Gå til innhold
Hundesonen.no

Godbiter og trening


Lise88

Recommended Posts

Skrevet

Jeg vil drive med det meste med hunden min, utstilling, agility og LP bl.a.

Og det jeg lurer på er da om hunden kobler f.eks. en type godbit med utstilling og en annen type med f.eks AG?

Hvis jeg trener kun utstilling med den ene typen og AG med den andre typen.

håper dere skjønner hva jeg vil frem til her, er litt dårlig til å forklare :wub:

Skrevet

Da tror jeg du kan få en hund som blir nokså lei treningen, dersom du kun bruker èn godbit bestandig :wub:

Ja, jeg skjønte hva du mente.

Skrevet

Tja, det kan hende... Men selv tror jeg at hunden heller vil kjenne igjen omgivelsene og måten du oppfører deg på en godbitene du bruker. Ser den hopphinder, tunnel, møne osv kobler hunden automatisk over på ag-modus, mens når du bruker utstillingsline og stiller opp hunden (er ikke sikker på hvordan collien stilles) kobler den over på utstilling. Du løper forskjellig med hunden i utstilling og spring marsj fri ved foten eller lineføring (i lydighet), så også der vil hunden skille det. Jeg tviler på at godbitene vil spille noen særlig rolle, for innen hunden får den første godbiten har den antageligvis allerede skjønt om det er agility, lydighet eller utstilling det trenes på.

Julie: Det kommer nok an på hunden. :rolleyes:

Skrevet

Jeg vil drive med det meste med hunden min, utstilling, agility og LP bl.a.

Og det jeg lurer på er da om hunden kobler f.eks. en type godbit med utstilling og en annen type med f.eks AG?

Hvis jeg trener kun utstilling med den ene typen og AG med den andre typen.

håper dere skjønner hva jeg vil frem til her, er litt dårlig til å forklare :wub:

Nei, dette trenger du ikke å tenke på. Det du derimot bør tenke på er å variere belønningen slik at hunden ikke går lei, slik IW skrev over her. Du vil også oppdage at hunden vil trenge forskjellige belønninger i forskjellige aktiviteter. F.eks kan en leke være for opphissende for en hund som allerede girer seg opp i agility - da bør du kanskje bruke mat som belønning, eller bare muntlig ros. I LP kan det hende du trenger en belønning som girer opp - bruk da leke eller en godis hunden syns er gjev. I utstilling er det viktig å være alert, men rolig - og da tilpasser du belønningen etter det.

Dette varierer fra hund til hund, og situasjon til situasjon. Det beste er å ha ulike leker, ulike smaker, ulike stemmer og prøve seg frem slik at du ser hvilken reaksjon hunden gir på belønningen, og dermed anslå hvilken belønninge som vil egne seg i de ulike aktivitetene. Jakten på den perfekte forsterkningen, med andre ord.

Hos meg bruker jeg tørrfôr under trening av vanlig hverdagsdressur som hunden kan. Bedre godis ved innlæring av nye elementer. Ball ved krevende øvelser (f.eks innkalling fra lek med andre hunder). Jeg bruker noe godt og spiselig under agility fordi stressnivået er for høyt og hun må roes, samtidig som det skal være godt nok til å kunne få kontakt med henne. I utstilling bruker jeg tørrfôr. Men jeg har alltid med meg reserver; noen ganger trengs det en ball for å få opp engasjementet selv på de enkleste ting. Ha derfor alltid en reserve med deg, men ikke bruk den opp før du må.

:)

Skrevet

Når du har fått stimuluskontroll på "stå" vil det ikke være noe problem med at hunden setter seg i ringen (og uansett er hun vel valp nå, herlighet - hun trenger ikke å ha stimuluskontroll på stå enda). Så da får du bare trene på at det bare er stå som gjelder når stå-kommandoen er gitt.

Skrevet

hmm.. vil ikke at hun skal sette seg i ringen heller, typisk valp *se godbit-sitt* :wub:

Det er bare å trene mye på stå, slik at hun reiser seg og står pent på kommando. Det er alt etter hva hun er vant til å gjøre for å få gobit. Må hun sitte før hun får gobit tilvanlig så vil hun automatisk sette, min hund legger seg ned for å få gobit siden jeg har trent en del på ligg.

Skrevet

hmm.. vil ikke at hun skal sette seg i ringen heller, typisk valp *se godbit-sitt* :wub:

Ikke noe problem. Lær inn "stå"kommando og gi henne kommandoen like før du stopper slik at hun ikke rekker å sette seg.

Om valpen setter seg i ringen allikevel, så spiller det ingen rolle. "Opp igjen, like god". Løft rompa varsomt og si "stå" og belønn. Det kommer seg etterhvert! :)

Skrevet

Jeg kommer til å satse mest på utstilling med henne, og vil derfor ikke lære henne sitt, dekk osv.. med godbit, fordi jeg vil at det skal hun koble med utstilling.

Jeg har spurt forskjellige mennesker om det samme, og noen sier det vil funke, andre ikke.. så blir litt forvirret :) Men Jeg vet jo at så fort hun skjønner og kan komandoene til de forskjellige så er det ikke noe problem, det er bare det at jeg må lære henne det liksom. Og å sitte er vist ikke så moro uten godbit som det er med. :wub:

Skrevet

Hvorfor ikke trene sitt og ligg meg gobiter da? Det er jo bare å trene stå på samme linje som du trener sitt og ligg, og aldri belønn for sitt å ligg når hun har utstillingslina på seg. Da vil hun forhåpentligvis skjønne at når utsillingslina er på så må hun stå pent for å få gobit.

Skrevet

Utstilling er ikke hjernekirurgi :rolleyes:

Ikke tenk så mye på det, det kommer til å gå helt fint - tusenvis får det til og har fått det til før deg. :wub:

Ved å ikke bruke godbit i de andre grenene, tror jeg du går glipp av mye. Men hvis det er viktigere for deg å ha en valp som er totalt utstillingsklar istedet for en lydig hund... tenk deg godt om, det er ikke sikkert hunden din liker å jobbe for noe annet enn godbit.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...