Gå til innhold
Hundesonen.no

Vurderer en Siberian husky


Snuble

Recommended Posts

Skrevet

Jeg og samboeren min vurderer å skaffe oss en siberian husky etter hvert, men jeg lurer på om rasen bare hører på en av eierne, eller om den kan lyde begge av oss? Jeg har hørt at den bare hører på den ene eieren...

Noen som har gode eller dårlige erfaringer med denne rasen?

Skrevet

Det aller viktigste å huske er at dette er en trekkhund med mye jaktinstinkt som krever mye og riktig trening og aktivisering for å holde på et akseptabelt nivå. Den krever fysisk mye og hører vel mer til sjeldenhetene at den kan slippes løs.

Er noen på forumet med erfaring fra rasen, satser på de gir deg et mer utfyllende svar ;)

Skrevet

Det som er utrolig viktig for polarhundrasene (og terriere) er at de får tilstrekkelig med sosialisering og miljøtrening før de er 12 uker! Etter dette er hunden svært lite mottakelig for nye tilpasninger. Husk at hunden har et svært sterkt jaktinstinkt og nok sosialisering er derfor utrolig viktig.

Guest Christine
Skrevet

har null erfarng med rasen.

Ei jeg kjenner har sånn, og hunden flyver fort igjennom slalomen, så de egner seg nok til agility og ja ;)

Velgide ivrige hunder da ;)

Bør nok bli brukt til trekk, noe som den syns er rå morsomt(og sikkert du/dere som står bak også ;))

Skrevet

Men hva tror dere hvis vi ikke skal bruke den som trekkhund, men til en vanlig familiehund og som skal brukes til gå/joggeturer?

Funker sikkert det og, men er nok en hund som krever å få "brukt seg". Vet om en her i nabolaget med to huskyer som trekker eieren opp på fjellet nesten hver dag. Han binder bikkjene fast rundt livet og så trekker de ;)

Skrevet

Me :love2: Siberians ...

En fantastisk herlig rase..Jeg har en vennine som har lang erfaring med rasen og har to nå.Hun er forøvrig registrert som LBL her på sonen så du kan eventuellt sende henne en PM.(hun svarer nok ikke før på tirsdag).

Men her er noen av hennes tanker om siberians.

Hvis jeg skulle hatt en hund som bare skulle vært turhund så ville jeg uten tvil ha kjøpt en siberian.Men de har et høyt aktivitetsnivå og de aller fleste kan du aldri, overhodet ikke noensinne, slippe løs.

Skrevet

Jeg og samboeren min vurderer å skaffe oss en siberian husky etter hvert, men jeg lurer på om rasen bare hører på en av eierne, eller om den kan lyde begge av oss? Jeg har hørt at den bare hører på den ene eieren...

Noen som har gode eller dårlige erfaringer med denne rasen?

Vell hvis huskyer binder seg bare til en person så er den jeg har hatt hos meg av og til(før jeg fikk egne hunder og godgutten ble avlivet :) snufs) vært en merkelig hund, for han tok helt av når han traff meg og likte veldig godt å være hos meg derfor ble jeg alltid spurt av eieren om han trenget pass om jeg kunne ha hunden hos meg.

Skrevet

Det viktigste og tenke på når man vurderer en siberian er om man vil ta ansvaret. Det er et stort ansvar å ha en hund som kan ende opp med å gjøre stor skade hvis den kommer seg løs til feil tid på feil sted. For dere fikk vel med dere dette? http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article1331959.ece Jupp, dessverre var det siberians.

Ofte forveksles dette med at siberians er vanskligere å ha som familiehund enn andre raser, det er den ikke, snarer tvert i mot. En siberian er som regel rolig inne, så rolig at du ikke merker du har den (eller fem!), de er hyggelige hunder, rasetypisk er helt fravær av vaktinnstinkt, de inviterer gjerne innbruddstyven inn med en sleik. Hyggelige med andre hunder er de fleste også. De blir med deg på akkurat så lange turer du vil gå, som andre sier så det en aktivtetskrevende rase, men de er også tilpassningsdyktige hunder, perioder med roligere dager vil ikke plage en siberian så mye som andre aktive raser. Det er store individuelle forskjeller i rasen, jeg har hatt fem, alle i nær slekt med allikevel utrolig forskjellige, av de to jeg har nå er den ene alltid i bånd og har hatt utallige rømmingsforsøk og den andre har mindre jaktinnstinkt enn lapphunden min. De har samme far.

Og nei, en siberian hører ikke bare på en i familien, de er ikke utpreget enmannshunder. De aller fleste siberians jeg kjenner blåser i hvem som holder i båndet på tur bare man går fort! Noen individer er noe reserverte, men de aller fleste jeg kjenner er glade, menneskekjære hunder med aktive liv.

Emilie: Hvis du har tid, kunne du forklart meg hva sosialiering har med jaktinnstinkt å gjøre?

Skrevet

Emilie: Hvis du har tid, kunne du forklart meg hva sosialiering har med jaktinnstinkt å gjøre?

Det kan jo være at jeg er helt på jordet, men som jeg fikk forklart av hundetreneren som vi har gått til (som også er en anerkjent etolog) at hvis hunden (og da særlig polarhunder) ikke får nok sosialisering innen 12-ukers alder, så vil den gjerne se på andre dyr/hunder (og mennesker!) som byttedyr. Som i linken du har lagt ved innlegget ditt; hadde de huskyene drept 13 sauer hvis de hadde vært sosialisert med sauer fra før. Bare et eksempel på hvorfor sosialisering er så viktig enten det er med andre hunder eller mennesker (eller sauer) ;)

Skrevet

Jeg har et eksemplar av rasen, og har jobbet på kennel som driver oppdrett av siberians. Jeg er enig i alt LBL skriver om rasen. Jaktinstinktet er det jeg selv har synes er det vanskeligste med huskyen. Jeg kan ikke ha Kahn løs i skog og mark, for dersom det skulle komme en eller annen form for dyr i nærheten er han over alle hauger før jeg vet ordet av det. Men i parker og sånt går han løs og er så grei som bare det.

En myte om rasen er at den er umulig å få til å gå pent i bånd, men det er tøys. Jeg har fått min til å gå pent i bånd i hvert fall. :P

Tilpasningsdyktige er de også. Kahn bodde tre år på landet og var trekkhund før han blei med meg til byen. Overgangen til å bli byhund gikk helt fint, og å sove i sofa er myyye deiligere enn å sove i hundehus synes han.

Min Kahn er uinteressert i fremmede. Han passet på datteren min når hun var liten. Han kommer overens med alt av hunder (godt språk ;) ), har vært frisk hele livet, han er en alvorlig fyr (leker IKKE - men kan løpe en runde i godt selskap) men kan være skøyeraktig og ertende innimellom. Han er meget rolig inne, men liker å løpe fra seg ute. En finfin fyr!

Jeg ser ikke mange huskyer i byen, men de jeg kjenner til ser veldig fornøyde og harmoniske ut så man trenger ikke bo på landet for å ha husky. (Har fått høre at jeg er dyremishandler som har husky i byen...) Ville ikke vært redd for at hunden ikke skulle høre på begge eiere, men bare vært oppmerksom på jaktlysten og rømmetendenser. Og så ville jeg vært heeelt sikker på at jeg kunne takle alle kubikkmetrene med pels de røyter hvert år. :P

Skrevet

Det kan jo være at jeg er helt på jordet, men som jeg fikk forklart av hundetreneren som vi har gått til (som også er en anerkjent etolog) at hvis hunden (og da særlig polarhunder) ikke får nok sosialisering innen 12-ukers alder, så vil den gjerne se på andre dyr/hunder (og mennesker!) som byttedyr. Som i linken du har lagt ved innlegget ditt; hadde de huskyene drept 13 sauer hvis de hadde vært sosialisert med sauer fra før. Bare et eksempel på hvorfor sosialisering er så viktig enten det er med andre hunder eller mennesker (eller sauer) :P

Ikke enig.. jeg vet om siberian som bor ved siden av sauebeiter og har gjort det hele livet, som allikevel hadde løpt etter sauer hvis de fikk sjansen. Og igjen kommer jo den missoppfattelsen at hvis en hund tar sau så vil den også være farlig for mennesker (jeg vet du ikke sa det, men det ligger i kortene). En siberian som ikke blir sosialisert på mennesker før 12 uker blir redd for folk (egen erfaring) ikke mer jaktfiksert. En siberian som ikke blir sosialisert på sau som valp blir ikke redd sau.. De skiller på dyrearter de også.

En ting er jeg enig i, å sosialiere siberian på små hunder kan være lurt (lære dem at små hunder finnes) men om jeg hadde sosialisert mine på kanin fra de var valper så hadde jeg ALDRI stolt på at de ikke ville tatt en kanin som voksne.

Misforstå meg rett her, jeg er veldig for at siberians skal sosialiseres og gjerne på forskjellige dyr som valper, men jeg tror ikke det hjelper på et høyt jaktinnstinkt. Som en annen kjent hundetrener sier "innstinkter kan dempes, men ikke fjernes".

En myte om rasen er at den er umulig å få til å gå pent i bånd, men det er tøys. Jeg har fått min til å gå pent i bånd i hvert fall. ;)

Okei da, det går an å lære en siberian å gå pent i bånd, jeg har jo fått det til jeg og.. :P Skal vi være enig om at det KAN være vanskligere å lære en gjennomsnittlige siberian husky, avlet for trekk, til å gå pent i bånd enn en gjennomsnittlig puddel, Mike? :P

OT. Det at Kahn er en alvorlig fyr.. Du har SÅ rett! :P:P

Skrevet

Ikke enig.. jeg vet om siberian som bor ved siden av sauebeiter og har gjort det hele livet, som allikevel hadde løpt etter sauer hvis de fikk sjansen. Og igjen kommer jo den missoppfattelsen at hvis en hund tar sau så vil den også være farlig for mennesker (jeg vet du ikke sa det, men det ligger i kortene). En siberian som ikke blir sosialisert på mennesker før 12 uker blir redd for folk (egen erfaring) ikke mer jaktfiksert. En siberian som ikke blir sosialisert på sau som valp blir ikke redd sau.. De skiller på dyrearter de også.

En ting er jeg enig i, å sosialiere siberian på små hunder kan være lurt (lære dem at små hunder finnes) men om jeg hadde sosialisert mine på kanin fra de var valper så hadde jeg ALDRI stolt på at de ikke ville tatt en kanin som voksne.

Misforstå meg rett her, jeg er veldig for at siberians skal sosialiseres og gjerne på forskjellige dyr som valper, men jeg tror ikke det hjelper på et høyt jaktinnstinkt. Som en annen kjent hundetrener sier "innstinkter kan dempes, men ikke fjernes".

Mener for all del ikke at en husky som er farlig for sauer er farlig for mennesker, på ingen måte. Det jeg mener er at om en husky er f.eks. vokst opp med sau så vil den i hvert fall ikke jakte på sau i samme grad som denne ville gjort uten sosialisering. Men jeg er ikke ekspert på dette området og det er godt mulig jeg tar feil for jeg har ikke husky selv ;)

Skrevet

Okei da, det går an å lære en siberian å gå pent i bånd, jeg har jo fått det til jeg og.. :P Skal vi være enig om at det KAN være vanskligere å lære en gjennomsnittlige siberian husky, avlet for trekk, til å gå pent i bånd enn en gjennomsnittlig puddel, Mike? ;)

OT. Det at Kahn er en alvorlig fyr.. Du har SÅ rett! :P:P

Jeg er enig, må liksom bare skryte litt av det kjempevanskelige jeg har fått til med min sære trekkhund! :P

Når det gjelder sosialisering av huskyen så er det klart det er viktig. Min egen var omtrent ikke utenfor kennelen før han var fire måneder, og det er kanskje derfor han har vært reservert overfor fremmede mennesker, men jaktlysten hadde nok vært den samme uansett...

  • 5 months later...
Skrevet

jag är en stolt siberian husky ägare !

jag måste tala om att det är olika från individ till individ vad som krävs

i aktivitet. min egen rasrena s.husky hatar att dra saker tex vagnar slädar m.m. vill hon inte så gör hon inte det ! så jag

aktiverar henne med lydnad,sök & spår & skydds & bevakning & det gillar hon.

hon jobbar som en schäfer i skydds & bevakningen & hon verkar gilla detta med att

få på komando hugga i skyddsärmen. :D hon har även gjort mhu-test = mental test hos polisen

& fått godskänt på det. men vi tränar ej så mycket i skydds & bevakning.

så vi kör några timmar i veckan med detta.

en del s.k. s.husky kunniga personer påstår att en s.husky skulle må dåligt av likn.

aktivering som min hund får,men det kan jag & flera till säga att det gör dom inte. men kan tala

för min egen hund. hon har då aldrig blivit aggressiv eller likn. bara för att man tränar dessa moment på

henne. ;)

hemma är hon våran kelgris som får ligga i sängen . & hon har medfödd natulig vakinstinkt också.

den är ej framtränad.

ni ska veta att en s.husky har en otroligt stark egen vilja. så har den bestämt sig för något

så tänker dom utföra det med.

detta med jaktinstinkten kan man ta bort det gjorde jag.

när hon var 8 veckor redan så fick hon lära sig att umgås med tex iller & fåglar m.m.

så hon lärde sig blixtsnabbt att dom fick hon inte röra bara nosa på.

så min s.husky umgås med alla slags djur & hon är inte intr. av jakt alls.

för hon vet sen hon var valp att hon inte fick röra dom.

;)

en s.husky passar inte vem som helst heller utan att jag anser att om man ej haft hund innan

så ska man inte skaffa en s.husky. den kan vara krävande & dom är som små pitbull valpar,

de är mycket livliga/aktiva & nyfikna av sig som små. även som vuxna. som små biter dom gärna sönder allt dom ser.

lite kunskap om denna ras behövs.

men visst är den en mycket vacker vargliknande ras.

man behöver inte bo i hus /villa med egen tomt för att ha en s.husky.

själv så bor jag i utkanten av stan i ett grönområde med skog omkring.

i en lägenhet. det funkar utmärkt. hon kan när hon vill gå ut på en stor balkong & lägga sig.

dom svettas inte ihjäl som en del tror.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...