Gå til innhold
Hundesonen.no

Lydighet og utstilling samme dag


fidelio

Recommended Posts

Skrevet

Har fått pm på vår første lydighetskonkurranse, meldte han på utstilling i samme slengen. Problemet er at både eksteriør og lydighet er på samme tid. Han er eneste st. bernarden i eksteriør, er det mulig å få dyttet eksteriørklassen litt?

Evt. så er han nr. 4 i ringen i lydighet klokken ni, og nr. 15 i ringen i eksteriør klokken ni.

Går det ikke å bytte så stiller vi lydighet, men noen som har erfaring med dette?

Ellers så er vi fryktelig nervøse, så lure tips mottas med takk!

Skrevet

Vær der før ni, og snakk med ringsekretær. Siden han er eneste hund i sin rase, så er mange fleksible og lar deg gå tidligere/senere. Er det mange påmeldte i klassen din i lydighet, kan du jo evt høre om å komme med på en senere fellesdekk.

Edit: Kjempekult med uvanlige raser i lydighet forresten :) Du får ha lykke til med begge deler.

Skrevet

takk. Men vi skal vel egentlig ikke kjøre vilt på konkurranselydighet, vi vil bare ha sølvmerket vi, for det er så fiiiiint!

Men han kunne vært flink i lydighet han, hadde jeg bare giddet :)

Vi kommer jo uansett til å være der før ni, får håpe de er snille..

Det er ikke mange påmeldte i lydighet, bare fire i min klasse.

Edit: noen som vet hvor lang tid fire stykker i lydighet bruker, og hvor lang tid femten i eksteriør bruker? Sånn ca. i tilfelle vi ikke får dyttet oss nedover lista?

Skrevet

takk. Men vi skal vel egentlig ikke kjøre vilt på konkurranselydighet, vi vil bare ha sølvmerket vi, for det er så fiiiiint!

Men han kunne vært flink i lydighet han, hadde jeg bare giddet :)

Vi kommer jo uansett til å være der før ni, får håpe de er snille..

Det er ikke mange påmeldte i lydighet, bare fire i min klasse.

ville satsa på å kommet tidlig snakka med di som har med utstillinga å gjøre, og siden du er den eneste med din rase så er du nok heldig, om du forklarer situasjonen, at de flytter den klassen litt. Er nok mindre sjangs at di gjør noe med Lydigheten :P

Lykke til..

Skrevet

Femten hunder på utstilling pleier å ta ca 1 time.

Man regner ca 3 min. pr hund (dvs 20 i timen) når man setter opp tidsplanen, men i realiteten tar det ofte litt lenger tid når man inkluderer konkurranseklasser, det at folk skal ta bilder av hundene i ringen, etc.

4 hunder i lydighet tar nok ikke så lang tid - og hvis du i det minste fikk starte først så burde du kunne bli ferdig med lydigheten i god tid før den eksteriøre delen.

Men når du er alene i din rase er det helt sikkert ikke noe problem å få flyttet den til litt senere på dagen - dette gjøres ofte (endel eiere har jo også flere raser med seg, etc).

Så du får helt sikkert ikke noen problemer med å rekke begge deler PLUSS sitte og vente...

Lykke til!

Susanne

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...