Gå til innhold
Hundesonen.no

R.I.P puppy


Tini

Synes dere Elghund eieren skal betale en erstatning på den avdøde valpen?  

20 stemmer

  1. 1.

    • 1. Ja, litt av summen!
      5
    • 2. Ja, HELE summen!
      7
    • 3. NEI!!!
      5
    • 4. Er ikke sikker!
      3


Recommended Posts

Skrevet

Har en liten trist nyhet om en nydelig dalmatiner valp som gikk borti går.

En på jobben til pappa har nydlige dalmatiner valper nå. I går når han jobbet fikk han tlf om at han måtte forte seg hjem, var en annen hund som hadde skremt valpene mens kona var ute å luftet de. De var spredd utt over hele skogen og området rundt.

En valp hadde druknet!!!!!!!! :D:(:(:(

Det hadde vært slik at nabohunden (elghund) hadde oppdagen en elg!

Og jaget den gjennom hagen deres,mot valpene og opp i skogen. :lol:

Jeg blir så irritert når de som har slike jakt hunder ikke settes i bånd eller får et inn gjeret hage. Når de ikke har kontroll over hunden. Greit hvis hunden hører på eieren.

Men vet jo ikke om eieren var til stede. Da skal hunden settes i bånd. :)

De andre valpene kan jo ha fått et arr for live!

Min mening er at eieren til elghunden skal erstate denne valpen med en sum. Den er jo self ikke erstatelig denne nydelige puppy`n! :(

Skrevet

Havde eieren av valpene ikke valpene i bånd da? Hvis hun havde det så ville de jo ikke kunnet løpe vekk fra henne..

Men uanset er dette skikkelig trist og høre :lol:

Skrevet
Hvis vaøpene ikke var i bånd og utenfor sin egen hage, synes jeg elghundeieren burde betale nesten hele summen :lol:  :''(

Jeg er ikke helt enig der. Hvis valpene ikke var i bånd er det ikke den annen eiers ansvar. Kun for at betale konsekvenserne med sin egen hund som gikk løs. For havde hun hatt dem i bånd, da ville de ikke kunne løpet deres vei, den ene valpen ville ikke druknet.

Men vi får vel vente på tilbake meldinger om de var i kobbel eller ikke..

Skrevet

Jeg er ikke helt enig der. Hvis valpene ikke var i bånd er det ikke den annen eiers ansvar. Kun for at betale konsekvenserne med sin egen hund som gikk løs. For havde hun hatt dem i bånd, da ville de ikke kunne løpet deres vei, den ene valpen ville ikke druknet.

Men vi får vel vente på tilbake meldinger om de var i kobbel eller ikke..

Oops!!

Skrev feil der :oops:

Mente at hvis valpene ikke var i bånd og utenfor hagen, burde ikke elghundeieren betale, men hvis de var i bånd :roll:

Skrev visst litt feil .... :wink:

Skrevet

Jeg skrev ikke noe om at de var uten for hagen. De var i sin egen hage!

De gikk løse for eieren viste at de ikke ville stikke av. Man regner jo ikke med at nabo hunden skal jage en ELG gjennom hagen deres!

Synes at naboen skal betale erstatning. For hunden hans hadde ikke noe i hagen til de med valpene å gjøre i det hele tatt!

Guest Vicky
Skrevet

hmmmm syns nok at den elghund- eieren skulle betale erstatning, men jeg syns det var dumt at valpene kunne stikke av og skade seg. De burde vært i en liten valpegaar og ikke kunnet løpe vekk.... det er min mening da...

Guest Vicky
Skrevet

Rest in peace valpen.... håper du får det bra i hunde himmelen.... :lol:

Skrevet

ja, kanskje det!

men de ble jo luftet litt på den måten for at de skulle få løpe litt.

Men jeg tenker også sånn. Hvis de hadde gått i bånd.. Og elgen kom løpene mot de. Da kunne de jo ikke flyktet da. Da hadde jo kanskje flere død!

Nå vet ikke jeg hvordan de har det der ute.

Guest Vicky
Skrevet

jeg mener at valper burde være i valpegaarer... da er de vernet mot det meste også kan de springe fritt... men som sagt, hendelsen er kjempe trist, og jeg mener han med elghunden skal betale full erstatning og mer!! :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...