Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan skal overgangen fra tørrfôr til BARF'ing være?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal muligens få valp i sommer, og siden Kite blir BARF'et så vil jeg BARF'e nykomlingen også!

Lurer da på når jeg skal begynne overgangen og hvordan den skal gjøres!

Noen med erfaring?

Skrevet

Når en skal skifte fra tørrfor til BARF på en voksen hund så skal/burde en ha 1dags faste. På valper blir jo en dags faste litt for lenge, så på mine valper hadde jeg ett måltidsfaste. Deretter fikk de bare BARF (gav de kyllingvinger i starten). Fungerte utmerket det:)

Skrevet

Du kan velge å faste hunden i 12-24 timer, gå over gradvis eller bare begynne på BARF med en gang.

Kanskje ikke det lureste å gjøre det sise.

Selv syns jeg det er best å gjøre det gradvis. ;)

Skrevet

Jeg har bare gått direkte over på alle nye fôrtyper her i huset. Hos Castor resulterte det i endel løs mage da han var valp. Men til gjengjeld så tåler han alt av fôr nå og direkte skift. Athene merket jeg ikke noe på. Hun har alltid hatt fast og fin mage!

Er valpen følsom for mat, så ville jeg nok vurdert å introdusere det sakte for å spare deg for enda mer dritt inne enn vanlin :) Dessuten er det nok bedre for en følsom valp.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...