eller noe sånt, da får ho noen annet å tenke på.. Bare et forslag.. :wink:

Enig! Enkelte ganger er dette en super løsning på Eso. Fisker fram en godbit og begynner å trene sitt/dekk o.l, da er alle tanker om å bite av meg beina bortevekk :D

Skrevet

Det kan godt hende hun er overstimulert, altså "overtrøtt". Da kan hunder, akkurat som oss mennesker, bli ganske så hypre. Husk at hun er en valp, og trenger MASSE ro og MASSE søvn! Når hun er helt sånn vill, så kan det beste være å legge henne i buret å la henne bli der til hun sovner.

Det kan også hende hun er understimulert, da er det beste å gå en tur med henne, men sansynligvis er hun heller overstimulert, og trenger ro og fred.

Guest Vicky
Skrevet

er greit å sette hunden i bur når den styrer for mye. Da skjønner den at enten er den snill, eller så er den i buret. :D Buret skal jo være et all right sted når den skal være rolig

Skrevet
er greit å sette hunden i bur når den styrer for mye. Da skjønner den at enten er den snill, eller så er den i buret. :D Buret skal jo være et all right sted når den skal være rolig

Jepp, det synes jeg også. :P Da får den lære seg til at det lønner seg å være rolig.

Skrevet

Masse gode forslag her, tusen takk :wink: Tror jeg først og frems skal ignorere henne når hun er sånn, men om ikke det funker, så er det jo mange forslag her å velge i...

Har vært borte i noen dager nå da, så jeg har ikke vært så mye med henne, men skal ihvertfall vise at det ikke blir noe gøy når hun biter, for da går jeg jo vekk...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...