Gå til innhold
Hundesonen.no

Avle på hunder uten papirer


Anettex

Recommended Posts

Skrevet

Hva mener dere om å avle på hunder uten helseattest eller stamtavle? Jeg synes dette er veldig useriøst og dårlig gjort siden du ikke aner om hunden kan videreføre arvelige sykdommer og om slekta bakover har noe. Det må jo være en grunn at hunden ikke har papirer?

Skrevet

Det kan jo være mange grunner til at en hund ikke har papirer, kan jo f.eks. være blandingshund fra omplasseringsbyrå. Synes likevel at om man skal avle på en hund, uansett rase eller blanding (uten å si at jeg er for eller i mot blandingsavl) så bør man kjenne til hundens bakgrunn. Og helseattest er et absolutt must.

Skrevet

Hva mener dere om å avle på hunder uten helseattest eller stamtavle? Jeg synes dette er veldig useriøst og dårlig gjort siden du ikke aner om hunden kan videreføre arvelige sykdommer og om slekta bakover har noe. Det må jo være en grunn at hunden ikke har papirer?

De aller fleste hunder har vel helseattest, om ikke fra "oppdretter" så har vel enten omplasseringsbyrå eller ny eier foretatt en grundig helsesjekk av hunden hos veterinær, noe som jo vil gi en helseattest. Uten helseattest skal det ikke avles, samma søren, mener nå jeg.

Om det er useriøst å avle på hunder uten stamtavle? Det kommer an på sammenhengen.. Hvis to naboer synes bissjene deres er søte og har lyst på flere sånne søte småbikkjer som gir mor råd til nytt kjøleskap og sånt, så er jeg veldig i mot. Derimot finnes det utrolig mange border collier i Norge i dag som er uregistrerte, og at en bonde avler på en tispe med gode gjeteregenskaper på tross av at hunden ikke har stamtavle tror jeg ikke det er så mange som reagerer på. Min konklusjon; Avl er komplisert - og bør overlates til folk som har et mål og mening med avlen. Kjøper du/overtar en blanding eller hund uten papirer så er du antagelig ikke ute etter en avlstispe, da blir det impulsavl fordi bikkja er søt etter mine tanker - og det synes jeg er useriøst.

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg mener at en stamtavle ikke nødvendig vis betyr en bra hund/et bra individ. Hvorvidt man ønsker å avle på hunder uten papirer eller ei er jo ens eget valg, men en hund kan være flott på alle måter til tross. Hadde jeg en hund uten papirer, men som viste seg å være svært fin som den rasen den var, ville jeg kanskje gått den lange veien med å prøve å få den registrert (har hørt at dette er mulig).

Men om det er useriøst? Nja.. Det spørs helt på individet det gjelder, mener jeg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Helt enig! Savner mer aktivitet, ironisk nok, siden jeg ikke har vært aktiv her på snart 20 år. Hadde vært moro å hørt hvordan det gik nå med alle «gamle». For min del handler det nok litt om at småbarnsliv og jobb har tatt mye tid, og det at jeg har vært hundeløs i en del år. Å når jeg skriver n innser jeg også at det handler om at jeg ikke sitter å surfer på pcen lenger, forum fra mobil er ikke helt det samme. 
    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...