Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelpemidler ved språklig eksamen


Basse

Recommended Posts

Skrevet

Lærerne kommer ikke med noe konkret svar om dette, er det lov eller er det ikke lov å skrive bakerst i ordboka (der det står notater)?

Jeg tenker som så at man vil jo ikke komme til å skrive ikke en tekst, men ting en selv ønsker og huske på...

Ofte har man kjøpt ordboka av noen andre også, og de har kanskje skrevet noe i ordboka...

Mitt spørsmål er da om det er lovlig å ha noe selvskrevet bak i ordboka eller ikke, fint om dere har noen konkrete linker eller referanser så jeg får et konkret svar. :D

Skrevet

Tanta mi, som er lærer på Lærerhøgskolen i Hamar (Hedmark), mente nei. At det vil bli sett på som en jukselapp. Ring læreren din og spør for å være sikker!

Skrevet

Tanta mi, som er lærer på Lærerhøgskolen i Hamar (Hedmark), mente nei. At det vil bli sett på som en jukselapp. Ring læreren din og spør for å være sikker!

Læreren vet ikke sikkert...

Jeg tror ingen av våre lærere er sikre, hehe.. Vi spurte ei annen som har det faget og hun sa at om det sto noe i ordboken burde man kanskje få tak i en ny, eller viskle ut det som sto der, men hun visste heller ikke sikkert.

I en bok vi har fått utdelt i sammenheng med videregående sto det at ordbok var tillatt, ellers måtte vi snakke med faglærer om tillatte hjelpemidler.

Faglærerne vet altså ikke :rolleyes:

Det er jo slikt de burde være 100% sikre på.

Blir litt oppgitt over slikt.

Noen sier det er lov, andre sier en burde være forsiktig med det.. hmm

For sikkerhetsskyld er det vel best å være forsiktig.

Skrevet

Er det eksamen på videregående det er snakk om? Jeg vet bare at til grunnskoleeksamen får elevene ha med en notatbok der de kan skrive hva som helst, bortsett fra ferdige tekster. Hvis læreren ikke vet det, kan du spørre inspektør eller rektor, eller be læreren finne det ut for deg. Jeg ville ikke tatt sjansen på å skrive i ordboka hvis jeg var deg, uten å få en skikkelig forsikring om at det er ok.

Skrevet

Det er tillatt å bruke stemplet ark .med skolens stempel, that is.

her kan du ta notater, skrive ned grammatikk osv.Alt unntatt en ferdig tekst.

En kan også bruke egenprodusert regelbok/ sjangerbok.

Så sier reglene i grunnskolen.

Hvorfor skulle du ha behov for å bruke ordboka som notat plass i tilegg??

Skrevet

Ta det fra ei som skrev opp hele det engelske skolesystemet i ordboka si på tentamen på videregående;

Det ble ikke godt motatt nei... men jeg fikk i det minste gå tidlig hjem den dagen!

Skrevet

Det er tillatt å bruke stemplet ark .med skolens stempel, that is.

her kan du ta notater, skrive ned grammatikk osv.Alt unntatt en ferdig tekst.

En kan også bruke egenprodusert regelbok/ sjangerbok.

Så sier reglene i grunnskolen.

Hvorfor skulle du ha behov for å bruke ordboka som notat plass i tilegg??

Altså jeg spurte fordi jeg ikke var sikker på reglene...

Takk for tipset om stemplet ark i alle fall. :D

Dette stemplede arket får du vel ikke utdelt før eksamen, regelbok/sjangerbok er ikke tillatt (videregående).

Men jeg kan høre på kontoret om hvordan det er med å fått et stemplet ark..

Som sagt, om det er lov til å skrive på notatsidene i ordboka så ville man kanskje skrevet opp ord man har lett for å skrive opp feil, analyse, eller generelle tips, ol..

Altså egentlig kanskje ikke noe som ikke står i ordboka fra før, men bare med egne ord til selvhjelp.

Men om det er lov til å ha med et stemplet ark, så kunne jeg jo hørt på det...

Ta det fra ei som skrev opp hele det engelske skolesystemet i ordboka si på tentamen på videregående;

Det ble ikke godt motatt nei... men jeg fikk i det minste gå tidlig hjem den dagen!

Auch.

Hihi, nå tenker jo ikke jeg å skrive noe slikt (t.o.m jeg syns det var litt drøyt :P) men det hadde jo vært kjekt med noe til selvhjelp, som skrevet ovenfor.

Det gjelder videregående eksamen ja.

Da virker det som om vi har fått en oppklarning om at det ikke er lov...

Rektor/lærer/skolen får jeg ikke tak i før på mandag tidligst.

Skrevet

Klart svar:

Det er IKKE tillatt å skrive i ordboka eller å skrive på et stemplet notatark på den språklige eksamen jeg snakker om.

Det er viktig å høre med læreren sin (eller avdelingsleder), for det kan være forskjellige regler til forskjellige fag!

Om du blir tatt for å ha jukset, blir du bortvist fra eksamenslokalet!

LYKKE til alle som skal ha eksamen i nærmeste fremtid! :icon_redface:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...