Gå til innhold
Hundesonen.no

Separasjonsangst!


annan

Recommended Posts

Skrevet

Vi har nå, etter mang en samtale med hundefolk og sammenligning med andre hunder funnet ut at Kira har separasjonsangst. Hun river ned og ødelegger ting, skraper, gjør de tingene hun ikke har lov til, svetter så det kommer ekkelt stoff på gulvet og det lukter adrenalin i hele huset osv. Dette er da hva som kalles separasjonsangst

Er det noen som vet hvordan man kan få behandlet dette på en grei måte?

Begynner å bli litt desperat her, det er ikke så veldig gøy alltid..

Kira er en flat coated retriever tispe på 10 mnd.

Skrevet

Start helt forfra med alene hjemme trening. Det vil ta tid siden hun allerede er redd, men det er verdt det hvis dere gjør det ordentlig og hun blir rolig og trygg hjemme. Begynn å forlat henne bare noen få sekunder og øk tiden etterhvert som hun takler det. Øk med små steg og hvis hun begynner å stresse så gå tilbake. Ikke ha henne med overalt i huset(f.eks på do, da kan hun være utenfor) Enkelte hunder roer seg ikke hvis de har hele huset å vandre på, så hva med å prøve å stenge av deler av huset/leiligheten slik at hun ikke får springe rundt å stresse?

Jeg gir hele tiden noe godt før jeg skal gå til min hund, og han springe alt han orker inn på rommet hans og kan vente i en halv time på at vi skal komme oss ut slik at han får gotiten sin. Dette var veldig effektivt for oss når vi trente på å være alene hjemme siden han gledet seg skikkelig til å være alene og kunne ikke vente til vi gikk ut døra. La hunden gjerne se at du lager noe godt, og ikke gi det i andre sammenhenger enn når dere skal dra og hun skal være alene. Ha også radioen på, slik at huset ikke blir helt stille når hun er alene. Noe som også kan være lurt er å si det samme hver gang dere skal ut, slik at hunden forbinder det ordet med at dere er snart tilbake igjen, "når går mor, men hun er snart tilbake igjen"

Skrevet

Hun er innestengt på et rom med hjemmesnekra lemmer, hun åpner alle dører og skraper dem opp.. Takk for svar!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...