Gå til innhold
Hundesonen.no

EU- ja eller nei?


Aya

Recommended Posts

Ja, hva mener dere folkens? Er vi treige og gammeldagse som ikke er medlem av EU her i Norge? Eller finnes det gode argumenter til å ikke bli det? Jeg føler sterkt for dette, men vi kan ta min argumenter senere i tråden. Og husk- ikke noe poeng i å bare si ja eller nei, her kreves gode begrunnelser!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei til eu!

Folkestyre, det vil bli vanskeligere å få til et godt velfungerende folkestyre i eu, jeg liker ikke politikken spm blir ført til eu-landene, jeg vil at Norge skal kunne føre en selvstendig utenrikspolitikk og jeg syns de har en elendig miljøpolitikk. Det er bl.a hovedgrunnene :) . I tillegg er jeg bekymret for kyststrøkene og hvordan distrikene skal klare seg, spesielt i kystområdene.

Edit: endret litt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei til EU.

- Norge vil miste mye bestemmelsesrett over seg selv og sine ressurser og penger. Med kun to personer i en forsamling på ca 700 sier det seg selv at Norges ønsker ikke vil bli hørt noe særlig på.

- Jeg syns EU gjør for lite for å hjelpe u-land, de gir bare 0,37% av inntekter til u-hjelp (siste tallet jeg hørte, mulig det har endret seg). I tillegg blir det som gis ofte brukt på feil måte, gjerne for å skaffe seg selv fordeler (ved å sette betingelser for bruken av pengene).

- Norsk fiske og særlig landbruk er sårbart. Vi bør beskytte det, og jeg tviler på at EU-medlemsskap kan hjelpe oss der.

- Det blir større avstand mellom de som bestemmer og Norges befolkning (ikke bare fysisk sett - det blir flere mellomledd). Jeg tror det vil føre til at mange føler seg tilsidesatt og at det ikke nytter å protestere, fordi det ikke vil bli hørt noe særlig uansett.

- EU er for stort til å kunne bekjempe alle de lokale utfordringene og problemene innenfor flere områder, særlig miljø.

Jeg ser enkelte fordeler ved EU også, men ulempene veier mye mer opp for min del.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er IMOT EU. Samme grunner som over, men også itllegg til at grensene blir mer åpne og mer import av mat. Dette kan gjøre mat billigere, men den Norske trygge maten forsvinner. Havet vårt blir mer tilgjengelig for alle, bønder må slutte fordi det kun satses stort. Jeg vil at Norge skal ha sin identitet. Være et land som beholder sine tradisjoner. at vi har vårt eget flagg, egen myntenhet, nasjonalsang etc. at vi blir nærmest blir utstøtt fordi vi holder oss utenfor EU, gjør ingenting, for vi klarer oss utmerket slik som det er nå! :) Men klart visse fordeler er det jo, men jeg er Imot eu.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei.

Dommedagsvarslene før forrige avstemning har vel vist seg å være totalt overdrevne, og vi har vel fått bevist at vi ikke går under selv om vi står utafor.

Jeg vil ha reellt folkestyre, dvs at makten desentraliseres i stedet for å sentraliseres. Det er ille nok at alt for mange avgjørelser som angår folk blir tatt i Oslo, liksom...

Jeg ønsker også å opprettholde særnorske landbrukssubsidier for å sikre en spredt bosetting i dette litt snodige landet vårt.

Ikke dermed sagt at det finnes gode argumenter for medlemskap - har sansen for fellesskapstanken f.eks. Enkelte blir nesten litt halvbrune i sin Nei-argumentasjon, og det liker jeg dårlig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja til Eu.

Jeg skjønner ikke hvorfor dere tror at Norge får så mye større selvbestemmelsesrett når vi står utenfor. I og med at vi er medlem av Eøsavtalen sitter vi jo bare og blir "tvunget" til å godta vedtekter fra Eu gang på gang på gang. Er vi med har vi en medbestemmelsesrett, og kan påvirke. Ikke alle euland har felles myntenhet, alle har eget flagg - det er ikke snakk om å bli en USAlignende ting her i Europa. Det er snakk om å bli med i samarbeidet, og ikke sitte som den sure, sære rikingen i utkanten..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når vi står utenfor så HAR vi faktisk større mulighet til å ta egne avgjørelser. Dessuten, som samboer til en bonde på en mellomstor gård har jeg fått litt innsikt der og. Det er vanskelig nok å være bonde i Norge i dag som det er, men blir vi medlem i EU, så overlever de rett og slett ikke. Dessuten har de en horribel miljøpolitikk. Eu har dessuten fått mye kritikk for å være lite demokratisk, og det blir mye større avstand mellom folket og makta. NEI til EU.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og slik som det er nå så har vi faktisk vetorett. Og oppfatningen om at med eøs-avtalen er vi så godt som medlemmer er nok feil. Mellom -97 og -03 så vedtok Eu ca 11.000 ulike direktiv. Norge og EØS-landene har kun overtatt ca. 2000 av disse. Dette utgjør bare litt i overkant av 20 %, og dette er jo vesentlig mindre enn de 100 % vi hadde måttet godta som EU-medlem. Dette gjør ikke at eøs-avtalen er en god ordning for Norge isolert sett, men om alternativet er et Eu-medlemskap så ja, da er det en god avtale. Og se litt på EØS-avtalens artikkel 127:

"Hver avtalepart kan trekke seg fra denne avtale ved å gi minst tolv måneders skriftlig varsel til de andre avtaleparter.""straks etter varselet om at en avtalepart akter å trekke seg fra avtalen, skal de andre avtalepartene sammenkalle en diplomatisk konferanse for å vurdere endringer det måtte være nødvendig å gjøre i avtalen." . Det blir nok ikke fullt så "enkelt" å komme seg ut av et EU-medlemskap

Og nei ikke alle Eu land har euro, men de 10 nyeste medlemslandene er forpliktet til å innføre euro som myntenhet. De får ikke stemme over det slik som f.eks Sverige fikk.

Og at vi i Norge er naive? Jeg vil si det er mer naivt å tro vi vil få mer å si som medlemmer, med hele to representanter i en forsmaling på ca 700 .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei til EU.

Alle nevnte argumenter over med størst vekt på distriktene, norge er et enestående geografisk land,, pluss ordtaket hvorfor 'fixe' noe som ikke er ødelagt...?

Norge as går så det griner og vi har aldri hatt det så godt som nå.. Har ingen grund til å tro at et eumedlemskap kunne gjort norge og norges posisjon i verdens sammenhengen noe bedre, heller motastte, vi ville blitt ganke anonyme tipper jeg... (norge er ikke et egoistisk land vi er med på alt som skjer i verden)..

billigere sprit og røyk er ikke et argument godt nok...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det er sant - melder vi oss inn så kommer vi oss aldri ut. Blir som livsvarig fengsel...

IRONI!

Jeg forstod ikke om alt var ironi eller om det bare var det fengsel greiene som var ironisk ment.

Jeg har hørt at man ikke kan melde seg ut, og lurer på om det er sant eller ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

NEI til EU!!

Norge har få fordeler av å bli medlemmer. Med de utrolig store verdiene vi har her i landt, vil det dra med seg mange ulemper å bli medlem...

dessuten er norge et land der vi er få innbyggere spredt over et stort område. Det vil da være vanskelig og unaturlig for oss å drive så store bedrifter, som faktisk må til for å kunne utkonkurere de andre store selskapene som er i resten av europa.

Ps. Mange av dere som sier "Ja" til EU begrunner ofte med sånt som

-"Norge er så gammeldagse som ikke blir med" eller-"Norge er så sære" og sånn... ganske usakelig om jeg får si der selv.... Det sier meg bare at de som skriver det ikke har satt seg NOE SOM HELST inn i saken... kanskje bare hørst noen andre prata litt om det eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ps. Mange av dere som sier "Ja" til EU begrunner ofte med sånt som

-"Norge er så gammeldagse som ikke blir med" eller-"Norge er så sære" og sånn... ganske usakelig om jeg får si der selv.... Det sier meg bare at de som skriver det ikke har satt seg NOE SOM HELST inn i saken... kanskje bare hørst noen andre prata litt om det eller?

Det synes jeg er en relativt arrogant påstand! Bare fordi folk ikke er enige med deg er det vel ikke dermed sagt at de ikke kan noe om Eu?

Jeg synes ikke argumentene dine er noe gode - jeg synes bøndene i Norge er bortskjemte med at vi skjermer dem for konkurranse gang på gang, og ikke lar dem konkurrere på lik linje med andre bransjer i Norge. Jeg forundrer meg forøvrig over at så mange sosialister ikke ser felleskapsargumentet ved Eu, og heller vil sitte som den rike lillebroren i nord enn å tre inn i Eu, få medbestemmelse og samarbeide på et likere nivå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det synes jeg er en relativt arrogant påstand! Bare fordi folk ikke er enige med deg er det vel ikke dermed sagt at de ikke kan noe om Eu?

Jeg synes ikke argumentene dine er noe gode - jeg synes bøndene i Norge er bortskjemte med at vi skjermer dem for konkurranse gang på gang, og ikke lar dem konkurrere på lik linje med andre bransjer i Norge. Jeg forundrer meg forøvrig over at så mange sosialister ikke ser felleskapsargumentet ved Eu, og heller vil sitte som den rike lillebroren i nord enn å tre inn i Eu, få medbestemmelse og samarbeide på et likere nivå.

*kremt* Nå er det sånn at det er svært få steder i Norge er er geografisk mulig å drive landbruk som de gjør i for eksempel Danmark. Noen områder på Østlandet og Jæren, kan huse gårder på størrelse med de "minste" i Danmark. Vi har for mye fjell, for mye ulendt terreng, og for mye skog, dessuten et litt barskere klima enn lengre sør. Hvis norske bønder skal konkurere med danske og belgiske gårder, for eksempel, så ender det med at vi får et titalls samdrifter, dvs. at flere bønder slår sine gårder sammen så de kan øke melkekvota og bygge større, mens de litt mindre gårdene, med rundt 20 melkekyr eller 100 vinterfòra sauer, forsvinner.

Dessuten: Eu har et traktarfestet mål om stadig økt økonomisk vekst gjennom frihandel. Dette er ikke forenelig med et samfunn som jobber for bedre miljø. Krav om økt økonomik vekst gjennom frihandel, fører til sentralisering og storbruk, som nevnt ovenfor. Det fører også til økt miljøforurensing gjennom økt transort av matvarer.

Jeg mener at Eu også har en veldig usolidarisk politikk. Dette gjelder spesielt u-landsarbeid, men også blant deres egne medlemsland. Eus økonomiske og monitære poilitkk (ØMU) fører til store kutt i offentlige budsjetter gjennom strengere regulering av medlemslandenes pengepolitikk. Dette rammer det offentlige tilbudet, og mulighetene til å drive en god velferdsstat.

Dessuten: det demokratisk valgte parlamentet i Eu har svært begrenset myndighet, og fungerer ofte som rådgiver for andre institusjoner i EU. EU er altså ikke en demkratisk organisasjon, enda et eksempel på dette er at folket ikke har mulighet til å være med å bestemme den politiske retningen, for den er allerede traktatfestet gjennom EUs lover.

Dette er bare noen av grunnene til at jeg mener at Norge ikke har nok å vinne på å bli medlem i EU, til å stemme ja.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

uff eu ja...

Jeg har veldig forskjelige meninger om eu. Jeg tror at de landene som er rike for også mye mer ut av eu enn de fattige. selv om det liksom skall være "likt". Jeg opplevde at ungarn ble med i eu. Dette er et fattig land med mye landbruk og veldig lite økonomi. Og dette som skjedde var: all maten blir eksportert utav landet inn til de "rike" landene mens ungarn da har lov til å kjøpe produkter fra de rike landene. Dette har ført til enorm pris vekst i daglivarer. Lønna er selvføleglig det samme som var mens alle prisene har steget kraftig i været da de skall være "like" med tyskland og alle de nadre landene. Dette har ført til en enorm fattigdom i landet. Når man tjener 3000 kroner i måneden og et par helt vanlige sko koster 500 kroner da er det noe alvorlig galt! :huh:

Så dette har ført til enormt med emigrasjon ut av landet. Og til og med mediene oppfordrer folk til å reise. jeg har til og med hørt på ungarsk tv. at man skall reise til mulighetenes land norge! Dette er etter min mening absolutt ikke akseptabelt! Men på den andre siden har de ikke noe valg. I ungarn har det blitt et så stort problem at folk ikke har råd til å få barn en gang og abortene har steget sinnsykt i været fra veldig lite til MYE og dette er et katolskt land hvor abort egentlig ikke er akseptabel. En pakke bleier koster MERE en det de gjør i norge og barnevognene har samme prsi som her! Det betyr at kjper du en ok barnevogn blir det ca. to ganger månedslønna de. Det er virkelig trist...

Men så kommer norge og eu da. Jeg tror norge hadde hat godt av eu. Da de er et rikt land og eu hadde hat ønske om å være en del av denne rikdommen. så det hadde ført til at selv om norge er veldig lte befolket land hadde den hatt et stort medbestemmelses rett. Eller så synes jeg at norge tar det med den "gode trygge" maten dems lit for langt. Og da kan jeg nevne Salmonellan som var i first price sine salamier. Eller salomnellan som var i europris sin kjøttdeig og selvfølgelig ikke gleme den dødelige e-colien i landets største kjøttprodusent! Og jeg kan si at jeg har bodd i ungarn,tyskland og england i mange år og aldri opplevd så mange smittsomme bakterier i maten en det det er i norge! Skjenerellt hadde ikke norge hat vondt av å sammarbeide lit med andre land og å senke prisene sine! Ellers synes jeg også at norge gir lit vel mye støtte for bondene en det det egentlig skulle hatt. Og man må jo ikke på død og liv ha mange gårdsbruk som produserer havre eller hvete. Et eksempel på det var nå forrige helg vi var på visning på en absolutt billige forfallent gårdsbruk. Det var så forfallent at man måtte bygge absolutt alt på nytt. Det var relativ stor tomt med skog. Men så skulle de ha kun kjøpere som skulle ha dette gårdsbruket til å produsere noe da. Det var altsså verken godt jord eller plass til å begynne å produsere feks. hvete. Og en av bondene som var og så på dette stedet skjønte ingenting for det var absolutt klin umulig å gjøre noe ut av det stedet i bondegård sammenheng. Men allikevel skulle komunen kun ha det som et landbrukseinedomm hvor det blir drevet med landbruk. Og hester gjalt ikke som landbruk kun produskjon av korn osv.

Så her har jeg absolutt vedlig delte meninger men jeg synes absolutt norge kunne prøve og går det ikke så er det alltids en mulighet for å melde seg ut igjen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det meste er jo sagt da, men jeg sier NEI til EU fordi at da bestemmer ikke Norge like mye over seg selv, Norge blir ikke et like selvstendig land, dette "argumentet" er ganske teiet da, men jeg vil ha norske kroner, har ikke behov for å venne meg til et nytt pengesystem. Vi har klart oss utmerket uten EU, hvorfor skal vi da melde oss inn?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...