Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge skal valpen være ute?...


Ylle88

Recommended Posts

Skrevet

Noe jeg lurer veldig på er: Hvor lenge skal valpen være ute? :D

Alle sier at han skal ut etter at han har spist, men det tar jo litt tid før maten går igjennom systemet og kommer ut igjen. Så hvis man da tar han ut rett etter at han har spist, så må han jo være ute en stund. Hvis ikke risikerer man jo at han bæsjer inne.

Håper noen har noe fornuftig svar på dette, kan jo ikke alltid være ute med han helt til han bæsjer.

Det kan jo ta flere timer.

Lykke til alle sammen som prøver å få valpen sin stueren, og husk: ha tålmodighet, he, he... ;)

Skrevet

Har jeg drømt. eller fikk du svar på dette i går? Ta hvalpen ut til samme sted hver gang du er ute på "doturer", slik at den kjenner lukten av sitt eget tiss. Slik vil den kanskje komme på at den skulle på do. Det er nok også lurt å ta den ut enda oftere, slik at du minimerer sjangsene for å gjøre fra seg inne. Er det en liten valp, er det viktigere med hyppige turer ut, enn langvarige.

Skrevet

Valpen vår er ikke noe interessert i å gå ut etter hun har spist. Da vil hun sove! Så vi tar henne faktisk ikke ut før hun våkner igjen, og det kan godt være et par timer senere.

Når hun ikke må, så kan vi være ute i halvannen time uten at det skjer annet enn at hun tisser. Men når hun er klar, da er det nok med fem minutter nede ved do-plassen.

Hun var ni uker i går og har ikke lært seg å gå til døren ennå. Vi har et tisseuhell om dagen, men bank i bordet, hun har ikke lagt en kabel inne ennå. Hun sier ikke fra når hun må ut, men hun blir fullstendig hyper når hun må drite. Da er det tenna i tapeten, angriping av tær, slåsskamp med tauknuten osv. Det tok litt tid før vi skjønte at det betyr: "jeg må bæsje!" - men gusj, så deilig å ha skjønt det! Det er jo mye enklere å ta henne ut for en do-tur enn å forsøke å roe ned en spinnvill valp som ikke vil roes! ;)

Lykke til til deg også! :D

Skrevet

Jeg vet at jeg har spurt om dette før.

Men synes ikke at jeg fikk helt svar på det jeg spurte om, hvis du skjønner.

Nå skjønner jeg det litt bedre.

En nybakt hundeeier må kanskje ha ting inn med teskje. Ikke vet jeg.

Klem fra meg.

Skrevet

Jeg syntes det var lettere å få Pipsen til å bæsje hvis vi gikk litt unna huset. Etter en liten gåtur ble det ofte en liten bommelom. Nå er han stor og må altid gå tur før han bæsjer, heldigvis er det nok med en veldig kort tur om morgenen når man har det travelt.

Skrevet

Når hunden spiser og må på do, så er det ikke avfallet av det den nettopp spiste som kommer ut.

Når hunden spiser så fylles magen mer og kroppens reaksjon er å tømmedet som er ferdig fordøyet. Mennesker har det på samme måte. Det er ganske vanlig å måtte på do etter man har spist.

Hvor lenge valpen skal være ute kommer helt an på. Er det lenge siden den har bæsjet så kan man jo vente litt og se om den må. Er det bare en tissetur så trenger den bare være ute til den er ferdig med det.

Skrevet

Atsu må heller ikke på do etter å ha spist, for da vil han sove. Etter han har sovet, så må han ut uansett.

Greieste er å se når valp vimser usikkert rundt og legge do planene etter det mønsteret.

Skrevet

Det viktigste er kanskje å ta kvalpen ut på do etter den har sovet, er som oftes da dei må på do <_<

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...