Gå til innhold
Hundesonen.no

Klipping av klør


Emilie

Recommended Posts

Skrevet

Uff, nå ser jeg klørne til Venus begynner å bli lange; på tide med klipping av klør! Pleier å være en hard kamp for å få klippet alle de 10 klørne hennes (slipper unna bakbena, de sliter seg selv). Hvordan fungerer hundene deres når dere klipper klørne på dem? Pleier dere å gjøre dette hos vetrinær?

Skrevet

Vi henter klosaksa, setter oss på gulvet og så kommer Buster og legger seg foran oss og så er det bare å klippe. Han er en engel når det kommer til kloklipp :( . Vi trenger ikke si noe, bare han ser klosaksa så legger han seg ned på gulvet og er klar til å stelles med :)

Skrevet

Vi henter klosaksa, setter oss på gulvet og så kommer Buster og legger seg foran oss og så er det bare å klippe. Han er en engel når det kommer til kloklipp :( . Vi trenger ikke si noe, bare han ser klosaksa så legger han seg ned på gulvet og er klar til å stelles med :)

Da er du jammen heldig! Når jeg finner frem klotangen så stikker hunden og gjemmer seg i badekaret ;)

Skrevet

Da er du jammen heldig! Når jeg finner frem klotangen så stikker hunden og gjemmer seg i badekaret :)

Ja, og jeg er kjempeglad for vi ikke har problemer med det. Her er en snutt der gubben filmet hvor enkelt kloklipp er her i huset.

Du har ikke prøvd å slipe klørne hennes, og se om det går bedre?

Skrevet

Ja, og jeg er kjempeglad for vi ikke har problemer med det. Her er en snutt der gubben filmet hvor enkelt kloklipp er her i huset.

Du har ikke prøvd å slipe klørne hennes, og se om det går bedre?

Åh, sånn flink hund vil jeg også ha. Hehe. Har ikke prøvd å slipe klørne, men det var kanskje en ide.

Skrevet

Mine (4 stk) kommer også luskende når jeg setter meg på gulvet med "børstebag'en" ved siden av meg. Denne inneholder børster, kammer, klotang, tannskrape, "ørehår-napper", etc - dvs flere ubehagelige ting..

Måten å få til det er selvsagt å gjøre det til en virkelig kosestund med hunden. Det er selvsagt MYE lettere for oss med flere hunder - men fullt mulig å gjennomføre med "bare" èn også.

Kikke i øret (el på en klo) - kos/klø godt, ta på øret/klørne - kos/klø godt på hunden, holde stille, kikke og kanskje også TA på ørehåret/kloen, kos/klø godt..

Være rolig, sikker på deg selv og samtidig gi hunden et krav om å stå/sitte/ligge stille.

Av og til MÅ man holde hunden rolig for å se på evt. sår/skader - og DA er det selvsagt utrolig mye enklere om man har lært hunden dette på forhånd.

Akkurat på dette punktet har vi med pelshunder selvsagt et enormt forsprang - da vi er helt nødt til å lære hundene våre å være stille selv om vi gjør ting som de synes gjør vondt (børste floker). Og det er trist å høre om folk som har hunder man ikke får inngående kikke i ører, skrape tenner, kikke langt nedi munnene, studere tredeputer, etc.

DET burde være "A til Å" på alle hunder i normale familie-hjem. Men dessverre er det ikke alltid slik.

HUSK - når du klipper klør - hold hundens ben rett vekk ifra den (dvs strukket imot detg, slik at HVIS den rykker til, "sparker" eller annet - så vil den uansett trekke benet VEKK ifra deg, og ikke rett inn i klotangen! På den måten vil i alle fall ikke hunden få noen smerter/skader av det du holder på med - og det er selvsagt mye enklere å føle seg "trygg" på seg selv under DE forutsetningene.

Begynn på "nytt", tren på å la hunden akseptere at du SER på klørne, etter litt så skal du TA på dem, og så klippe litt (minimalt)..

Lykke til!

Suze

Skrevet

Tusen takk for tips :)

Må bare si at jeg har en veldig flink hund når det gjelder alt annet enn kloklipping. Jeg får gjøre hva jeg vil med henne og hun står i ro, jeg kan ta på poter, klør og tredeputer. Det er i det øyeblikket hun ser tangen hun med ett blir veldig slukøret og smyger seg hurtig vekk.

Skrevet

Hei igjen (natteravn du også?).

Jamen, da har du jo kommet godt på vei med hunden! Dvs at den aksepterer at du får ta og kjenne på poter, klør og labber!

Da er det kun DIN sikkerhet som er avgjørende for hvordan hunden oppfatter dette. Er DU usikker vil hunden også bli det, etc.

Sørg for å ha riktig godt lys (så du kan se hvor du kan klippe), gjerne hunden godt fuktet på ben/klør (gjør klørne myke), og helt enkelt bare klipp ivei! Vær sikker på hvor du klipper, og se til at du ikke klipper feil.

HVIS du skulle klippe så blodet renner - lat som ikke noe, klipp resten av klørne på samme pote, og sett på evt bandasje, ha på sk. KlippsStop (har aldri oprøvd det), og ta hele seansen med ro, samtidig som du viser at SLIK skal du oppføre deg!

Lykke til!

Susanne

Skrevet

Jeg har alltid vært tilhenger av å bare ta tak i labben på bikkja, holde fast og klippe uten å gjøre noe stort nummer ut av det. Men det fungerer dårlig på Loke. Han lot seg hverken børste eller klippes klør på uten kamp den første tiden jeg hadde han i hus, det å bli børstet gikk realtivt fort (han ga seg ikke uten kamp, jeg hadde kloremerker og tydelige tannemerker opp etter armene -drittbikkje..), men det å måtte klippe klør er rett og slett dritskummelt og han blir panisk hvis jeg holder han fast i labben (litt min feil, jeg holdt han feil når jeg burde ha sluppet engang slik at han fikk skikkelig vondt).

Så vi har godis liggende på bordet som han får se på når jeg klipper (han får angst hvis han ser på klosaksa, litt sånn som mennesker og sprøyter :rolleyes: ) og for hver klo så får han ta en godis..

Jepp, jeg vet det er dillete, men tro meg det er nødvendig og det fungerer faktisk. Rare dyret :)

Guest Jonna
Skrevet

Ned på gulvet, hunden kommer tusslene- men vil helst ikke.. Ligger seg ned mellom bena mine vippes på rygg. Hun er litt stiv, div alle 4 bena rett opp i luften :rolleyes: Men akspterer det som må gjøres og blir kjempe lykkelig når vi er ferdig. Da skal det koses, lekes og fortelle henne at hun var såååå flink :)

Siden hun er lav/liten så er det vanskelig å gjøre som jeg gjor tidligere. Da fikk enten hunden stå eller ligge på siden.

Skrevet

har gjort det til en vane fra hu var liten jeg, så det er ikke noe prob her i gården, toya setter seg ned og slenger ene labben på låret mitt og venter til jeg er ferdi, så kommer neste, bakbeina da står hu pent, og lar meg klippe til jeg er ferdig.

Ruby ligger i fanget mitt og klipper klør, får godbit for annenhver klo nå, skal snart kutte ned til hver labb, men alt i alt så er klo klipp en drøm her i gården, bare fordi jeg har vært konsekvent fra dag en om at dette er noe som skal gjøres.. :)

Skrevet

Kloklipp er ikke det morsomste her i gården. Når Ero ser klosaksa stikker han under sofa. Bakføttern går greit, da ligger han på magen med føtterne rett bak og koser seg med noe godt. Forføttene er det verre med. Men da bruker han å stå, og jeg tar poten bakover under han for å klippe de. Det går sånn passe greit, men det er en kamp selv om. Jeg har startet å ha klosaksa liggende i huset, og tar den frem når vi skal kose slik at han ser at den ikke er farlig. Det går greit, men når jeg skal holde i foten samtidig som klosaksa er fremme går ikke, men vi jobber med saken. Har prøvd å slipe klørne, men det har vi lagt på hylla en stund fremover(tror han er kilen på potene/klørne)

Alt annet av pelsstell går fint. Tennene får jeg kikke og ta på, ørene nappes uten problem og gre og nappe han går greit. Barbermaskinen er han heller ikke redd.

Skrevet

Det er ikke noe problem å klippe klørne, men det er fordi jeg ikke tillater at det skal være det. Jeg setter meg på gulvet og legger hundene mellom beina mine. (bare en om gangen da :) )

Når de er valper så tar jeg det gjerne i forbindelse med en kosestund.

Skrevet

Det som fungerer best her er om jen holder hde til hunden, og koser og snakker, men jeg klipper klørne :) Kloklipping viste seg å være nermest umulig å gjøra alene på krapylet, da må man sette seg over han :( Og da blir ikke kloklipp noe koselig...

Skrevet

Vesla er et mareritt å klippe kørene på. Bakføttene går forholdsvis greit, da legger jeg henne på magen på fanget mitt og tar beina bakover. Hun prøver å vri seg unna, men det går som regel greit. Forbena er nesten umulig.

Lisa er heller ikke så begeistret for å klippe klørne. Hun pleier også å gjemme seg i badekaret, men hvis hun sitter der er det plutselig greit å klippe klørne.

Skrevet

Alex prøver å løpe i buret å gjemme seg når han skjønner at klosaksa kommer fram.

Han liker det dårlig, og det er aldri problemfritt.

Skrevet

Jeg setter hundene på klippebordet i galgen, Oscar er ikke glad i å klippe negler men gjør jeg det sånn så går det kjempebra. Nena går det greit med uansett hvordan jeg gjør det men tryggst å gjøre det på bordet så har jeg bedre kontroll :)

Skrevet

Det fungerer veldig bra her. Jeg legger ham på gulvet, på siden eller ryggen, og klipper i vei. Han vil helst leke, men har nå lært at leken først kommer ETTER klippen, og det går greit. Brukte godbiter i begynnelsen, for å skape positive assosiasjoner.

Skrevet

Hos oss går det også greit å klippe klør. Men jeg har ulike metoder på bikkjene (individualister som de er :) )

Eldstebikkja Sonny ligger mellom beina mine slik det er vist på videoen til Elisabeth og Buster. Polartispa Aika sitter og rekker labb, og Amigo yngstemann ligger strekk ut på gulvet mens jeg sitter på kne ved siden av. Bruker i gjennomsnitt 10 min på alle tre tilsammen så jeg skal ikke klage!

Skrevet

Jeg setter meg på gulvet og får hundene til å ligge på rygg mellom bena mine mens jeg klipper vekk pels mellom poter og klipper klør, ikke noe problem her i huset.

det hender også at hundene står på stelleborde når jeg klipper klør men da er de som regel nybadet når de står på bordet. :)

Skrevet

det å klippe klør er ingen problem her. jeg får hun til å hoppe oppi fanget mitt og så snur jeg hun på rygg.

og klipper i vei. jeg roser hun endel da. går så fint så. kjempe flink er hun..

vi børster annen hver dag og det har hun begynt å like nå.

Skrevet

Klippe klør gjør jeg 2 ganger i uka, og det går fort og smertefritt ;)

Har de enten på gulvet eller på bordet og klipper ivei.

Skrevet

Jeg setter hundene på klippebordet i galgen, Oscar er ikke glad i å klippe negler men gjør jeg det sånn så går det kjempebra. Nena går det greit med uansett hvordan jeg gjør det men tryggst å gjøre det på bordet så har jeg bedre kontroll ;)

Eh, du mener "gangen" her ikke sant? Ellers hørtes det jo super skummelt ut, hihi..

Hos oss går det også greit å klippe klør. Men jeg har ulike metoder på bikkjene (individualister som de er :P )

Eldstebikkja Sonny ligger mellom beina mine slik det er vist på videoen til Elisabeth og Buster. Polartispa Aika sitter og rekker labb, og Amigo yngstemann ligger strekk ut på gulvet mens jeg sitter på kne ved siden av. Bruker i gjennomsnitt 10 min på alle tre tilsammen så jeg skal ikke klage!

Jøss, jeg kan ikke skryte på meg 10 min. iaf. Og jeg har bare Sofus.. Han ligger mellom bena mine, på rygg og med hodet i fanget mitt. Bakbena går kjempe greit, men forbena, tja, han må ha fått en eller annen fobi der. MEN, vi jobber med saken, for å si det mildt. Klør må klippes okke som, uansett hva pelsen mener. B)

Skrevet

Klipper alltid klør før leggetid. Da er hundene rolige og slitne etter dagen. Vi har gjort kloklippen om til en kosestund som vi bruker tid på. Legger dem på rygg mellom bena mine, og klipper i vei. Samtidig prater jeg med dem og koser magen (som er det beste i heeele verden). Når vi har klipt 4-5 klør, så sovner de stort sett begge to. (Tar dem selvfølgelig etter tur. Eldstemann først og minsten sist.) Når klosaksa kommer fram så kommer de faktisk til meg, klare for kosestund. Ikke noe lokking og luring. Det har vi aldri gjort heller.

Da de var valper var vi klare på at kloklipp var noe de bare måtte finne seg i, og vi har hatt våre kamper vi og. Men så begynte de altså å slappe av litt etter litt og nå koser de seg altså med å klippe klør. Og deilig er det ;)

Skrevet

Uff, nå ser jeg klørne til Venus begynner å bli lange; på tide med klipping av klør! Pleier å være en hard kamp for å få klippet alle de 10 klørne hennes (slipper unna bakbena, de sliter seg selv). Hvordan fungerer hundene deres når dere klipper klørne på dem? Pleier dere å gjøre dette hos vetrinær?

Vi har en fast type godbit kun til kloklipping, så Odin vetat når den posen kommer frem, er det bare å legge seg på gulvet. ;) Han er ikke helt happy med å klippe klørene,men ligger fint på siden og slever etter godbitene rett foran nesen hans...jeg legger dem slik for da har han fokus der,og så går det kjapt å belønne litt innimellom. trenger kun å skubbe godbit noen cm frem og vips - inn i gapet på dyret. :P

Min erfaring med kloklipping hos vetrinær er at de tar altfor mye slik at hunden begynner å blø og får vondt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...